Ticari Araç Kiralama

Ticari Araç Kiralama

Ticari araç kiralama hizmeti, yük ve yolcu taşımacılığı yapan şirketler için araç satın almaya kıyasla çok daha avantajlı bir seçenek oluyor. Her şirkette iş süreçlerinin sorunsuz şekilde yönetilebilmesi adına belli masrafların yapılması gerekiyor. Bu masraf kalemlerinden birisi de ticari araçlar oluyor. Bu noktada şirketlerin iki seçeneği bulunuyor: Araç satın almak veya uzun vadeli ticari araç kiralamak. Peki, hangi seçenek şirket bütçesi için daha kârlı?

Günümüzde ulaşım ve taşımacılık faaliyetleri yürüten pek çok şirket sermayeyi koruyabilmek, kredilerle bankalara borçlanmamak ve ek masraflarla uğraşmamak için yıllık ticari araç kiralama hizmetlerine yöneliyor. Ticari araç kiralama hizmetiyle ulaşım ve taşımacılık faaliyetleri daha uygun maliyetlerle yürütülebiliyor. Bu noktada Hedef Filo, ticari araç kiralama hizmetiyle şirketlerin üzerindeki mali yükü büyük ölçüde hafifletmeyi amaçlıyor.

Şirket sermayesini ideal şekilde kullanmak ve bütçe planlaması yapmak için uzun süreli ticari araç kiralama hizmetlerini tercih edebilirsiniz. Hedef Filo 12 ila 48 aylık uzun dönem araç kiralama hizmetinde binek ve ticari araç seçenekleri sunuyor. Bu araç seçenekleri ürün transferlerinden seyahatlere kadar pek çok amaca hizmet ediyor. Uzun dönem hafif ticari araç kiralama veya ticari filo kiralama hizmetinden faydalanan firmalar da sermayelerini daha etkili bir şekilde değerlendirebiliyor.

Küçük veya büyük ölçekli şirketler tarafından tercih edilen ticari araç kiralama hizmetleri şirketlere pek çok avantaj sunuyor. Peki, ticari araç kiralama şirketi seçerken hangi özelliklere dikkat etmek gerekiyor?

1.1. Sektördeki Deneyimi

Ticari araç kiralama şirketlerinin otomobil sektöründe ne kadar süre deneyim sahibi olduğu büyük önem taşıyor. Şirketinizin tüm ulaşım işlerini devredeceğiniz firmanın güvenilir ve tecrübe sahibi olması gerekiyor. Bu noktada deneyimli, eğitimli ve alanında uzman kadroya sahip araç kiralama şirketleri ön plana çıkıyor.

Bireysel ve kurumsal firmalara araç kiralama hizmeti sunan şirketlerin deneyimini ölçebilmek için şirketin güvenilirliği hakkında yapılan değerlendirmeleri okuyabilir ve özellikle müşteri hizmetlerinin sağladığı çözümleri inceleyebilirsiniz. Bu sayede olası bir kaza, yolda kalma veya hasar durumunda ticari araç kiralama firmasından gelecek yardımlar konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

1.2. Geniş Araç Portföyü

Ticari araç kiralama firmasının hafif ticari araçlar için geniş bir ürün portföyüne sahip olması gerekiyor. Araba modelinde değişikliğe gitmek isteyen şirketler için de filo firmasının farklı olanaklar sunması şirketin işleyişine katkı sağlıyor. Tüm bu olanaklara karşın araç kiralamadan önce hem şirketin hem de filo firmasının şirkete en uygun kiralık ticari araç çeşitlerini doğru şekilde analiz etmesi gerekiyor. Bu sayede her iki firma için de ticari araba kiralama süreci sorunsuz şekilde ilerleyebiliyor.

1.3. Etkili Çözüm Süreci

Ticari araçların kullanılacağı rotaya ve kat edeceği kilometreye göre farklı risk faktörleri oluşabiliyor. Özellikle ticari araçlar uzun bir yola çıkacaksa bakımının aksatılmadan yapılması gerekiyor. Dolayısıyla ticari araç kiralama firmasının şirketinize kaliteli, bakımlı ve sağlam araçlar temin etmesi büyük önem taşıyor. Bunun yanı sıra herhangi bir kaza veya aksaklık durumunda da müşteri temsilcisinin zaman kaybetmeden çözüm üretmesi gerekiyor.

1.4. Araç Takip Sistemi

Araç takip sistemiyle şirketiniz için kiraladığınız araçların nerede olduğunu görebilirsiniz. Bilhassa uzun yola çıkan veya değerli ürünler taşıyan ticari araçlar için araç takip sistemi hem çalışanların hem araçların hem de ürünlerin güvenliği için faydalı kabul ediliyor.

1.5. Esnek Ödeme Seçenekleri

Ticari kiralık araç hizmeti sunan şirketlerin şeffaf fiyatlandırma politikasıyla müşterilerine ekonomik seçenekler sunabilmesi bir hayli önemli. Bu doğrultuda ticari filo kiralama fiyatlarına dair tüm detayların sözleşmede bulunması gerekiyor. Ayrıca filo kiralama hizmeti sunan şirketler müşterilerinin gelir gider dengesini bozmamak adına esnek ödeme seçenekleri de sunabiliyor.

Farklı oranlarda olsa da her şirketin ulaşım, taşımacılık ve seyahat ihtiyaçlarını karşılaması gerekiyor. Bunun için en faydalı çözümlerden biri ise ticari araç kiralama hizmetleri oluyor. Üstelik ticari araç kiralama hizmetleriyle şirketler ulaşım çözümlerinin yanında pek çok avantaja da ulaşıyor. Peki, ​​araç kiralamanın avantajları nelerdir?

2.1. Şirket Sermayesini Korumak

Ticari araç kiralama, araç satın almanın maliyetlerini ortadan kaldırıyor. Araç satın alımına ayrılacak bütçeyle hem sıfır araçlar kiralanabiliyor hem de artan bütçe farklı kollara yatırım yapma amacıyla kullanılabiliyor. Bununla birlikte filo kiralama işlemleri için herhangi bir peşinat ödenmesi de gerekmiyor. Böylece şirketler sermayelerinden yüklü pay ayırmadan tüm ulaşım ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

2.2. Sıfır Araç Kullanma İmkânı

Şirkete araç satın alırken yüksek maliyetler nedeniyle ikinci el araçlara yönelmek gerekebiliyor. Ancak araç kiralama firmaları sayesinde çok daha uygun ödeme koşullarıyla şirketinize uygun sıfır ve lüks araçlara sahip olabilirsiniz. Sıfır ve lüks araç kullanımı şirketlere kurumsal imajı güçlendirme imkanı da sunuyor. Nitekim üst segment ve son teknolojiye sahip araçlarla donatılan bir filo hem müşteriler hem de iş ortakları üzerinde olumlu bir etki bırakıyor.

Filo kiralama firmaları portföylerinde içten yanmalı geleneksel araçların yanı sıra hibrit ve elektrikli araçlara da yer veriyor. Elektrikli araçlardan oluşan bir filoyla çevreye duyarlı, teknolojiyi yakından takip eden ve yenilikçi bir kurumsal imaj çizmek mümkün oluyor.

2.3. Sabit Kira Tutarı

Ticari araç kiralama hizmetlerinde ödenmesi gereken kira tutarı her ay sabit bir şekilde korunuyor. Beklenmedik zamların önüne geçen bu sistem sayesinde şirket bütçesi aylık ve yıllık planlamaların dışına çıkmıyor. Bu sayede şirket bütçesi en iyi şekilde yönetilebiliyor. Ayrıca esnek ödeme koşulları sayesinde aylık taksit tutarları şirketlerin bütçelerine en uygun şekilde belirleniyor.

2.4. Araç Masraflarından Muaf Olmak

Ticari araç kiralama hizmetiyle araca ait olan tüm bakım masrafları, kasko ve trafik sigortası ödemeleri, kaza onarım maliyetleri ve vergi ödemeleri filo firmasına ait oluyor. Nitekim uzun vadeli kiralama sözleşmeleri genellikle araçların bakımını ve yedek parça teminini de kapsıyor. Bu sayede uzun vadeli ticari araç kiralama hizmeti sayesinde şirket bütçesinden yüklü araç bakım ve yedek parça harcamaları yapılması gerekmiyor. Bu da şirketiniz için önemli bir tasarruf kaynağı sağlıyor.

2.5. Evrak İşlerini Minimuma İndirmek

Araç satın almak, yüksek maliyetler ve pazar araştırmasının yanı sıra birçok evrak işini de beraberinde getiriyor. Ticari filo araç kiralama hizmeti sayesinde tüm evrak işleriyle filo firması ilgileniyor. Dolayısıyla şirketler evrak işlerine ayıracakları zamanı ve eforu başka kanallara yönlendirebiliyor.

2.6. Hızlı Araç Teslimatı

Araç satın alma işlemi, finansal süreçlerin yanı sıra ruhsat ve sözleşme gibi mülki işlemler nedeniyle de uzayabiliyor. Bunun yanı sıra kurumsal ticari araç kiralama hizmeti sayesinde şirketin ihtiyaç duyduğu tüm araçlar en kısa süre içinde adrese teslim ediliyor. Evrak işlerinin tümüyle filo firması ilgilendiği için bu meşakkatli süreçte şirketler beklemek zorunda kalmadan araçları teslim alabiliyor.

2.7. Anlaşmalı Servis Noktaları

Filo firmaları, sundukları kiralık hafif ticari araç hizmeti kapsamında pek çok teknik servisle de anlaşmalı olarak çalışıyor. Bu anlaşma sayesinde araç kullanıcıları uzun veya kısa soluklu seyahatlerinde herhangi bir sorunla karşı karşıya kaldıklarında bakım ve onarım işlemleri için sıra beklemiyor. Türkiye’nin pek çok ilindeki anlaşmalı servis noktaları araçların bakımı için gereken işlemleri yerine getiriyor. Böylelikle araç kullanıcıları da yola kaldıkları yerden devam edebiliyor.

2.8. Lastik Değişimi

Trafiğe çıkan her araç için yasal zorunluluk kapsamında bulunan lastik değişimi hizmeti de filo firmaları tarafından karşılanıyor. Ancak bu hizmetin ticari araç kiralama şartlarına bağlı olduğunu belirtmekte fayda var. Hafif ticari filo kiralama işlemleri sırasında sözleşmenizde lastik değişimi hizmeti bulunup bulunmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu hizmet sözleşme maddeleri arasında yer alıyorsa filo firmaları yaz ve kış lastiği değişim işlemlerini de kendisi üstleniyor. Araçların lastik değişimi anlaşmalı servis noktaları aracılığıyla yapılıyor.

Ticari araç kiralama koşulları aracın ne kadar süre kiralanacağına göre değişiklik gösteriyor. Aylık ticari araç kiralama hizmeti en az 30 gün olmak kaydıyla veriliyor. Uzun dönem ticari araç kiralama hizmeti ise en az 12 ay olmak kaydıyla müşteriye sunuluyor. Uzun dönem ticari araç kiralarken teslim edilmesi gereken bazı belgeler bulunuyor:

 • Şirketin Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'ndeki kaydının fotokopisi
 • Şirket faaliyet belgesi
 • Şirket yetkililerinin nüfus cüzdan fotokopileri
 • Şirket araçlarını kullanacak kişilerin ehliyet belgesi ve nüfus cüzdanı fotokopileri
 • İmza sirküleri

3.1. Operasyonel Ticari Araç Nedir ve Nasıl Kiralanır?

Operasyonel ticari araç, doğrudan gelir elde etmek dışında yalnızca şirket içi nakliyat ve personel ulaşımı için kullanılan ticari araçları ifade ediyor. Operasyonel ticari araç kiralama hizmeti sadece şirketlere sunuluyor. Bu hizmet en az 12 ay olmak koşuluyla 24, 36 ve 48 aylık sürelerle de planlanabiliyor. Şirketlerin operasyonel ticari araç kiralaması yapabilmesi için K2 belgesine sahip olması gerekiyor.

 • Hedef Filo sabit kira ödemesi sayesinde şirket bütçesini zorlamıyor. Her ay önceden belirlenmiş net ve sabit tutarların ödemesini alıyor.
 • Sektörün öncü firmaları arasında yer alan Hedef Filo, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), periyodik bakım masrafları, lastik değişimi ve trafik sigortası gibi araca ait tüm masrafları karşılıyor.
 • Hedef Filo her işletmenin ihtiyacına uygun olarak özel bir kiralama planı hazırlıyor.
 • Hedef Filo sıfır araç teslimi yaptığı için yakın zamanda piyasaya sürülen en yeni araçlarla hizmet sunuyor. Bu sayede şirkete prestij kazandırarak imajını da olumlu yönde etkiliyor.
 • Hedef Filo kiralama işlemi yapan şirketlere esneklik imkânı tanıyor. Şirketler araç sayılarını istedikleri zaman artırıp istedikleri zaman azaltabiliyor. Ayrıca araçları özgürce kullanma imkânına da sahip oluyorlar.
 • Hedef Filo'dan ticari araç kiralayan şirketler uygun koşullar sağlandığı takdirde araçlarını yenileyebiliyor.
 • Hedef Filo şirketlere elektrikli ticari araç kiralama imkânı da sunuyor. Elektrikli ticari araçlar marka imajına katkı sağlarken çevreye olumlu etkileriyle dikkat çekiyor. Bu araçlar konforlu ve güvenli bir sürüş keyfi sağlıyor.
 • Hedef Filo gelişmiş servis ağı sayesinde 81 ilde anlaşmalı servis noktalarıyla müşterilerine hizmet veriyor. Üstelik müşteri temsilcileri de 7 gün 24 saat boyunca hizmet vermeyi sürdürüyor.
 • Hedef Filo talep doğrultusunda şirketlere araç takip sistemi sağlıyor.
 • Sabit kira ödeme, peşinatlı ödeme, yıllık artan ödeme ve peşinatlı yıllık artan ödeme seçenekleriyle Hedef Filo dört farklı ödeme planı alternatifi sunuyor.
 • Araç kiralama hizmeti alan şirketler Hedefnet dijital kanalı üzerinden araçların tüm işlemlerine ve finansal detaylarına kolayca ulaşabiliyor.
 • Yurt dışı kullanımlarında vekaletname, sigorta poliçesi vb. evrak işlemleri Hedef Filo tarafından ücretsiz olarak tamamlanıyor.
 • Hedef Filo ayrıca müşterilerine ücretsiz HGS ödeme hizmeti de sunuyor.
 • Faaliyetlerine 2003 yılında başlayan Hedef Filo, sektördeki tecrübesi ve geniş uzman kadrosuyla müşterilerine en iyi hizmeti sunmayı amaçlıyor.

Hafif ticari araç kiralama fiyatları, kiralanacak araçların modeline ve sayısına göre farklılık gösteriyor. Bununla birlikte kiralama süresi ve sözleşmeye dahil edilen ek hizmetler de kiralık ticari araç fiyatlarında değişikliğe yol açıyor. Siz de şirketiniz için sıfır ticari araçlar ve esnek ödeme planları arıyorsanız Hedef Filo'nun kiralama teklif formunu doldurarak avantajlarla dolu bir yolculuğa çıkabilirsiniz!