Araç Muayene Ücreti: Otomobil, Motosiklet ve Diğer Araçlar

Taşıt sahiplerinde her defasında küçük bir telaş ve heyecan yaratan araç muayene sürecinin bedeli her yıl yeniden değerlemeye tabi tutuluyor. Araç muayenesi, araçların belirli teknik ve güvenlik standartlarını sağlayıp sağlamadığının kontrolü için devlet tarafından zorunlu tutuluyor. Diğer bir deyişle, araç muayenesi aracınızın yasal olarak trafiğe çıkabilmesi için en önemli şartların başında geliyor. Bilhassa da araç muayenesi öncesinde gerçekleştirilen kontroller ve periyodik bakım süreci stresli olabiliyor. Daha stressiz bir süreç için araç muayene sürecine her yönüyle hakim olmanız önemli.

Araç muayenesi işlemleri ve ücret skalasına dair ihtiyaç duyabileceğiniz tüm detaylar, sayfanın devamında sizi bekliyor!

1. Araç Muayene Ücretleri 2023'de Ne Kadar?

 1. Traktör
 2. Motosiklet
 3. Motorlu Bisiklet

575,84 TL

 1. Otomobil
 2. Minibüs
 3. Kamyonet
 4. Özel Amaçlı Taşıt
 5. Arazi Taşıtı
 6. Römork ve Yarı Römork

1.130,44 TL

 1. Otobüs
 2. Kamyon
 3. Çekici
 4. Tanker

1.528,10 TL

2. Araç Muayenesi Öncesi Bilmeniz ve Yapmanız Gerekenler

2.1. Plakanıza Kayıtlı Borçları Ödemelisiniz

Plakanın üzerine kayıtlı trafik cezası, otoyol, köprü veya MTV borcu olması durumunda araç muayene işlemi uygulanmıyor. Araç muayenesi öncesinde plakaya kayıtlı tüm borçların ödenmesi gerekiyor.

2.2. Trafik Sigortası Yaptırmalısınız

Tescil kayıtlarında motorlu bisiklet olarak yer alan ve insan taşıma amacıyla kullanılmayan römorklar haricinde tüm araçlar için kasko şartı aranıyor. Aksi halde araç muayene işlemi yapılamıyor.

2.3. Egzoz Gazı Ölçüm Muayenesi Belgesi Almalısınız

Egzoz emisyonu ölçümü yaptırılması ve belge alınması gerekiyor. Egzoz gazı ölçüm muayenesi TÜVTÜRK istasyonlarında uygulanabiliyor.

2.4. Araçta Bulunması Gereken Ekipmanların Kontrolünü Sağlamalısınız

Araç muayenesi sırasında araçta bulunması gereken ekipmanlar şu şekilde listeleniyor:

 1. Üçgen reflektör
 2. Yangın söndürme cihazı
 3. Stepne
 4. İlk yardım çantası

2.5. Araç Muayenesi için Gerekli Belgeleri Hazırlamalısınız

Araç muayenesi esnasında istenen belgeler şu şekilde sıralanıyor:

 1. Ruhsat
 2. Trafik sigortası poliçesi
 3. Egzoz gazı ölçüm muayene belgesi
 4. Aracı ruhsat sahibi harici birinin muayeneye getirmesi durumunda ilgili kişinin kimlik belgesi ya da pasaportu

3. TÜVTÜRK Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Araçların teknik yeterliliği ülkemizde tek yetkili kurum olan TÜVTÜRK tarafından ölçülüyor. Taşıt sahiplerinin araçlarının türüne göre belirlenen sürelerde araç muayene randevusu alması gerekiyor. Ayrıca TÜVTÜRK’ün araç muayene sorgulama ekranından aracın muayene geçerlilik süresi de öğrenilebiliyor. TÜVTÜRK araç muayene randevusu;

 1. E-devlet üzerinden,
 2. TÜVTÜRK’ün internet sitesi üzerinden ve
 3. TÜVTÜRK Çağrı Merkezi aracılığıyla alınabiliyor.

4. Araç Muayene Süreci Nasıl İşler?

4.1. Araçla İlgili Son Kontrollerin Tamamlanması

Araç muayenesi öncesinde yapılacak son kontroller herhangi bir aksaklığı önleme noktasında önem taşıyor. Araçta yer alan farlar, fren sistemi, emniyet kemeri ve hatta aracın boyasının belirtilen kriterlere uygun özellikte olması gerekiyor. Bu nedenle muayene öncesinde yapılacak detaylı bir kontrol tekrarlayan araç muayenelerinin önüne geçmek adına oldukça mühim!

4.2. TÜVTÜRK Muayenesi Kayıt Süreci

TÜVTÜRK istasyonunda müşteri kabul görevlisi ile görüşmeden önce sıra numarası alınması gerekiyor. Sıra numarası alınabilmesi için de aracın güncel kilometre bilgisinin not edilmesi şartı bulunuyor. Müşteri kabul görevlisi ile görüşmek için sıra geldiğinde ise araç muayene ücreti ve gerekli evraklar hazırlanmış olmalı. Muayene istasyonlarında kart ile ödeme yapılabiliyor.

4.3. Araç Kontrolü

Kayıt işleminin ardından teknisyenler araç sahiplerini sırayla ilgili kanallara çağırıyor. Ardından teknisyen tarafından araç detaylı şekilde kontrol ediliyor. Bu kontrol sonucunda muayene sonuç raporu hazırlanıyor. Ardından araç sürücüsü, araç raporunu ve aracı teslim alabiliyor. Kusursuz ya da hafif kusurlu araçların muayenesi onaylanıyor. Bununla birlikte ağır kusurlu ve emniyetsiz sonuç alanların araç bakım işlemlerini tekrarlayarak ardından yeniden randevu alması gerekiyor.

Hedef Filo, uzun dönem ticari ve binek araç kiralama hizmetini en uygun ödeme seçenekleri ile sunuyor. Üstelik kira sözleşmesi boyunca araçların bakım ve muayene ücretlerini de üstleniyor. Siz de hiç zaman kaybetmeden Hedef Filo’nun avantajlı dünyasına giriş yapın!