Ticari Araç Kiralama

Ticari Araç Kiralama

Ticari araç kiralama hizmeti, yük ve yolcu taşımacılığı yapan şirketler için araç satın almaya kıyasla çok daha avantajlı bir seçenek oluyor. Her şirkette iş süreçlerinin sorunsuz şekilde yönetilebilmesi adına belli masrafların yapılması gerekiyor. Bu masraf kalemlerinden birisi de ticari araçlar oluyor. Bu noktada şirketlerin iki seçeneği bulunuyor: Araç satın almak veya kiralamak. Peki, hangi seçenek şirket bütçesi için daha kârlı?
Günümüzde ulaşım ve taşımacılık faaliyetleri yürüten pek çok şirket, sermayeyi koruyabilmek, kredilerle bankalara borçlanmamak ve ek masraflarla uğraşmamak için araç kiralama hizmetlerine yöneliyor. Ticari araç kiralama hizmetiyle ulaşım ve taşımacılık faaliyetleri daha uygun maliyetlerle yürütülebiliyor. Bu noktada Hedef Filo, ticari araç kiralama hizmeti ile şirketlerin üzerindeki mali yükü büyük ölçüde hafifletmeyi amaçlıyor.

Şirket sermayesini ideal şekilde kullanmak ve bütçe planlaması yapmak için uzun dönem ticari araç kiralama hizmetlerini tercih edebilirsiniz. Hedef Filo 12 ila 48 aylık uzun dönem araç kiralama hizmetinde binek ve ticari araç seçenekleri sunuyor. Bu araç seçenekleri, ürün transferlerinden seyahatlere kadar pek çok amaca hizmet ediyor.

Küçük veya büyük ölçekli şirketler tarafından tercih edilen ticari araç kiralama hizmetleri, şirketlere pek çok avantaj sunuyor. Peki, ticari araç kiralama şirketi seçerken hangi özelliklere dikkat etmek gerekiyor?

2.1. Sektördeki Deneyimi

Ticari araç kiralama şirketlerinin otomobil sektöründe ne kadar süre deneyim sahibi olduğu büyük önem taşıyor. Şirketinizin tüm ulaşım işlerini devredeceğiniz firmanın güvenilir ve tecrübe sahibi olması gerekiyor. Bu noktada deneyimli, eğitimli ve alanında uzman kadroya sahip araç kiralama şirketleri ön plana çıkıyor.

2.2. Geniş Araç Portföyü

Ticari araç kiralama firmasının hafif ticari araçlar için geniş bir ürün portföyüne sahip olması gerekiyor. Araba modelinde değişikliğe gitmek isteyen şirketler için de filo firmasının farklı olanaklar sunması şirketin işleyişine katkı sağlıyor. Tüm bu olanaklara karşın araç kiralamadan önce hem şirketin hem de filo firmasının şirkete en uygun araç çeşitlerini doğru şekilde analiz etmesi gerekiyor. Bu sayede her iki firma için de araç kiralama süreci sorunsuz şekilde ilerleyebiliyor.

2.3. Etkili Çözüm Süreci

Ticari araçların kullanılacağı rotaya ve kat edeceği kilometreye göre farklı risk faktörleri oluşabiliyor. Özellikle ticari araçlar uzun bir yola çıkacaksa bakımının aksatılmadan yapılması gerekiyor. Dolayısıyla ticari araç kiralama firmasının şirketinize kaliteli, bakımlı ve sağlam araçlar temin etmesi büyük önem taşıyor. Bunun yanı sıra herhangi bir kaza veya aksaklık durumunda da müşteri temsilcisinin zaman kaybetmeden çözüm üretmesi gerekiyor.

2.4. Araç Takip Sistemi

Araç takip sistemi ile şirketiniz için kiraladığınız araçların nerede olduğunu görebilirsiniz. Bilhassa uzun yola çıkan veya değerli ürünler taşıyan ticari araçlar için araç takip sistemi hem çalışanların hem araçların hem ürünlerin güvenliği için faydalı kabul ediliyor.

Farklı oranlarda olsa da her şirketin ulaşım, taşımacılık ve seyahat ihtiyaçlarını karşılaması gerekiyor. Bunun için en faydalı çözümlerden biri ise ticari araç kiralama hizmetleri oluyor. Üstelik ticari araç kiralama hizmetleriyle şirketler ulaşım çözümlerinin yanında pek çok avantaja da ulaşıyor.

3.1. Şirket Sermayesini Korumak

Ticari araç kiralama, araç satın almanın maliyetlerini ortadan kaldırıyor. Araç satın alımına ayrılacak bütçeyle hem sıfır araçlar kiralanabiliyor hem de artan bütçe farklı kollara yatırım yapma amacıyla kullanılabiliyor.

3.2. Sıfır Araç Kullanma İmkânı

Şirketinize araç satın alırken yüksek maliyetler nedeniyle ikinci el araçlara yönelmeniz gerekebilir. Ancak araç kiralama firmaları sayesinde çok daha uygun ödeme koşullarıyla şirketinize uygun sıfır ve lüks araçlara sahip olabilirsiniz.

3.3. Sabit Kira Tutarı

Ticari araç kiralama hizmetlerinde ödenmesi gereken kira tutarı her ay sabit bir şekilde korunuyor. Beklenmedik zamların önüne geçen bu sistem sayesinde şirket bütçesi aylık ve yıllık planlamaların dışına çıkmıyor. Bu sayede şirket bütçesi en iyi şekilde yönetilebiliyor.

3.4. Araç Masraflarından Muaf Olmak

Ticari araç kiralama ile araca ait olan tüm bakım masrafları, kasko ve trafik sigortası ödemeleri, kaza onarım maliyetleri ve vergi ödemeleri filo firmasına ait oluyor. Bu da şirketiniz için önemli bir tasarruf kaynağı sağlıyor.

Ticari araç kiralama koşulları aracın ne kadar süre kiralanacağına göre değişiklik gösteriyor. Aylık ticari araç kiralama hizmeti en az 30 gün olmak kaydıyla veriliyor. Uzun dönem ticari araç kiralama hizmeti ise en az 12 ay olmak kaydıyla müşteriye sunuluyor. Uzun dönem ticari araç kiralarken teslim edilmesi gereken bazı belgeler bulunuyor:

 1. Şirketin Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'ndeki kaydının fotokopisi
 2. Şirket faaliyet belgesi
 3. Şirket yetkililerinin nüfus cüzdan fotokopileri
 4. Şirket araçlarını kullanacak kişilerin ehliyet belgesi ve nüfus cüzdanı fotokopileri
 5. İmza sirküleri

4.1. Operasyonel Ticari Araç Nedir ve Nasıl Kiralanır?

Operasyonel ticari araç, doğrudan gelir elde etmek dışında yalnızca şirket içi nakliyat ve personel ulaşımı için kullanılan ticari araçları ifade ediyor. Operasyonel ticari araç kiralama hizmeti sadece şirketlere sunuluyor. Bu hizmet en az 12 ay olmak koşuluyla 24, 36 ve 48 aylık sürelerle de planlanabiliyor. Şirketlerin operasyonel ticari araç kiralaması yapabilmesi için K2 belgesine sahip olması gerekiyor.

 1. Hedef Filo, sabit kira ödemesi sayesinde şirket bütçesini zorlamıyor. Her ay önceden belirlenmiş net ve sabit tutarların ödemesini alıyor.
 2. Sektörün öncü firmaları arasında yer alan Hedef Filo Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), periyodik bakım masrafları, lastik değişimi, trafik sigortası gibi araca ait tüm masrafları karşılıyor.
 3. Hedef Filo, her işletmenin ihtiyacına uygun olarak özel bir kiralama planı hazırlıyor.
 4. Hedef Filo sıfır araç teslimi yaptığı için yakın zamanda piyasaya sürülen en yeni araçlarla hizmet sunuyor. Bu sayede şirkete prestij kazandırarak imajını da olumlu yönde etkiliyor.
 5. Hedef Filo, kiralama işlemi yapan şirketlere esneklik imkânı tanıyor. Şirketler araç sayılarını istedikleri zaman artırıp istedikleri zaman azaltabiliyor. Ayrıca araçları özgürce kullanma imkânına da sahip oluyorlar.
 6. Hedef Filo'dan ticari araç kiralayan şirketler uygun koşullar sağlandığı takdirde araçlarını yenileyebiliyor.
 7. Hedef Filo şirketlere elektrikli ticari araç kiralama imkânı sunuyor. Elektrikli ticari araçlar marka imajına katkı sağlarken çevreye olumlu etkileriyle de dikkat çekiyor. Bu araçlar konforlu ve güvenli bir sürüş keyfi de sağlıyor.
 8. Hedef Filo gelişmiş servis ağı sayesinde 81 ilde anlaşmalı servis noktalarıyla müşterilerine hizmet veriyor. Üstelik müşteri temsilcileri de 7 gün 24 saat boyunca hizmet vermeyi sürdürüyor.
 9. Hedef Filo talep doğrultusunda şirketlere araç takip sistemi sağlıyor.
 10. Sabit kira ödeme, peşinatlı ödeme, yıllık artan ödeme ve peşinatlı yıllık artan ödeme seçenekleriyle Hedef Filo dört farklı ödeme planı alternatifi sunuyor.
 11. Faaliyetlerine 2003 yılında başlayan Hedef Filo, sektördeki tecrübesi ve geniş uzman kadrosuyla müşterilerine en iyi hizmeti sunmayı amaçlıyor.

Hafif ticari araç kiralama fiyatları, kiralanacak araçların modeline ve sayısına göre farklılık gösteriyor. Bununla birlikte kiralama süresi ve sözleşmeye dahil edilen ek hizmetler de kiralama fiyatlarında değişikliğe neden olabiliyor. Siz de şirketiniz için sıfır ticari araçlar ve esnek ödeme planları arıyorsanız Hedef Filo'nun kiralama teklif formunu doldurarak avantajlarla dolu bir yolculuğa çıkabilirsiniz!