Benzin Uyarı Lambası Yandıktan Sonra Arabalar Kaç Kilometre Gidebilir?

Bir düşünelim: Aracınızla seyir halindesiniz ve bir süredir benzin ışığı yanıp sönüyor. Eğer -yedek depo olarak da bilinen- bir yakıt haznesinin varlığından haberdarsanız, hiç paniklemeden yola devam edebilirsiniz. Bu durumda, arabada benzin göstergesi yansa bile kilometrelerce yol katedebileceğinizi çoktan biliyorsunuz demektir.

Fakat yakıt uyarı ışığı yandığı anda, gözünüzün bir yandan da en yakın benzin istasyonunda olması şart! Aksi halde trafiğin en olmadık yerinde yolda kalabilir veya aracınızda uzun vadede istenmeyen durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bunların neler olduğunu sayfanın devamında etraflıca açıklıyor olacağız. En önemlisi de bir otomobil, marka ve modeline göre benzin ışığı yanınca kaç km gider bunu yanıtlayacağız. Ama önce, benzin ikaz ışığı yandığında gördüğünüz harflerin anlamlarına bir göz atmakta fayda var.

Arabada Benzin Göstergesi: E ve F Harfleri Ne Anlama Gelir?

İngilizce bilginizden yola çıkarak, benzin göstergesinde E ve F ne demek aslında az çok tahmin etmeniz mümkün. Fakat konu araç teknolojileri olunca kullanılan kısaltmaların Almanca mı İngilizce mi olduğundan emin olmak biraz zor. Neyse ki bu harfler, İngilizcede pek çok kişinin aşina olduğu “full” (dolu) ve “empty” (boş) kelimelerinin kısaltmalarını oluşturuyor. Bu doğrultuda “F” yakıtın dolu olduğunu gösterirken, “E” ise aracınıza vakit kaybetmeden yakıt ikmali yaptırmanız gerektiği anlamına geliyor.

Yakıt Uyarı Işığı Nedir ve Ne Zaman Yanar?

Yakıt uyarı ışığı, otomobillerde yakıt deposunun doluluk oranına dair bilgi veren bir gösterge lambası. Ancak bu lamba, aracın yakıtı bittiğinde değil; “bitmeye yakın olduğunda” yanıyor. Dolayısıyla benzin uyarı ışığı yandığında da araç belli bir kilometre katedebiliyor. Bu da “yedek depo” olarak bilinen -fakat depo ile hiç de benzerliği olmayan- genleşme tankı/haznesi sayesinde oluyor.

Araçlarda Yedek Depo Nedir? Nasıl Çalışır?

Genleşme tankı, yakıt deposunun üst kısmında yer almakta olup genellikle beş ila 12 litre benzin alıyor. Ancak genleşme haznesinin asıl görevinin araç için yedek yakıt sağlamak olduğu düşünülmemeli. Esasında bu hazne, aldığı yakıtı depodaki basıncın dengelenmesi amacıyla barındırıyor. Dolayısıyla genleşme haznesini sadece yakıt bittiğinde değil, yakıtı full’lerken de hatırlamak gerekiyor. Yakıt ikmali sırasında yedek deponun boş bırakılması, araç güvenliği için büyük önem taşıyor.

Otomobil Modelleri Benzin Uyarı Işığı Yandıktan Sonra Kaç Km. Gidebilir?

Nihayet sıra, merakınızı en çok körükleyen “Yakıt ışığı yandıktan sonra kaç km gidilir?” sorusunu yanıtlamaya geldi! Bir aracın, Avrupa standartlarına göre benzin ikaz ışığı yandıktan sonra minimum 80 km gidebilmesi gerekiyor. Lakin bu durum marka ve modele göre değişiyor. Haliyle araçların uyarı lambası yandıktan sonra en fazla 40 km gidebildiği de yaygın yanlışlar arasında yer alıyor.

Bir aracın yakıt göstergesi yandığında modeline göre değişkenlik göstermek üzere 5 ila 13 litre yakıtı kalmış oluyor. Buna göre araçlar, uyarı lambası yandığında 35 ila 92 kilometre kadar yol katedebiliyor. Ancak bu mesafe aracın kullanım şeklinden yol şartlarına, takılı ek donanımlardan araçtaki yük toplamına ve klimanın çalışma durumuna kadar pek çok faktöre göre değişkenlik gösteriyor.

Marka ve Modeline Göre Araçlar Işık Yandıktan Sonra Kaç Km Gider?

Marka Model Boş Depoyla Gidilebilecek Menzil* (km.)
Audi A3 57
Q5 102.7
A6 99.8
BMW 1 Serisi 50
3 Serisi 50
5 Serisi 110
M3 51.5
Citroen C1 62.4
C-Elysee 35
Dacia Duster 78-92
Fiat Egea 50
Linea 50
500 59.8
Ford Fiesta 66.1
Focus 53
Mondeo 112.7
Honda Civic 50
CR-V 57
Kia Cerato 50
Picanto 51.7
Mazda 6 101.3
Mercedes C Serisi 50-71
E Serisi 103.0
Mitsubishi Outlander 61.5
Mini Mini Cooper 60.4
Nissan Juke 65.7
Micra 81
Qashqai 81
Opel Astra 50
Peugeot 108 63
301 35
3008 42
Range Rover Sport 102
Renault Clio 50
Kadjar 50
Megane 50
Symbol 50
Seat Ibiza 50
Leon 80-60
Skoda Octavia 42
Superb 42
Toyota Corolla 50
Prius 107.2
Volkswagen Golf 50
Jetta 50
Passat 120.7
Polo 50
Tiguan 53
Volvo V40 113.6

*Açıklanmış olan ortalama ve azami değerler belirtilmiştir.

Aracı Yakıt İkaz Lambası Yanarken Sürmek Zararlı mı?

Aracın yakıt ikaz lambası yandığında depodaki yakıt büyük oranda bitmiş oluyor. Dolayısıyla valf açıldığında motorun ateşlemesi için gereken yakıt seri bir şekilde püskürtülemiyor. Bu durum, katalitik dönüştürücünün zarar görmesine ve aracın motor performansının ciddi oranda düşmesine yol açabiliyor.

Bunun dışında eski model araçların depoları, uzun süre kullanımdan dolayı zamana bağlı olarak aşınmış olabiliyor. Yakıt azaldığında ise deponun dibinde bulunan pas, petrol ürünü atığı vb. maddeler aracın motoruna ulaşarak olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Bu nedenle aracın benzin ışığı yandığında en kısa sürede yakıt ikmali yaptırmayı ihmal etmemek gerekiyor.

Yakıt Yönetim Sistemi kullanan Hedef Filo kurumsal müşterileri, şirket araçlarının tüm yakıt ihtiyaçlarını indirimli karşılıyor! Araçların benzin/dizel dolum bilgilerinin aylık dökümünü de kapsayan bu avantajlı hizmet ürünü, işletmelerin çok daha fazla yakıt tasarrufu sağlamasını mümkün kılıyor!