Uzun Dönem Araç Kiralama

Gider kalemlerinin her geçen gün katlanarak arttığı iş dünyasında, şirket sermayenizi en verimli şekilde kullanmak ve operasyonel süreçlerinizi en sorunsuz şekilde yürütmek için siz de pek çok şirket gibi araç kiralama hizmetinden faydalanmayı düşünüyor olabilirsiniz. Bu doğrultuda uzun dönem yıllık araç kiralama hizmetini ve bu hizmetin sunduğu avantajları daha yakından keşfetmek istemeniz çok normal. Öyleyse Hedef Filo’nun sizler için hazırladığı uzun dönem araç kiralama rehberini hemen inceleyin ve potansiyel yeni çözüm ortağınızı daha yakından tanıyın!

Uzun dönem araç kiralama, filo firmaları tarafından en az 1 yıllık olarak sunulan araç kiralama hizmeti. Bu hizmet kapsamında gerekli şartları karşılayan büyük ve küçük ölçekli tüm şirketler hem binek hem de ticari araç kiralama hizmetinden faydalanabiliyor. Kiralama süresi filo firmasına göre değişmekle birlikte, istendiği takdirde her iki araç türü için de 1 yıldan daha uzun süreli olabiliyor.

Uzun süreli araç kiralama hizmeti çoğunlukla 12 ayı kapsıyor. Bununla birlikte Hedef Filo, kiralama yapan şirketlere 24, 36 ve 48 ay sürelerle de uzun dönem kiralama hizmeti sunuyor. Şirketinizin iş süreçlerine göre kiralama hizmetini Hedef Filo’dan direkt olarak 1, 2, 3 ya da 4 yıllık olarak alabilirsiniz.

Fakat şirketinizin mali durumu ve iş yükünüz uzun vade için henüz belirsizse, 1 senelik araç kiralama hizmetini sözleşmenizin sonunda uzatma imkânınız da bulunuyor. Yani uzun dönem kiralama hizmetini ne kadar süre için alacağınız tamamen sizin ve şirketinizin istek ve ihtiyaçlarına bağlı. Fakat Hedef Filo’da 1 yıldan kısa süreli kiralama hizmetinin bulunmadığını bilmelisiniz.

Senelik araç kiralamanın şirketler için her yönüyle mantıklı bir tercih olduğunu söylemek mümkün. Uzun vadeli araç kiralama hizmeti, öncelikle şirketlerin araç satın alma masrafı olmadan verimli bir operasyon ağı yaratmalarını mümkün kılıyor. Araç satın almak şirket sermayesini doğrudan büyük bir gider kalemine aktarırken, yıllık oto kiralama bu sermayeyi çok daha faydalı şekilde kullanabilmeyi sağlıyor. Örneğin; sadece araç satın almak için kullanacağınız bütçenin bir kısmını hem uygun ödeme planlarının sunulduğu yıllık araç kiralama ücretlerini ödemek için hem de yeni yatırımlar yaparak işinizi büyütmek için kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte araç kiralama uzun dönem yapıldığında pek çok sorumluluk ve yükümlülük de filo firmasına ait oluyor. Araç satın aldığınızda tamamen şirket sahiplerinin veya personellerinin ilgilenmesi gereken tüm süreçler, doğrudan filo firması tarafından yürütülüyor. Bu noktada da uzun dönem oto kiralamanın nakdin yanı sıra vakit planlaması yönünden de son derece mantıklı olduğu söylenebilir. Elbette uzun dönem kiralık araç hizmetinin neden mantıklı bir tercih olarak kabul edildiğini anlatmak için sadece bu sebepler yeterli değil. Bir alt satıra göz atarak uzun dönem araç kiralama avantajlarını çok daha detaylı şekilde keşfedebilirsiniz.

Uzun dönem senelik araba kiralama hizmeti hem finansal hem de operasyonel birçok avantaj sunuyor. Şirket sahiplerinden kıdemli yöneticilere ve tüm çalışan birimlerine fayda sağlayacak bu avantajları aşağıda görebilirsiniz.

4.1. Uzun Dönem Araç Kiralamanın Finansal Avantajları

 • Hedef Filo’nun esnek ödeme seçenekleriyle şirket bütçesine uygun ödeme planları hazırlatabilir, şirket bütçenizi farklı alanlarda değerlendirebilirsiniz.
 • Kiralama bedellerini gider olarak kurumlar vergisi matrahından düşebilirsiniz. Katma Değer Vergisi (KDV) indiriminden faydalanmanız da mümkün. Ayrıca Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) de Hedef Filo tarafından ödendiği için gider kalemlerinizden bu masrafı da çıkarabilirsiniz.
 • Yeni ve sıfır araçları satın alım masrafı ödemeden kullanabilir, bu doğrultuda şirket prestijinizi olumlu yönde etkileyebilirsiniz.
 • Araçların bakım, onarım vb. mülkiyet masraflarından kurtularak araçların sadece kullanım bedellerini ödeme avantajını yaşayabilirsiniz.
 • Araçların periyodik bakım ve yaz/kış lastiği değişim işlemlerini anlaşmalı servis noktalarında ücretsiz bir şekilde yaptırabilirsiniz.

4.2. Uzun Dönem Araç Kiralamanın Operasyonel Avantajları

 • Hedef Filo’dan ticari ya da binek araç kiralama hizmeti aldığınızda kiraladığınız araçların tedariği, teslimi ve evrak takibi Hedef Filo tarafından yapılıyor. Bu durumda uğraşmanız gereken hiçbir ek işlem bulunmuyor.
 • Sigorta ve kasko işlemlerinin takibi ve ödemelerini de Hedef Filo üstleniyor. Böylece şirket çalışanları yalnızca kendi işleriyle ilgilenebiliyor ve bu sayede şirketlerde efor kaybının önüne geçiliyor.
 • Araçlarla ilgili hiçbir işlem için personel tedariğine gerek bulunmuyor. Bu da şirketlerin operasyonel süreçlerini çok daha verimli şekilde planlamalarını sağlıyor.
 • Kiralanan araçlar belirli kilometrelere ulaştığında lastik değişimi anlaşmalı servislerde ücretsiz olarak yapılıyor. Bunun yanı sıra şirketlerin, istendiği takdirde lastikleri anlaşmalı servis noktalarında ücretsiz olarak saklama hakkı da bulunuyor.
 • Arıza ve kaza durumlarında şirketlerin operasyon süreçlerinin aksamaması için ikame araç temini yapılıyor. Böylece iş süreçleri her koşulda sorunsuz yürütülebiliyor.
 • Kaza ya da farklı durumlar için Hedef Filo Müşteri Hizmetleri Merkezi’ne 7/24 ulaşım sağlanabiliyor. Gerekli tüm süreçler müşteri temsilcileri tarafından titizlikle yürütülüyor.

Uzun dönem araç kiralama hizmeti alabilmek için şirketlerin filo firmalarına bazı belgeler sunması gerekiyor. Bu belgeler;

 • Şirkete ait Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi fotokopisi
 • Faaliyet belgesi
 • Şirket yetkililerine ait nüfus cüzdanı fotokopileri
 • Kiralanan araçları kullanacak kişilere ait nüfus cüzdanı ve ehliyet belgesi fotokopileri ve imza sirküleri
 • Ticari araç kiralanacaksa K2 belgesi olarak sıralanıyor.