Ticari Araç Kiralamanın Avantaj ve Dezavantajları

Modern iş dünyasının vazgeçilmez hizmetlerinden biri olan ticari araç kiralama seçenekleri gerekli malları rahatlıkla taşıyabilmek, geniş kapsamlı bir dağıtım ağı kurabilmek ve tüm operasyonel faaliyetleri gerektiği gibi yürütebilmek açısından birçok farklı amaçla tercih ediliyor. Ticaret ve binek araç kiralama hizmetleri yalnızca müşteri memnuniyetini artırmakla kalmıyor, sektördeki diğer şirketlere karşı rekabet avantajı da sunuyor. Peki, hem maddiyat hem de zaman açısından avantaj sağlayan ticari araçların dezavantajları da bulunuyor mu dersiniz? Gelin, birlikte inceleyelim!

1. Ticari Araçlar Neden Tercih Ediliyor?

Araç satın almak varken neden ticari araç tercih ediliyor diye merak ediyor olabilirsiniz. Ticari araç hizmeti, yük ve yolcu taşımacılığı yapan şirketlerin organizasyonlarını kolaylaştırmaya ve bütçelerini korumaya yardımcı oluyor. Ticari araçlar sayesinde iş süreçleri daha hızlı ve sorunsuz şekilde ilerleyebiliyor. Bunun yanı sıra şirketler bazı masraflardan da muaf oluyor. Şimdi gelin, ticari araç kiralamanın avantajları ile hangi sorumluluklardan kurtulabileceğinizi daha detaylı irdeleyelim!

2. Ticari Araç Kiralamanın Avantajları Nelerdir?

Her şirketin taşımacılık ve ulaşım yönünden farklı ihtiyaçları bulunuyor. Bu durumda birçok şirket yeni bir araç satın almak yerine ticari veya binek araç kiralama hizmetlerini tercih ediyor. Binek araçlar daha çok ulaşım için tercih edilse de ticari araç kiralamak, bunun haricinde de şirketlere pek çok açıdan fayda sağlıyor. İşte onlar!

2.1. Şirket Sermayesini Koruma

Ticari araç -özellikle de ticari araç filosu- satın almak, şirket sermayesinden tek seferde yüklü bir miktarın çıkması anlamına geliyor. Ancak ticari araç satın almak yerine ticari araç kiralama hizmetlerini tercih ederek şirket sermayesini aylık bazda korumak mümkün oluyor. Bu sayede şirket sermayesi işleri büyütmek veya yeni yatırım planlarını hayata geçirmek için kullanılabiliyor.

2.2. Sürprizsiz Ödeme İmkanı

Ticari filo kiralama hizmeti ile şirketler her ay sabit tutarlarla ya da kendi belirledikleri gibi bir ödeme planı ile ilerleyebiliyor. Bu sayede hem satın alma maliyetleri ortadan kalkıyor hem şirketler yeni araçlara sahip oluyor hem de ödemeler yükselmiyor. En önemlisi de işletmeler filo kiralama firmasıyla anlaşarak kendilerine uygun esnek ödeme seçeneklerinden faydalanabiliyor.

2.3. Sıfır Araç Kullanımı

Şirketler araç satın almaya karar verdikleri takdirde yüksek maliyetler nedeniyle genellikle ikinci el modellere, yani eski araçlara yöneliyor. Fakat ticari araç kiralama hizmeti sunan firmalar, şirketlere satın almadan sıfır araç kullanma imkanı tanıyor. Bu sayede şirketler uygun ve esnek ödeme seçenekleriyle prestijlerine prestij katacak sıfır ve lüks araçlara sahip olabiliyor.

2.4. Rutin Araç Masraflarından Kurtulma

Bilindiği üzere ticari araç masrafları gerek bakım gerekse de vergi bakımından binek araçlara göre daha yüksek oluyor. Ancak ticari filo kiralama hizmetiyle kullanılacak araçlara ait kasko, trafik sigortası, bakım masrafları, vergi ödemeleri ve onarım harcamalarından muaf olunabiliyor. Nitekim filo firmaları, sözleşme kapsamında ticari araçlara ait tüm rutin masrafları üstleniyor. Masrafların yanı sıra araçların periyodik bakım takvimini de filo firmaları takip ediyor.

2.5. Anlaşmalı Servis İmkanı

Hedef Filo, kiralık ticari araç hizmetiyle birlikte Türkiye’nin birçok ilinde anlaşmalı servis noktalarına öncelikli erişim de sağlıyor. Böylece Hedef Filo’dan ticari araç kiralayan şirketler araçların bakım ve onarım işlemleri için sıra beklemiyor ve yüksek meblağlar ödemiyor.

2.6. Evrak İşlerinden Muaf Olma

Satın alınan araçla birlikte ruhsat çıkarma, Trafik Sigortası kaydı, kasko vb. birçok evrak işi de şirketlerin üzerine kalıyor. Fakat ticari filo araç kiralama hizmeti sayesinde kiralanan araçlara ait tüm evrak işleriyle filo firması ilgileniyor. Bu sayede şirketler de zamanlarını daha verimli kullanabiliyor.

3. Ticari Araç Kiralamanın Dezavantajları Nelerdir?

Esasında ticari araç kiralamanın büyük bir dezavantajı bulunmuyor. Fakat ticari araç sözleşmesi imzalarken maddeleri dikkatli bir şekilde incelemek gerekiyor. Nitekim filo firmasının araçların bakım masraflarını üstlenip üstlenmediğinden, esnek ödeme koşullarından, araçların kalitesinden ve müşteri hizmetlerinin ulaşılabilirliğinden emin olmak büyük önem taşıyor.

4. Hangi Koşullarda Binek Araç Yerine Ticari Araç Tercih Edilmeli?

Binek ve ticari araç modelleri farklı ihtiyaçları karşılıyor. Büyük hacimli malzemelerin veya ekipmanların taşınması gerekiyorsa binek araç kiralama hizmeti yerine ticari araç tercih etmek gerekiyor. Bununla birlikte uzun mesafelere veya zorlu arazi koşullarına uyum sağlayacak bir araca ihtiyaç duyuluyorsa da binek araçlar yetersiz kalıyor. Çünkü ticari araçlar daha güçlü motorlara ve daha geniş kapasiteye sahip oluyor.
İşletmeler düzenli olarak taşımacılık ve lojistik işleriyle uğraşıyorsa ticari araç kiralama hizmeti bir adım öne çıkıyor. Öyle ki ticari araçlar hem zorlu yolların üstesinden gelebiliyor hem de daha fazla yük taşıma kapasitesine sahip oluyor. Bunun yanı sıra binek araçların bazı durumlarda yük taşıma izni olmayabiliyor. Ancak ticari ve binek araç gider kısıtlamaları ile birlikte ticari ve binek araç vergi farkı olabiliyor. Bu nedenle araç kiralamadan önce her iki araç türünü de tüm yönleriyle incelemek ve iş yükünü analiz etmek gerekiyor.

5. Şirketinizin İhtiyaç Duyduğu Ticari Aracı Hedef Filo ile Karşılayın!

Hedef Filo, ticari araç kiralama hizmeti kapsamında şirketlere birçok avantaj sunuyor. Hedef Filo ile anlaşarak ticari araçların vergi, bakım, kasko, Trafik Sigortası ve muayene gibi giderlerinden muaf olabilirsiniz. Aynı zamanda esnek ödeme imkanlarından ve aylık sabit ulaşım/taşımacılık giderlerine sahip olma avantajlarından da faydalanabilirsiniz. Hedef Filo, sözleşme koşullarına göre ticari araç kiralama hizmetiyle birlikte kaza ve hasar durumunda da servis ücretini karşılıyor. Lastik değişimi, hızlı araç teslimatı ve 7/24 müşteri hizmetleriyle firma, şirketleri hiçbir sorunla baş başa bırakmıyor.

Hedef Filo ile şirketiniz için son model ve sıfır araçlar kiralayarak hem işlerinizi organize edebilir hem de şirket giderlerinizi hafifletebilirsiniz!