1. Filo kiralamada kiralanan aracın bakımı kim tarafından karşılanır?

  Araçların kira süresi dâhilindeki tüm periyodik bakımları, üretici firmanın araca ilişkin kullanım kılavuzundaki talimatları çerçevesinde ve üretici firmanın garantilerini geçersiz kılmayacak şekilde Kiracı tarafından her bir araca ilişkin olarak Hedef Filo’nun anlaşmalı olduğu yetkili servisler nezdinde yaptırılacaktır. Periyodik bakım ve onarımlara ilişkin masraflar, gerekli olması durumunda parça değişikliği ve ilintili işçilik ücretleri Hedef Filo tarafından karşılanacaktır. Kiracı, Hedef Filo’nun yapmış olduğu anlaşmalar gereği anlaşmalı servislerden yapılan bu bakımlar karşılığında hizmet alabilecektir.

 2. Filo kiralamada bakımın kapsamı nelerdir?

  Üretici firmanın bakım periyotlarında değişmesini ön gördüğü parçalar, filo kiralama bakımı kapsamında değiştirilir.

 3. Lastik değişimi prosedürü nedir? Eğer talep edilirse, kış lastiği veriliyor mu?

  Araçların lastiklerinin, filo kiralama sözleşmesinde belirtilen km kadar kullanılmış olması durumunda lastikler değiştirilecek, yeni lastik bedelleri ve lastik değişimi ile ilgili masraflar Hedef Filo tarafından karşılanacaktır. Hedef Filo’nun kış lastiği taktırma yükümlülüğü yoktur. Ancak sözleşmeye kış lastiği ile ilgili bir madde eklenir ya da ek bir protokol yapılırsa kar lastiği verilmesi de söz konusu olacaktır.

 1. Herhangi bir maddi hasarlı trafik kazasına karışılması durumunda izlenecek yol nedir?

  Öncelikle aşağıdaki koşullar incelenmeli, eğer bu koşullar gerçekleşiyorsa ve kazanın oluş şekli üzerinde sürücüler mutabakat sağlamışsa maddi hasarlı trafik kaza tespit tutanağı düzenlenmelidir.

  • Kaza mutlaka birden fazla aracın karıştığı bir kaza olmalıdır. Tek taraflı kaza olarak nitelendirdiğimiz başka aracın karışmadığı veya park halinde araca kim tarafından çarpıldığının bilinmediği durumlar bu kapsamda değildir.
  • Kaza sadece maddî hasarlı bir kaza olmalıdır. Ölümlü ve/veya yaralanmalı bir kaza olması durumunda mutlaka polis ya da jandarma çağırılması gerekmektedir.
  • Kazaya karışan tarafların mutlaka Zorunlu Malî Mesuliyet Sigortası (Trafik Sigortası) olmalıdır.
  • Kazaya karışan tarafların kullandıkları araç için yeterli sürücü belgesine sahip olması gerekmektedir.
  • Sürücülerde alkol ve akıl sağlığı şüphesi olmamalıdır.
  • Kazaya karışan araçların herhangi birinin kamuya ait olmaması ve kamu malına zarar verilmemiş olması gerekmektedir.
 2. Maddi hasarlı kaza tutanağı düzenlenirken nelere dikkat edilmelidir?

  Formda 1 ve 2 numaralı bölümlere kaza tarihi, saati, kazanın meydana geldiği yer bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde yazılmalıdır. Olay ile ilgili görgü tanıkları varsa ve kabul etmeleri durumunda o kişilere ait bilgiler formda 3 numaralı bölüme yazılmalıdır. Bu alanın yeterli olmaması durumunda tanık ifadeleri beyaz bir sayfa kullanılarak yapılabilir. 4 – 5 – 6 numaralı alanlara sürücü bilgileri, araç bilgileri, trafik sigorta poliçe bilgileri her iki araç için yazılacaktır. (Mutlaka eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Aksi halde tutanak geçersiz sayılabilir.) 7 numaralı alanda ayrı ayrı her iki aracın darbe aldığı yerler ( → ) ile işaretlenmelidir. 8 numaralı alanda uygun kutucuklar her iki araç için x ile işaretlenmelidir. 9 numaralı alana çarpışma yerinin ve anının taslağı mutlaka çizilmelidir. Aracın gittiği yön, yol çizgileri, araçların (A) ve (B) olarak belirtilmesi, cadde ve yol isimleri, varsa kavşak, trafik işaretlerinin hepsi belirtilmelidir. Unutulmaması gereken: Bu tutanaklar ile Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi (TRAMER) sistemlerine kayıt yapılacak ve orada belirlenmiş olan kaza şekillerinden bir tanesi ile eşleştirme yapılarak kazadaki kusur oranı belirtilecektir. 10 numaralı alana ise sürücüler görüşlerini yazacaklardır. Bu alanın yetersiz olması durumunda beyaz bir kâğıt kullanılabilir.(Mutlaka eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Aksi halde tutanak geçersiz sayılabilir.) 11 numaralı bölüm her sürücünün imzalaması gereken bölüm olup buradaki imza noksanlığı durumunda belge geçersiz sayılacaktır. (Her nüshada her sürücünün ıslak imzalarının olması gerekir.)

 3. Kaza sırasında araçların durumlarının belirlenmesi için fotoğraf çekmeye gerek var mıdır?

  Kaza sonrasında mutlaka araçların durumunu belirleyebilmek için fotoğraf çekmeye özen gösterilmelidir. Bunun için cep telefonunuzu da kullanabilirsiniz. Cep telefonunuzla çekmiş olduğunuz fotoğrafları, MMS gönderme seçeneklerinde cep telefonu numarası yazılan alana müsteri.hizmetleri@hedeffilo.com olan müşteri hizmetleri mail adresimizi yazarak cep telefonunuzdan bize mail olarak anında gönderebilirsiniz.

 4. Maddi hasarlı bir kaza olayında karşı tarafla aramızda bir anlaşmazlık yaşanması durumunda ne yapılmalıdır?

  Karşı taraf ya da taraflarla kazanın oluş şekli üzerine anlaşılamaması durumlarında eskiden olduğu gibi polis ve jandarma çağırma hakkınız bulunmaktadır. Böyle bir durum yaşadığınızda yasal hakkınız olarak polis veya jandarma çağırabilirsiniz.

 5. Düzenlediğimiz bu tutanakla birlikte karşı taraftan almamız gereken başka bir belge var mıdır? Bu tutanak yeterli olacak mıdır?

  Bu tutanakla birlikte karşı taraftan ehliyet, ruhsat ve trafik sigorta poliçelerinin fotokopileri de alınmalıdır.

 6. Kaza sonrasında karşı taraf rapor tutulmasını beklemeden olay yerinden ayrılırsa ne yapılması gerekmektedir?

  Aracın plakasını almalı ve mutlaka trafik ekiplerini arayarak yardım talep etmelisiniz.

 7. Tutanak düzenlenirken doldurulan söz konusu formlar ne şekilde temin edilebilir?

  Bu formlar filo kiralama sonrasında, tarafımızdan sizlere gönderilebilmektedir. İhtiyaç anında Hedef Filo Müşteri Hizmetlerini arayarak talepte bulunabilirsiniz.

 8. Şehir dışında olan arıza ve kazalarda ne yapılması gerekmektedir?

  Türkiye sınırları içinde herhangi bir yerde arıza veya kaza sebebi ile araç yürür durumda olsun ya da olmasın 7 gün 24 saat hizmet veren çağrı merkezimiz en yakın onarım servisine aracın yönlendirilmesi için gerekli tüm çalışmayı yapmaktadır.

 9. Düzenlenen tutanak formunu daha sonra değiştirebilir ya da itiraz edebilir miyiz?

  Anlaşılarak düzenlenen form trafik zabıtalarınca doldurulan form niteliği taşıyacaktır, daha sonra itiraz edilmesi geçersiz olacaktır. Bu sebeple formu acele etmeden, doğru, eksiksiz olarak doldurmalı ve kazaya karışanların tamamının imzalamasını sağlamalısınız.

 10. Kazaya karışıldı ve tutanak düzenlendi. Bundan sonra izlenmesi gereken yol nedir?

  Kaza durumunda yapılması gerekenler tamamlandıktan sonra şirketimiz Hedef Filo Müşteri Hizmetleri’ne ait 444 1 433 numaralı telefonu aramak suretiyle bilgi vermeniz ve servis yönlendirmesi talep etmeniz gerekmektedir. Bulunduğunuz bölgeye en yakın anlaşmalı hasar servisine yönlendirilerek aracınızın onarımına başlanacaktır.

 11. Kaza tutanaklarını aracı bırakacağım servise mi yoksa size mi teslim etmeliyim? Belirli bir süresi var mıdır?

  Formlar kısa sürede değerlendirmeye alınacaktır. Bu süre, yasa ile sınırları çizilmiş bir süredir. Bu sebeple tutanakları en geç bir sonraki gün mesai saati sonuna kadar onarımın yapılacağı servise ya da şirketimize ulaştırmanız gerekmektedir.

 12. Araçların herhangi bir nedenle kullanılmadığı dönemlerde de kira bedeli ödenmekte midir?

  Filo Kiralamada, kiralanan araçların kaza yapması, arızalanması gibi durumlarda, araçların onarım süresinin sözleşmede belirtilen süreden fazla olması durumunda, nitelikleri Hedef Filo tarafından belirlenen ve muadil olabilecek bir araç, onarım süresi boyunca ikame araç olarak kiracıya tahsis edilmektedir. İkame araç verilmesi ile birlikte sözleşme süreci devam etmektedir.

 1. Park halindeki aracımın yanına geldiğimde aracımda hasar meydana geldiğini gördüm. Nasıl bir yol izlemem gerekmektedir?

  Park halinde meydana gelen kazalarda araç yerinden hareket ettirilmeden şehir içinde en yakın polis karakoluna, şehir dışında ise jandarma karakoluna başvurularak durum anlatılmalı ve 'İfade ve Görgü Tespit Tutanağı' tutturmak için müracaat edilmelidir. Tutanak ile ilgili işlemler tamamlandıktan sonra servis yönlendirmesi için Hedef Filo Müşteri Hizmetleri aranmalıdır.

 2. Filo kiralama yaptığım zaman, cam hasarlarını karşılıyor musunuz? Kasko kapsamına dâhil midir?

  Cam hasarları kasko teminatı içinde olduğu için cam hasarları anlaşmalı servislerimizde onarılmakta ve sizden herhangi bir ek ücret talep edilmemektedir.

 3. Trafik kazası sonrası bariyer, yol aydınlatması, trafik lambası gibi devlet mallarına zarar verilmesi durumunda bu zararın bedelini kim ödemektedir?

  Bu tarz hasarlar zabıt tutturulması şartı ile trafik sigortası kapsamında karşılanmaktadır. Trafik sigorta teminatını aşması durumunda, aşan kısım kasko teminatından karşılanmaktadır.

 1. Nasıl araç kiralama başvurusu yapabilirim?

  Filo kiralama işlemlerinizde 0212 368 32 00 numaralı telefonu arayarak satış temsilcilerimizle görüşebilir ya da www.hedeffilo.com adresinden talepte bulunabilirsiniz.

 2. Her an ulaşabileceğimiz bir çağrı merkezi hizmetiniz var mıdır?

  Evet. 444 1 433 numaralı telefondan ulaşabileceğiniz, 7 gün 24 saat hizmet veren Çağrı Merkezimiz kullanıcılarımıza her türlü desteği sağlamaktadır.

 3. Kimler operasyonel kiralama yolu ile araç kiralayabilir?

  Tüm şirketler, ihtiyaçları doğrultusunda operasyonel filo kiralama kapsamında araç kiralaması yapabilirler.

 4. Hangi tür araçları kiralıyorsunuz?

  Binek ve hafif ticari segmentindeki tüm araçları kiralayabiliyoruz.

 5. Bütün markaları kiralıyor musunuz?

  Evet, tüm marka ve model araçları kiralayabiliyoruz.

 6. Filo araç kiralamak için en az kaç araç talep edilmesi gerekiyor?

  Sadece bir araç isteyen müşterilerimize de hizmet veriyoruz.

 7. Filo kiralama’da kiralama süreleri ne kadar?

  12 aydan 48 aya kadar tercih ettiğiniz vadede kiralama yapabiliyoruz.

 8. Filo kiralama yaptığım zaman aracı ne kadar sürede tedarik ediyorsunuz?

  Üretici / Distribütör stoklarındaki seçtiğimiz araçları sözleşmenin imzalanmasına müteakip 5 gün içerisinde tedarik edebiliyoruz.

 9. Sizden kiralamış olduğumuz araçları 3. kişilere kiraya verebilir miyiz?

  Kiracı tarafından kiralanan araçlar hiçbir surette 3. kişilere kiraya verilememektedir.

 10. Kiraladığım araçların teslim süreci hangi aşamada başlamakta ve araçlar ne şekilde teslim alınmaktadır?

  Teslimat süreci, Hedef Filo tarafından, kiralanan araçların plakalarının, teslim ve iade tarihlerinin belirtildiği sözleşme ekinin Kiracıya gönderilmesi ve sözleşme ekinin Kiracı tarafından kaşeli ve imzalı olarak aslının Hedef Filo’ya ulaştırılması ile birlikte başlatılmaktadır. Kiracı, aracını ilgili bayiden Hedef Filo Müşteri Hizmetleri yetkilisi kontrolünde teslim alabilmektedir.

 11. Kilometre sınırlı teklifin avantajı nedir?

  Kilometre sınırlı kiralamalarda daha uygun aylık kira bedeli ile araç kiralama mümkün olmaktadır.

  Bu sayede kullanılmayan kilometreler maliyet değil tasarruf edilmesini sağlıyor.

 12. Kiralama fiyatına yakıt dahil mi?

  Kiralama fiyatı içerisinde yakıt gideri dahil değildir.

 13. Filo kiralama yapılan dönemin sonunda araçları satın alabiliyor muyuz?

  Dilerseniz dönem sonunda araçları uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz. Konuyla ilgili detaylı bilgi için lütfen Portföy Yöneticinizle iletişime geçiniz.

 14. Filo Kira ödemeleri hangi bankaya yapılacaktır?

  Kira ödemelerinin sözleşmede belirtilen ilgili banka hesaplarına yapılması gerekmektedir.

 1. Araca eksik bir evraktan dolayı trafik cezası yazılır ise bunu kim karşılamaktadır?

  Eğer teslimat sırasında herhangi bir eksiklik teslim formunda tespit edilmiş ise bu Hedef Filo sorumluluğundadır. Ancak tarafınızdan bir evrakın kaybedilmesi durumunda sorumluluk firmanıza ait olacaktır.

 2. Araç herhangi bir sebeple trafik ekipleri tarafından bağlandığı zaman ne yapılmalıdır?

  444 1 433 numaralı telefondan Hedef Filo Müşteri Hizmetleri’ni arayarak yardım talebinizi iletebilirsiniz. En kısa sürede tarafınıza bir vekâletname hazırlanarak aracı bağlandığı yerden çıkarabilmeniz sağlanacaktır.

 3. Trafik sigortası, MTV (Bandrol) egzoz emisyon pulu (Egzoz pulu) gibi masrafları kim ödemektedir?

  Trafik sigortası ile vergi ve harçlar (taşıt pulu dâhil) Hedef Filo tarafından ödenmektedir. Egzoz emisyon pulu kiracı tarafından alınmakta ancak maliyeti Hedef Filo tarafından karşılanmaktadır.

 4. Filo kiralamada Araçların muayeneleri nasıl ve kim tarafından yaptırılmaktadır?

  Araçlara ilişkin egzoz emisyon ölçüm ve muayene işlemleri Kiracı tarafından yaptırılacak, bunlara ait ücret ve masraflar Hedef Filo tarafından karşılanacaktır. Muayene zamanı gelen araçlar için mutlaka Hedef Filo Müşteri Hizmetleri ile irtibat kurularak detaylı bilgi almalıdır.

 5. Araçlara OGS alınabilir mi? Nasıl başvurulmalıdır?

  444 1 433 numaralı Müşteri Hizmetlerimizi arayarak OGS talebinde bulunabilirsiniz. OGS cihazınız tarafımızdan temin edilerek adresinize kargo ile gönderilir.

 6. Araç kullanıcısı ya da firma yetkilisi tarafından yapılan ödemeler (kullanıcı tarafından şahsen yapılan bakım, arıza v.b. ödemeler) konusundaki işleyiş nedir? Araç kullanıcılarına ödeme yapılmakta mıdır?

  Bir tüzel kişiliğe sahip firmamız için muhatap sözleşme imzalamış olduğumuz kiracı firmadır. Bu nedenle adımıza yapılmış her türlü masraf ve benzeri işlemler kiracı firma tarafından bizlere fatura ya da hesap belgesi aracılığıyla yansıtılacaktır. Söz konusu masraflarla ilgili ödemeler firmaya ödenecek ya da kira borcundan mahsup edilecektir.

 7. Trafik cezası, OGS ve yansıtma faturalarında vade var mı?

  Kira faturaları haricindeki tüm yansıtma faturaları ve zararlar Hedef Filo’nun ilk yazılı talebini müteakiben 3 gün içerisinde nakden ve defaten ödenmek durumundadır.

 8. Filo kiralama yapıldığında, trafik cezaları kimin tarafından ödenmektedir?

  Kiracı, ilgili araçların kira süresi içinde söz konusu olan trafik cezalarının tamamını, Hedef Filo'nun malik sıfatıyla sorumlu tutulabilecekleri de dahil olmak üzere, yasal süreleri içinde ödemekle yükümlüdür. Trafik cezası ödemesinin Hedef Filo tarafından yapılması halinde, Kiracı Hedef Filo'nun ilgili ödeme bildirimini takip eden 3 (üç) gün içerisinde ceza ödemesini varsa tüm temerrüt ve faizleri ile birlikte Hedef Filo'ya ödeyecektir.

 1. Araca herhangi bir ilave yapabiliyor muyuz? (Müzik sistemi, LPG sistemi, çelik jant v.s.)

  Araçlara orijinal olmayan hiçbir ek cihaz takılamaz. Yetkili servisin onayladığı orijinal ekipman Hedef Filo’nun önceden alınmış yazılı izni ile ancak anlaşmalı yetkili serviste araca takılabilir.

 2. Araçlar yurt dışında kullanılabilir mi?

  Sözleşmede aksi bir hüküm bulunmuyorsa ve aynı zamanda gerekli şartlar yerine getirilirse araç yurt dışında da kullanılabilmektedir. Aracınızı yurtdışında kullanmak üzere işlemleri başlatmak ve detaylı bilgi almak üzere 444 1 433 numaralı Hedef Filo Müşteri Hizmetleri ile irtibat kurabilirsiniz.

 3. Aracın üzerine logo yaptırabilir miyiz?

  Kiracının, Hedef Filo’ya bildirmesi ve onayını alması sureti ile kiralanan araçlara Hedef Filo tarafından logo yaptırılabilmektedir.

 1. Operasyonel kiralamanın sözleşmesinin bitiminde, araç iade edilirken nelere dikkat edilmesi gerekmektedir? Araçlar nasıl iade edilmektedir?

  Araçla birlikte size sağlanan trafik seti, yangın söndürücü ve zincir ekipmanları ile araca ait bütün ekipman (yedek anahtar, kullanım kılavuzu v.s.) araçla birlikte belirtilen yere teslim edilmelidir. Teslim sırasında araçta gerekli incelemeler yapılmakta ve teslim tutanağı imzalanarak araçlar teslim edilmektedir. Ayrıca araç üzerinde eğer varsa yazı, şekil, logo v.b. araçların iadesi sırasında sökülmeli ve araçlar temiz halde teslim edilmelidir.

 2. Araç tesliminde araçla birlikte teslim edilmesi gerekli olan evrak ve ekipmanlar nelerdir?

  Hedef Filo tarafından kiralanan araçların teslimi sırasında kiracıya araç kullanım kitapçığı, garanti kitapçığı, kiralık araç kullanım kılavuzu, trafik sigorta poliçesi ve araç ruhsatı teslim edilmektedir. Ayrıca araçla birlikte diğer ekipmanlar da (trafik seti, yangın söndürücü, zincir, aracın yedek anahtarı ve teyp kodu v.s. ) eksiksiz olarak teslim edilmektedir.

 3. Filo aracı teslim almaya giderken hangi evrakların götürülmesi gerekir?

  Kiracı adına aracı teslim alacak yetkili kişi, kimliği ve söz konusu araçları almaya yetkili olduğunu belirten Kiracı firmanın antetli kağıdına yazılmış bir bildirim ile aracı teslim alabilmektedir.

 1. Filo kiralamada çalınma, kaza ya da arıza durumunda verilecek muadil ikame aracın özellikleri nasıl olacaktır?

  Hedef Filo, kira konusu aracın çalınmasından 24 (yirmidört) saat sonra, Kiracı'ya çalınan aracın muadili olabilecek ancak nitelikleri tamamen Hedef Filo tarafından belirlenecek bir araç tahsis edecektir.

  Çalınan aracın kiralama süresinin bitimine kadar aynı özelliklerde yeni bir araç çalınan aracın tabi bulunduğu hüküm ve koşullarda Kiracı'ya kiralanacaktır.

 2. Araç hasar veya onarım işlemi yapılırken muadil yedek araç verilecek midir? Araç teslimi için bekleme süresi var mıdır?

  Yapılacak işlemin sözleşmede belirtilen süreyi aşması durumunda muadil yedek araç teslimi gerçekleşecektir.

 1. Filo kiralama’ da aracın çalınması durumunda izlenmesi gereken yol nedir?

  Öncelikle aracın trafik ekipleri tarafından çekilmiş olma ihtimali kontrol edilmeli, çevreden bilgi almaya çalışılmalıdır. Eğer aracın çalındığına kanaat getiriliyor ise, öncelikle emniyet birimlerine gerekli bildirimlerde bulunulmalıdır. Daha sonra da Hedef Filo Müşteri Hizmetleri'ne 444 1 433 numaralı hattan olay ile ilgili bilgi verilmelidir. İkame araç talebinin karşılanabilmesi için olayla ilgili tutanakların Hedef Filo'ya ulaşmış olması gerekmektedir.