Araç Kaskosu ve Kiralık Araç Kaskosu Nedir? Neleri Kapsar?

Araç kullanmak söz konusu olduğunda ortada pek çok risk faktörünün bulunduğu, bilinen; hatta neredeyse her gün deneyimlenen bir gerçek. Çünkü sürücülerin davranışlarından mevcut yol koşullarına, park alanlarının lokasyonundan doğal afetlere kadar aracın güvenliğini etkileyen sayısız etken bulunuyor. Bu nedenle araçların sigortalanması, muhtemel sorunların kötü sonuçlarıyla karşılaşmamak adına büyük bir gereklilik arz ediyor. Peki, araba kaskosunun bu alanda size ne gibi teminatlar sunabileceğini biliyor musunuz?

Araç Kaskosu Nedir? Ne İşe Yarar?

Araç kaskosu, otomobil sahibi için çeşitli tehditlere karşı mal güvencesi sağlayan bir sigorta çeşidini oluşturuyor. İsteğe bağlı olarak yaptırılan bu poliçe; kazalar, yanma, yaralanma ve çalınma risklerine karşı sigorta sahibini koruma altına alıyor.

Araç kaskosu; araçlar ve otomobil sahipleri için şu imkanları sağlıyor:

 1. Trafik kazaları sonucu araçta oluşan hasarların karşılanması.
 2. Kaza durumunda otomobil sahibi ve yanındaki kişinin hastane giderlerinin üstlenilmesi.
 3. Hastane yatışı gerektiren kazalarda refakatçinin seyahat ve konaklama giderlerinin karşılanması.
 4. Aracın yanması veya patlaması halinde oluşabilecek hasarların teminat altına alınması.
 5. Kötü niyetli kişilerin araç parçalarını çalması veya çalmaya yeltenmesi halinde ortaya çıkabilecek zararların üstlenilmesi.
 6. Aracın çalınması durumunda yeni araç ihtiyacının sigortadaki teminat limitleri kapsamında karşılanması.

Kasko Ne Demek?

Kasko adlandırması, Türkçeye İtalyanca “casco” kelimesinden geçmiş olup “kaza” anlamını taşıyor. Aynı dilde “düşmek” manasındaki “cascare” sözcüğünden türeyen bu kelime, “düşüş, rast gelme, kaderine çıkma” gibi anlamlara da geliyor. Bu doğrultuda kaskoya poliçe anlamını kazandırmak için en doğru tanımı, “kasko sigortası” oluşturuyor.

Kasko ve Trafik Sigortaları Arasındaki Fark Nedir?

Kasko ile trafik sigortası arasındaki en temel farkı, birinin tercihe bağlı yaptırılması diğerinin ise zorunlu tutulması oluşturuyor. Zorunlu olan trafik sigortası, herhangi bir kaza durumunda karşı tarafın hasarlarını kapsarken; kasko sigortası, kişinin kendisini ve sigortaya konu olan aracı güvence altına alıyor. Üstelik kasko sigortasının kapsamı, ödenecek tutara göre araç sahibi tarafından esnetilebiliyor.

Araç Kaskosunun Avantajları Nelerdir?

 1. Ek teminatlarla sigortanızın kapsamını genişletebilir ve böylece mal güvenliğinizi daha fazla koruyabilirsiniz.
 2. Kaza halinde çekici hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.
 3. Aracınız tamir edilinceye dek ulaşım ihtiyacınızı sigorta şirketi tarafından sağlanan ikame araçlarla karşılayabilirsiniz.
 4. Aracınız çalındıysa veya herhangi bir doğal afette geri döndürülemez boyutta zarar gördüyse, kaybınızın yerine yeniden araç sahibi olabilirsiniz.
 5. Sigorta kapsamınızda yer alması halinde, yalnızca karşı tarafa bağlı olarak ortaya çıkan değil; sizden kaynaklanan kazalarda da hasar onarımlarını ücret ödemeden yaptırabilirsiniz.

Rent a Car Kaskosu Nedir?

Rent a car kaskosu, kiralık araçlar için yapılan bir araç sigortası çeşidini oluşturuyor. Bu kasko türü isteğe bağlı olmak yerine, ticari amaçlı kullanımdan dolayı kiralama şirketleri için zorunlu tutuluyor.

Araçlar pek çok kişi tarafından kullanıldığı için kiralık araç kaskoları genellikle daha yüksek fiyatlı oluyor. Bundan dolayı profesyonel olmayan kimi filo şirketleri, kiraladıkları araçlar için normal kasko yaptırmayı tercih edebiliyor. Bu da kaza sonrası yasal ve hukuki süreçlerde kişilerin mağdur olmasına yol açabiliyor. Bundan dolayı kiralanacak araçlarda rent a car kaskosunun olup olmadığına özellikle dikkat etmek gerekiyor.

Uzun dönem kiralamada dikkat etmeniz gerekenleritüm detaylarıyla öğrenmek için tıklayın!

Kiralık Araçlara Yapılan Kasko Ne İşe Yarar?

Kiralık araç kaskoları, aracı kiralayan kişilerin herhangi bir kaza, yanma veya çalınma durumunda maddi sorumluluktan muaf olmasını sağlıyor. Ancak araç normal kaskoluysa ve herhangi bir mağduriyet yaşanırsa, kiracı firma tüm bedeli aracı kiralayan kişiden karşılayabiliyor. Çünkü bu durumda sigorta şirketleri, kiracı firmanın eksik beyanından dolayı araçta oluşabilecek zararları karşılamayı reddediyor. Rent a car kaskoları ise bunun aksine, sigorta şirketlerinin hem kiracıyı hem de kiralama yapan firmayı güvence altına almasını sağlıyor.

Rent a Car Kaskosu Teminatları Nelerdir?

“Kiralık araçlar için yapılan kasko neleri karşılar?” sorusunun yanıtı, normal kaskoda olduğu gibi yine rent a car kasko fiyatlarına göre değişiyor. Ancak kiralık araç kaskoları da şirketlere genel anlamda aşağıdaki durumlara karşı güvence sağlıyor:

 1. Kaza,
 2. Yanma veya patlama,
 3. Doğal afetler,
 4. Hırsızlık,
 5. Hastane giderleri,
 6. Hukuki koruma,
 7. Aracın kullanılamaz hale gelmesi durumunda yeni araç temini…

Hedef Filo'dan Uzun Dönem Kiralamada Kasko Avantajları

Uzun dönem araç kiralamada Hedef Filo’yu tercih eden şirketler, kullanacakları otomobiller için araç kiralama kasko bedelini ödemek zorunda kalmıyor! Çünkü Hedef Filo tarafından kiralanan sıfır araçların rent a car kaskoları, satın alım sonrası diğer tüm mülki ve yasal işlemlerle birlikte yapılıyor. Ve Hedef Filo tüm bu işlemleri kendi bünyesinde gerçekleştirirken, müşterilerine hiçbir ek tutar yansıtmıyor. Böylece şirketler, sürpriz bir ücretlendirme olmadan sadece sözleşme aşamasında belirledikleri aylık tutarları ödüyor.

Hedef Filo’dan kiralama avantajlarınızı öğrenmek için linkteki sayfayı ziyaret edebilir veya uzun dönem kiralama teklif formunu doldurarak portföy yöneticilerimizle iletişime geçebilirsiniz.