Sık Sorulan Sorular

Aracı başka bir şirkete devredebilir miyim?

Portföy Yöneticiniz ile iletişime geçerek talebinizi iletebilirsiniz, yapılan değerlendirme sonucunda tarafınıza olumlu ya da olumsuz dönüş yapılacaktır.

Ne süreli kiralama yapabilirim?

12 aydan 48 aya kadar tercih ettiğiniz vadede kiralama yapabiliyoruz.

Hangi araçları kiralıyorsunuz?

Binek ve hafif ticari segmentindeki tüm marka ve model araçları kiralayabiliyoruz.

Çözüm Merkezi hizmet saatleriniz nedir?

444 1 433 numaralı telefondan ulaşabileceğiniz, 7 gün 24 saat hizmet veren Çözüm Merkezimiz kullanıcılarımıza her türlü desteği sağlamaktadır.

Kiralama için nasıl teklif alabilirim?

"Filo kiralama işlemlerinizde 0212 368 32 00 numaralı telefonu arayarak satış temsilcilerimizle görüşebilir ya da www.hedeffilo.com adresinden talepte bulunabilirsiniz. "

Araç tesliminde hangi evrakların teslim edildiğinden emin olmalıyım?

Hedef Filo tarafından kiralanan araçların teslimi sırasında kiracıya araç kullanım kitapçığı, garanti kitapçığı, kiralık araç kullanım kılavuzu, trafik sigorta poliçesi ve araç ruhsatı teslim edilmektedir. Ayrıca araçla birlikte diğer ekipmanlar da (trafik seti, yangın söndürücü, zincir, aracın yedek anahtarı ve teyp kodu v.s. ) eksiksiz olarak teslim edilmektedir.

Kilometre sınırlı teklifin avantajı nedir?

"Kilometre sınırlı kiralamalarda daha uygun aylık kira bedeli ile araç kiralama mümkün olmaktadır. Bu sayede kullanılmayan kilometreler maliyet değil tasarruf edilmesini sağlıyor. "

Ödemeler için hangi bankaya ödeme yapıyoruz?

Kira ödemelerinin sözleşmede belirtilen ilgili banka hesaplarına yapılması gerekmektedir.

Aracı teslim alırken hangi evrakları ibraz etmeliyim?

Kiracı adına aracı teslim alacak yetkili kişi, kimliği ve söz konusu araçları almaya yetkili olduğunu belirten Kiracı firmanın antetli kağıdına yazılmış bir bildirim ile aracı teslim alabilmektedir.

Aracı bir başkasına kiralayabilir miyim?

Kiracı tarafından kiralanan araçlar hiçbir surette 3. kişilere kiraya verilememektedir.

Kiralama bedeline yakıt bedeli dahil mi?

Kiralama fiyatı içerisinde yakıt gideri dahil değildir.

En az kaç araç kiralayabilir miyim?

Sadece bir araç isteyen müşterilerimize de hizmet veriyoruz.

Araç ile yurt dışına çıkabilir miyim?

Sözleşmede aksi bir hüküm bulunmuyorsa ve aynı zamanda gerekli şartlar yerine getirilirse araç yurt dışında da kullanılabilmektedir. Aracınızı yurtdışında kullanmak üzere işlemleri başlatmak ve detaylı bilgi almak üzere 444 1 433 numaralı Hedef Filo Çözüm Merkezi ile irtibat kurabilirsiniz.

Kiralama yaptığımda teslim süreci ne zaman başlıyor ve araçlar nasıl teslim ediliyor?

Teslimat süreci, Hedef Filo tarafından, kiralanan araçların plakalarının, teslim ve iade tarihlerinin belirtildiği sözleşme ekinin Kiracıya gönderilmesi ve sözleşme ekinin Kiracı tarafından kaşeli ve imzalı olarak aslının Hedef Filo’ya ulaştırılması ile birlikte başlatılmaktadır. Kiracı, aracını ilgili bayiden Hedef Filo Çözüm Merkezi yetkilisi kontrolünde teslim alabilmektedir.

Araç kiralayabilmek için hangi şartları arıyorsunuz?

Tüm şirketler, ihtiyaçları doğrultusunda operasyonel filo kiralama kapsamında araç kiralaması yapabilirler.

Kiralama yaptığımda araç ne sürede tedarik ediliyor?

"Üretici / Distribütör stoklarındaki seçtiğimiz araçları sözleşmenin imzalanmasına müteakip 7 iş günü içerisinde tedarik edebiliyoruz. "

Mesai saatleriniz dışında yolda kaldım, nasıl destek alabilirim?

444 1 433 numaralı Çözüm Merkezimiz 7/24 hizmet vermektedir.

Filo Yönetimi nedir?

Özmal araçlarınızın operasyonel süreçlerinin Hedef Filo tarafından yönetilmesidir.

Operasyonel Kiralama nedir?

Şirketlerin bir veya birden fazla araç ihtiyacını farklı bir firmadan belirli süre ve ücret doğrultusunda satın almadan karşılamasıdır.

2. El araç kiralayabilir miyim?

Portföy Yöneticiniz ile iletişime geçerek talebinizi iletebilirsiniz, yapılan değerlendirme sonucunda tarafınıza olumlu ya da olumsuz dönüş yapılacaktır.

Aracı kimler kullanabilir?

Kiralama yapan şirketin bünyesinde çalışan ve yasal mevzuat çerçevesinde geçerli ve yürürlükte bulunan ehliyet sahibi personeller kullanabilmektedir.

DBS nedir?

Doğrudan Borçlandırma Sistemi (DBS), tahsilatların otomatik olarak gerçekleştirilmesi için şirketiniz ile Hedef Filo arasında kurulan bir nakit yönetimi sistemidir.

Kiralamamı uzatabilir miyim?

Portföy Yöneticiniz ile iletişime geçerek talebinizi iletebilirsiniz, yapılan değerlendirme sonucunda tarafınıza olumlu ya da olumsuz dönüş yapılacaktır.

Asgari ve azami km sınırı nedir?

Yıllık asgari km sınırı 10000 km, azami km sınırı ise binek araçlarda 60000 ticari araçlarda 80000 km'dir.

Ticari araç kiralama koşulları nedir?

En az 12 süreli kiralama yapmak koşuluyla https://www.hedeffilo.com/akilli-arac-yonetimi/ticari-araclar adresinden ulaşabileceğiniz belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir.

Ticari araç kiralayabilir miyim?

Hedef Filo'dan 12 ila 48 ay süreli ticari araç kiralaması yapılabilmektedir.

Hangi durumlarda vale hizmeti veriliyor?

Araç teslimi, araç iadesi, muayene, bakım, arıza ve lastik işlemleri için vale hizmeti alabilirsiniz.

Vale hizmetlerinden nasıl yararlanabilirim?

Talebinizi 444 1 433 numaralı Çözüm Merkezimizden, Hedefnet veya Copilot'tan tarafımıza iletebilirsiniz.

Araç bağlandı, ne yapmalıyım?

444 1 433 numaralı telefondan Hedef Filo Çözüm Merkezimizi arayarak yardım talebinizi iletebilirsiniz. En kısa sürede tarafınıza bir vekâletname hazırlanarak aracı bağlandığı yerden çıkarabilmeniz sağlanacaktır.

Aracıma ilave donanım yaptırabilir miyim?

Araçlara orijinal olmayan hiçbir ek cihaz takılamaz. Yetkili servisin onayladığı orijinal ekipman Hedef Filo’nun önceden alınmış yazılı izni ile ancak anlaşmalı yetkili serviste araca takılabilir.

Kullandığım aracı satın alabilir miyim?

Dilerseniz dönem sonunda araçları uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz. Konuyla ilgili detaylı bilgi için lütfen Portföy Yöneticinizle iletişime geçiniz.

Trafik ceza sürecini nasıl yönetiyorsunuz?

2021 yılında yürürlüğe giren yönetmeliğe göre trafik cezaları ruhsat sahibine değil aracı kiralayana kesilmektedir. Ancak cezanın ruhsat sahibine, Hedef Filo'ya kesilmesi halinde kiracı, ilgili araçların kira süresi içinde söz konusu olan trafik cezalarının tamamını, Hedef Filo'nun malik sıfatıyla sorumlu tutulabilecekleri de dahil olmak üzere, yasal süreleri içinde ödemekle yükümlüdür. Bu süre Hedef Filo'nun cezayı ödediği bildirimini takip eden 3 (üç) gündür.

Araca logo uygulaması yaptırabilir miyim?

Kiracının, Hedef Filo’ya bildirmesi ve onayını alması sureti ile kiralanan araçlara Hedef Filo tarafından logo yaptırılabilmektedir.

Araç çalındı, ne yapmalıyım?

Öncelikle aracın trafik ekipleri tarafından çekilmiş olma ihtimali kontrol edilmeli, çevreden bilgi almaya çalışılmalıdır. Eğer aracın çalındığına kanaat getiriliyor ise, öncelikle emniyet birimlerine gerekli bildirimlerde bulunulmalıdır. Daha sonra da Hedef Filo Çözüm Merkezimize 444 1 433 numaralı hattan olay ile ilgili bilgi verilmelidir. İkame araç talebinin karşılanabilmesi için olayla ilgili tutanakların Hedef Filo'ya ulaşmış olması gerekmektedir.

Araç plakam kayıp, ne yapmalıyım?

Plakanızın kayıp olduğu bilgisini, web sitemizdeki Online İşlemler'den talep açarak Çözüm Merkezimize iletebilirsiniz.

Araç ruhsatım kayıp, ne yapmalıyım?

Ruhsatınızın kayıp olduğu bilgisini, web sitemizdeki Online İşlemler'den talep açarak Çözüm Merkezimize iletebilirsiniz.

Araç anahtarım kayıp, ne yapmalıyım?

Araç anahtarının kayıp olduğu bilgisini, web sitemizdeki Online İşlemler'den talep açarak Çözüm Merkezimize iletebilirsiniz.

Araca taşıt tanıma sistemi monte ettirebilir miyim?

Shell ile yaptığımız iş birliği ile sunduğumuz Yakıt Yönetim Sistemi, filonuzdaki araçların yakıt giderlerini kontrol altına almanızı sağlayan, akaryakıt operasyonlarınızı ve maliyetlerinizi takip etmenize yardımcı olan ve tasarruf etmenizi sağlayan bir Hedef Filo hizmetidir. Bu ürün için Portföy Yöneticiniz ile iletişime geçebilirsiniz.

Aracıma aksesuar monte ettirebilir miyim?

Portföy Yöneticiniz ile iletişime geçerek aksesuar talebinizi iletebilirsiniz, yapılan değerlendirme sonucunda tarafınıza olumlu ya da olumsuz dönüş yapılacaktır.

Araca cam filmi taktırabilir miyim?

444 1 433 numaralı Çözüm Merkezimizden anlaşmalı servisimize randevu alarak aracınıza cam filmi taktırabilirsiniz.

Aracın plaka kodunu seçebilir miyim?

Portföy Yöneticiniz ile iletişime geçerek talebinizi iletebilirsiniz, yapılan değerlendirme sonucunda tarafınıza olumlu ya da olumsuz dönüş yapılacaktır.

Araçlarda HGS var mı?

444 1 433 numaralı Çözüm Merkezimizi arayarak HGS talebinde bulunabilirsiniz. HGS cihazınız tarafımızdan temin edilerek adresinize kargo ile gönderilir.

HGS gişesinde bariyer kalkmadı, ne yapmalıyım?

Gişelerde bulunan buton sisteminden ihlalli geçiş fişi alınarak bariyer açılabilmekte ve geçiş yapılabilmektedir. Ardından web sitemizdeki Online İşlemler veya Hedefnet / Copilot kanalıyla konuyla ilgili geçiş fişi görüntüsüyle birlikte kayıt oluşturmanız gerekmektedir.

HGS gişesinde HGS etiketim okunmadı, ne yapmalıyım?

Bu sorun geçiş esnasında kurumdan kaynaklı  provizyon hatası olabilir ancak geçiş sonrasında HGS etiketinden tahsilat gerçekleşecektir. Etiket okumama problemi sıklıkla yaşanıyor ise 444 1 433 Çözüm Merkezimizden HGS etiket kontrolü isteyebilirsiniz. Etkiket arızalı ise değişimi yapılacaktır.

HGS gişesinde ihlalli geçiş fişi verildi, ne yapmalıyım?

Web sitemizdeki Online İşlemler veya Hedefnet / Copilot kanalıyla konuyla ilgili geçiş fişi görüntüsüyle birlikte kayıt oluşturabilirsiniz.

Araca kendi HGS etiketimi takabilir miyim?

Araçlarımız, HGS etiket tanımlamaları yapılarak teslim edildiğinden bireysel HGS etiketlerinizi araca taktırmanız maalesef mümkün değildir.

Adblue uyarısı alıyorum, ne yapmalıyım?

444 1 433 numaralı Çözüm Merkezimizden anlaşmalı servisimize randevu alarak aracınıza adblue dolumu yaptırabilirsiniz.

Bakım masrafını kim karşılıyor?

Araçların kira süresi dâhilindeki tüm periyodik bakımları, üretici firmanın araca ilişkin kullanım kılavuzundaki talimatları çerçevesinde ve üretici firmanın garantilerini geçersiz kılmayacak şekilde Kiracı tarafından her bir araca ilişkin olarak Hedef Filo’nun anlaşmalı olduğu servisler nezdinde yaptırılacaktır. Periyodik bakım ve onarımlara ilişkin masraflar, gerekli olması durumunda parça değişikliği ve ilintili işçilik ücretleri Hedef Filo tarafından karşılanacaktır. Kiracı, Hedef Filo’nun yapmış olduğu anlaşmalar gereği anlaşmalı servislerden yapılan bu bakımlar karşılığında hizmet alabilecektir.

Bakım kapsamında hangi işlemler yapılıyor?

Üretici firmanın bakım periyotlarında değişmesini ön gördüğü parçalar, filo kiralama bakımı kapsamında değiştirilir.

Aracımda ikaz ışığı yanıyor, ne yapmalıyım?

444 1 433 numaralı Çözüm Merkezimizi arayarak yapılması gereken hakkında destek alabilirsiniz.

Araç servisteyken kiralama bedeli ödemeye devam mı ediyorum?

Aracın serviste olduğu süre de kiralama bedeline dahildir.

Bakım periyodu ile ilgili bilgilendirme yapılıyor mu?

Bakım periyodunuzu 444 1 433 numaralı Çözüm Merkezimizi arayarak öğrenebilirsiniz.

Düzenlenen tutanağa itiraz edebilir miyim?

Anlaşılarak düzenlenen form trafik zabıtalarınca doldurulan form niteliği taşıyacaktır, daha sonra itiraz edilmesi geçersiz olacaktır. Bu sebeple formu acele etmeden, doğru, eksiksiz olarak doldurmalı ve kazaya karışanların tamamının imzalamasını sağlamalısınız.

Karşı taraf rapor tutulmadan olay yerinden ayrıldı, ne yapmalıyım?

Aracın plakasını almalı ve mutlaka trafik ekiplerini arayarak yardım talep etmelisiniz.

Tutanak için gerekli formlara nereden ulaşabilirim?

Bu formlar filo kiralama sonrasında, tarafımızdan sizlere gönderilebilmektedir. İhtiyaç anında Hedef Filo Çözüm Merkezimizi arayarak talepte bulunabilirsiniz.

Kaza durumunda kamu malına verilen zararı kim karşılıyor?

Bu tarz hasarlar zabıt tutturulması şartı ile trafik sigortası kapsamında karşılanmaktadır. Trafik sigorta teminatını aşması durumunda, aşan kısım kasko teminatından karşılanmaktadır.

Karşı taraftan anlaşmalı tutanak dışında almam gereken bir evrak var mı?

Bu tutanakla birlikte karşı taraftan ehliyet, ruhsat ve trafik sigorta poliçelerinin fotokopileri de alınmalıdır.

Cam hasarını karşılıyor musunuz?

Cam hasarları kasko teminatı içinde olduğu için cam hasarları anlaşmalı servislerimizde onarılmakta ve sizden herhangi bir ek ücret talep edilmemektedir.

Araç servisteyken kiralama bedeli ödemeye devam mı ediyorum?

Filo Kiralamada, kiralanan araçların kaza yapması, arızalanması gibi durumlarda, araçların onarım süresinin sözleşmede belirtilen süreden fazla olması durumunda, nitelikleri Hedef Filo tarafından belirlenen ve muadil olabilecek bir araç, onarım süresi boyunca ikame araç olarak kiracıya tahsis edilmektedir. İkame araç verilmesi ile birlikte sözleşme süreci devam etmektedir.

Maddi hasarlı kazada tutanak tutarken nelere dikkat etmeliyim?

Formda 1 ve 2 numaralı bölümlere kaza tarihi, saati, kazanın meydana geldiği yer bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde yazılmalıdır. Olay ile ilgili görgü tanıkları varsa ve kabul etmeleri durumunda o kişilere ait bilgiler formda 3 numaralı bölüme yazılmalıdır. Bu alanın yeterli olmaması durumunda tanık ifadeleri beyaz bir sayfa kullanılarak yapılabilir. 4 – 5 – 6 numaralı alanlara sürücü bilgileri, araç bilgileri, trafik sigorta poliçe bilgileri her iki araç için yazılacaktır. (Mutlaka eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Aksi halde tutanak geçersiz sayılabilir.) 7 numaralı alanda ayrı ayrı her iki aracın darbe aldığı yerler ( → ) ile işaretlenmelidir. 8 numaralı alanda uygun kutucuklar her iki araç için x ile işaretlenmelidir. 9 numaralı alana çarpışma yerinin ve anının taslağı mutlaka çizilmelidir. Aracın gittiği yön, yol çizgileri, araçların (A) ve (B) olarak belirtilmesi, cadde ve yol isimleri, varsa kavşak, trafik işaretlerinin hepsi belirtilmelidir. Unutulmaması gereken: Bu tutanaklar ile Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi (TRAMER) sistemlerine kayıt yapılacak ve orada belirlenmiş olan kaza şekillerinden bir tanesi ile eşleştirme yapılarak kazadaki kusur oranı belirtilecektir. 10 numaralı alana ise sürücüler görüşlerini yazacaklardır. Bu alanın yetersiz olması durumunda beyaz bir kâğıt kullanılabilir.(Mutlaka eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Aksi halde tutanak geçersiz sayılabilir.) 11 numaralı bölüm her sürücünün imzalaması gereken bölüm olup buradaki imza noksanlığı durumunda belge geçersiz sayılacaktır. (Her nüshada her sürücünün ıslak imzalarının olması gerekir.)

Kaza evraklarını, tutanaklarını kime teslim etmeliyim?

Formlar kısa sürede değerlendirmeye alınacaktır. Bu süre, yasa ile sınırları çizilmiş bir süredir. Bu sebeple tutanakları en geç bir sonraki gün mesai saati sonuna kadar onarımın yapılacağı servise ya da şirketimize ulaştırmanız gerekmektedir.

Maddi hasarlı kazada karşı tarafla anlaşamıyoruz, ne yapmalıyım?

Karşı taraf ya da taraflarla kazanın oluş şekli üzerine anlaşılamaması durumlarında eskiden olduğu gibi polis ve jandarma çağırma hakkınız bulunmaktadır. Böyle bir durum yaşadığınızda yasal hakkınız olarak polis veya jandarma çağırabilirsiniz.

Tutanak tutulduktan sonre ne yapmalıyım?

Kaza durumunda yapılması gerekenler tamamlandıktan sonra şirketimize Hedef Filo Çözüm Merkezimize ait 444 1 433 numaralı telefonu aramak veya Copilot'tan kayıt açmak suretiyle bilgi vermeniz ve servis yönlendirmesi talep etmeniz gerekmektedir. Bulunduğunuz bölgeye en yakın anlaşmalı hasar servisine yönlendirilerek aracınızın onarımına başlanacaktır.

Kaza yaptım, aracın fotoğrafını çekmeli miyim?

Kaza sonrasında mutlaka araçların durumunu belirleyebilmek için fotoğraf çekmeye özen gösterilmelidir. Bunun için cep telefonunuzu da kullanabilirsiniz. Cep telefonunuzla çekmiş olduğunuz fotoğrafları, MMS gönderme seçeneklerinde cep telefonu numarası yazılan alana müsteri.hizmetleri@hedeffilo.com olan Çözüm Merkezi mail adresimizi yazarak cep telefonunuzdan bize mail olarak anında gönderebilirsiniz.

Maddi hasarlı kaza yaptım, ne yapmalıyım?

"Öncelikle aşağıdaki koşullar incelenmeli, eğer bu koşullar gerçekleşiyorsa ve kazanın oluş şekli üzerinde sürücüler mutabakat sağlamışsa maddi hasarlı trafik kaza tespit tutanağı düzenlenmelidir. Kaza mutlaka birden fazla aracın karıştığı bir kaza olmalıdır. Tek taraflı kaza olarak nitelendirdiğimiz başka aracın karışmadığı veya park halinde araca kim tarafından çarpıldığının bilinmediği durumlar bu kapsamda değildir. Kaza sadece maddî hasarlı bir kaza olmalıdır. Ölümlü ve/veya yaralanmalı bir kaza olması durumunda mutlaka polis ya da jandarma çağırılması gerekmektedir. Kazaya karışan tarafların mutlaka Zorunlu Malî Mesuliyet Sigortası (Trafik Sigortası) olmalıdır. Kazaya karışan tarafların kullandıkları araç için yeterli sürücü belgesine sahip olması gerekmektedir. Sürücülerde alkol ve akıl sağlığı şüphesi olmamalıdır. Kazaya karışan araçların herhangi birinin kamuya ait olmaması ve kamu malına zarar verilmemiş olması gerekmektedir."

Park halindeki aracımda hasar var, ne yapmalıyım?

Park halinde meydana gelen kazalarda araç yerinden hareket ettirilmeden şehir içinde en yakın polis karakoluna, şehir dışında ise jandarma karakoluna başvurularak durum anlatılmalı ve 'İfade ve Görgü Tespit Tutanağı' tutturmak için müracaat edilmelidir. Tutanak ile ilgili işlemler tamamlandıktan sonra servis yönlendirmesi için Hedef Filo Çözüm Merkezi aranmalıdır.

Şehir dışında olan arıza ve kazalarda ne yapılması gerekmektedir?

Türkiye sınırları içinde herhangi bir yerde arıza veya kaza sebebi ile araç yürür durumda olsun ya da olmasın 7 gün 24 saat hizmet veren Çözüm Merkezimiz en yakın onarım servisine aracın yönlendirilmesi için gerekli tüm çalışmayı yapmaktadır.

Araç onarımında orijinal parça ile mi onarım yapılıyor?

Orijinal ve araca eş değer parçalar ile onarım yapılmaktadır.

Beyan ile hangi onarımları yaptırabilirim?

Kaza anında araç hareket ettirilmeden çekilen detaylı fotoğraflar ile uzman ekibimizin incelemeleri sonucu herhangi bir şaibe ve şüphe yoksa hasar boyutuna bakılmaksızın beyan ile onarım yapılabilmektedir.

Beyan limitleri nedir?

Hasar işlemlerinde beyan limiti uygulanmamaktadır.

Yaralamalı / can kayıplı kaza yaptım, ne yapmalıyım?

Olay yerine polis çağırarak polis tutanağı tutulmalı ve çekici ihtiyacı durumunda 444 1 433 numaralı Çözüm Merkezimiz ile iletişime geçilmelidir.

Lastik değişim prosedürü nedir?

Araçların lastiklerinin, filo kiralama sözleşmesinde belirtilen km kadar kullanılmış olması durumunda lastikler değiştirilecek, yeni lastik bedelleri ve lastik değişimi ile ilgili masraflar Hedef Filo tarafından karşılanacaktır.

Kış lastiği Hedef Filo tarafından mı verilir?

Hedef Filo’nun kış lastiği taktırma yükümlülüğü yoktur. Ancak sözleşmeye kış lastiği ile ilgili bir madde eklenir ya da ek bir protokol yapılırsa kar lastiği verilmesi de söz konusu olacaktır.

Lastik değişimi ne zaman yapılır?

Binek araçlarda güvenli sürüş için Ekim, Kasım aylarında kış lastiğine geçmenizi öneririz. Ticari araçlar için ise 1 Aralık - 1 Nisan arasında zorunlu kış lastiği uygulaması mevcuttur.

Hangi durumlarda ikame araç alabilirim?

Aracın hasar ve onarım işlemlerinin sözleşmede belirtilen süreyi aşması durumunda muadil yedek araç teslimi gerçekleşecektir.

İkame aracın segmenti, özellikleri nedir?

Herhangi bir nedenle ikame araç verilmesi halinde, ikame araç, yerine verilecek araç ile aynı sınıftaki ve şanzımandaki muadil bir araç olacaktır.

İkame aracımla kaza yaptım, ne yapmalıyım?

İkame araçla kaza yapılması durumunda ikameyi teslim eden tedarikçi ile iletişime geçilmeli. Yönlendirme ve bilgilendir tedarikçi tarafından yapılmaktadır.

İkame araç için herhangi bir ödeme yapıyor muyum?

İkame aracın günlük kiralama bedeli için ödeme yapılmamakta ancak HGS, eksik yakıt, vb ek masraflar için ödeme yapılmaktadır.

İkame araç için km sınırı nedir?

İkame araçlarda km sınırı bulunmayıp aracın serviste olduğu süre boyunca kullanılabilmektedir.

Kullanıcı adımı unuttum, ne yapmalıyım?

Kullanıcı adınız, hesap oluştururken paylaştığınız mail adresinizdir.

Nasıl giriş yapabilirim?

Hedefnet / Copilot'un giriş ekranlarına kullanıcı adı (mail adresi) ve şifrenizi yazarak giriş yapabilirsiniz.

Nasıl kayıt olabilirim?

Hedefnet'e kayıt olmak için; Hedefnet kullanıcısının bilgilerinin alınması amacıyla müşterilerimize gönderilen Hedefnet Kullanım Protokolü’ndeki ilgili alanlar doldurulup, şirket yetkilisi tarafından imzalanır ve Hedef Filo'ya kargolanır. Copilot'a kayıt olmak için; uygulama indirildikten sonra E-Mail, İsim, Soy İsim, Telefon Numarası, Araç Plakası ve Ruhsat Numarası bilgilerinizi doğru bir biçimde girilip şifre oluşturulur.

Şifremi nasıl değiştirebilirim?

Hedefnet'te / Copilot ana sayfalarındaki "Şifremi Unuttum" butonuna tıklayıp ilgili bilgileri girdikten sonra kayıtlı mail adresinize gönderilecek link üzerinden şifrenizi yenileyebilirsiniz.

Şifremi unuttum, ne yapmalıyım?

Hedefnet / Copilot'un giriş ekranlarındaki "Şifremi Unuttum" butonuna tıkladıktan sonra, kayıtlı hesabınıza bağlı mail adresinize gelecek mail ile şifrenizi sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliğim ne zaman sonlanır?

Hedefnet üyeliğiniz kiralanan son aracın kontrat bitiş tarihini izleyen altı ayın sonunda, Copilot üyeliği ise araç iadesi ile birlikte sonlanmaktadır.

Hangi cihazlarda kullanabilirim?

Hedefnet web tabanlı bir dijital kanaldır, bilgisayar ve telefonların web tarayıcılarından ulaşabilirsiniz. Copilot ise mobil uygulamadır ve ios ile android yazılımlarda kullanılabilir.

Dijital kanallardan alınan servis randevularını değiştirebilir miyim?

Dijital kanallardan iletilen randevu talepleri, Çözüm Merkezimizin servislerle iletişime geçmesi sonrası randevuya dönmektedir. Aynı şekilde dijital kanallardan iletebileceğiniz randevu değişiklik talepleri de Çözüm Merkezimizin servislerle iletişime geçmesi sonrası değiştirilebilecektir.

Trafik muayenesi için ücret ödüyor muyum?

Araçlara ilişkin egzoz emisyon ölçüm ve muayene işlemleri Kiracı tarafından yaptırılacak, bunlara ait ücret ve masraflar Hedef Filo tarafından karşılanacaktır. Muayene zamanı gelen araçlar için mutlaka Hedef Filo Çözüm Merkezi ile irtibat kurularak detaylı bilgi almalıdır.

Araç kullanıcısı ya da firma yetkilisi tarafından herhangi bir ödeme yapılırsa size masraf edebilir miyiz?

Bir tüzel kişiliğe sahip firmamız için muhatap sözleşme imzalamış olduğumuz kiracı firmadır. Bu nedenle adımıza yapılmış her türlü masraf ve benzeri işlemler kiracı firma tarafından bizlere fatura ya da hesap belgesi aracılığıyla yansıtılacaktır. Söz konusu masraflarla ilgili ödemeler firmaya ödenecek ya da kira borcundan mahsup edilecektir.

HGS ve yansıtma faturalarında vade var mı?

Kira faturaları haricindeki tüm yansıtma faturaları ve zararlar Hedef Filo’nun ilk yazılı talebini müteakiben 3 gün içerisinde nakden ve defaten ödenmek durumundadır.

Trafik sigortası, MTV, egzoz emisyon pulu masraflarını kim karşılıyor?

Trafik sigortası ile vergi ve harçlar (taşıt pulu dâhil) Hedef Filo tarafından ödenmektedir. Egzoz emisyon pulu kiracı tarafından alınmakta ancak maliyeti Hedef Filo tarafından karşılanmaktadır.

Lastik hasarını kim karşılıyor?

Sözleşmenizde ek ürünlerimizden Konfor Paket mevcut ise hasar tarafımızca karşılanmakta, aksi halde tarafınıza yansıtılmaktadır.

Hizmet sürecinde ödeme planımı değiştirebilir miyim?

Portföy Yöneticiniz ile iletişime geçerek talebinizi iletebilirsiniz, yapılan değerlendirme sonucunda tarafınıza olumlu ya da olumsuz dönüş yapılacaktır.

Aracı fazla yakıtla iade ettim, ücret iadesi yapıyor musunuz?

Araca alınan yakıtın ödemesinin Hedef Filo'ya yapılmaması sebebiyle iadenin de Hedef Filo tarafından yapılması mümkün değildir. Bu sebeple aracı iade etmeden önce yakıt alımının kontrollü yapılmasını tavsiye ederiz.

Aracı iade ederken nelere dikkat etmeliyim?

Araçla birlikte size sağlanan trafik seti, yangın söndürücü ve zincir ekipmanları ile araca ait bütün ekipman (yedek anahtar, kullanım kılavuzu v.s.) araçla birlikte belirtilen yere teslim edilmelidir. Teslim sırasında araçta gerekli incelemeler yapılmakta ve teslim tutanağı imzalanarak araçlar teslim edilmektedir. Ayrıca araç üzerinde eğer varsa yazı, şekil, logo v.b. araçların iadesi sırasında sökülmeli ve araçlar temiz halde teslim edilmelidir. Logo giydirme hizmeti Hedef Filo tarafından verildiyse, logo sökme ve temizlik işlemi için Hedef Filo ile iletişime geçilmelidir.

Araç iademi nasıl yapabilirim?

Hedef Filo Araç İade Ekibi filo yöneticinize aracınızı iade edeceğiniz tarihi bildirecek ve rezervasyon oluşturmanızı talep edecektir. Hedef Filo iade noktasında, bağımsız ekspertiz firması, almış olduğunuz rezervasyon günü ve saatinde, aracı iade edecek kullanıcı ile birlikte standart kontrolleri yapacaklardır.