Filo Rent A Car Operasyonel İşleri Nasıl Kolaylaştırır?

Ulaşım araçları işinizin olmazsa olmaz bir parçasıysa, filo oto kiralamanın önemini mutlaka çok iyi biliyor olmalısınız. Şirket üzerine araç satın almaya kıyasla çok daha fazla avantaja sahip olan filo rent a car, şirketlerin gider kalemlerini azaltmaya ve pek çok alanda tasarruf sağlamaya yardımcı oluyor. Üstelik filo kiralama süreci, tamamen şirketlerin isteklerine ve ihtiyaçlarına göre yürütülebiliyor.

1. Filo Rent A Car Nedir?

Filo rent a car, şirketlerin belirli bir süreliğine ve aylık ödemeler doğrultusunda filo kiralama şirketlerinden araç kiralayarak ulaşım ve taşımacılık ihtiyaçlarını karşıladığı hizmeti ifade ediyor. Bu hizmet, şirketten şirkete (B2B) iş modellerinden birini oluşturuyor. Filo rent a car hizmetinde ihtiyaca yönelik bir veya daha çok sayıda araç kiralaması yapılabiliyor.
Filo rent a car hizmeti operasyonel ve finansal kiralama olarak gerçekleştirilebiliyor. Finansal kiralamada kiracı, kiraladığı araçları sözleşmenin sona erdiği tarihle birlikte satın alma hakkına sahip oluyor. Operasyonel filo kiralama ise bunun aksine, şirketlerin araç ihtiyacını satın alım yapmadan, belirli bir süre ve ücret ile karşılamasını sağlıyor. Bu kiralama şeklinin ise şirketlerin operasyonel süreçlerini yürütmelerine pek çok katkısı bulunuyor.

2. Filo Rent A Car Operasyonel İşleri Nasıl Kolaylaştırır?

Filo rent a car hizmeti, şirketlerin bütçe planlamaları ve iş yönetim süreçlerindeki avantajlarıyla öne çıkıyor. Maliyet ve zaman tasarrufu noktalarında sağladığı kolaylıklarla filo rent a car, aynı zamanda şirket çalışanlarına sıfır araçlarla konforlu bir deneyim yaşatmayı da mümkün kılıyor. Peki, filo rent a car operasyonel işleri sizce tam olarak hangi noktalarda kolaylaştırıyor olabilir?

2.1. Bütçe Yönetimi ve Tasarruf

Ulaşım ve taşımacılık araçlarına ihtiyaç duyan şirketler, bu ihtiyacını araç satın almadan filo rent a car ile karşılayabiliyor. Bu noktada araç satın almak için sermayelerinden pay ayırmasına ya da kredi çekmesine gerek kalmayan şirketler, mali olarak tasarruf yapabildikleri gibi bütçelerini daha geniş bir alana ayırabiliyor. Üstelik filo rent a car’da toplam tutar taksitli olarak ödeniyor, bu sayede ihtiyaçları karşılamak için şirketlerin maddi bir yük altına girmesine gerek kalmıyor. Üstelik Hedef Filo’nun uygun ödeme seçenekleriyle şirket bütçesine göre ödeme planı yapmak da mümkün oluyor!

2.2. Sadece Bütçeden Değil, Zamandan Da Tasarruf

Filo rent a car hizmeti ile araçların temini, satın almayla kıyaslandığında çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Satın alımlarda plaka ve ruhsat gibi mülki işlemlerin tamamlanması ile aracın kullanıma hazır hale gelmesi uzun bir süreç gerektirebiliyor. Filo kiralamada ise tüm aracın mülki işlemleri, kasko ve trafik sigortalarının yapılması gibi işlemler filo firması tarafından yapılıyor. Bu sayede filo rent a car hizmetinden yararlanan şirketler, herhangi bir vakit kaybı ve uğraştırıcı bir süreçle karşılaşmadan araçlarını en kısa sürede teslim alabiliyor.

2.3. KDV İndirimi ve Vergi Ödemelerinden Muafiyet

Şirketlerin filo rent a car hizmeti için ödediği kira bedeli, Kurumlar Vergisi ödemelerinde gider olarak gösteriliyor. Bu şekilde filo kiralamadan yararlanan bir şirket KDV indiriminden yararlanabiliyor ve bu da şirketin vergi yükünü azaltıyor. Aynı zamanda şirketler için Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) de bir gider oluşturuyor. Fakat filo kiralamada bu vergiler filo firması tarafından ödeniyor ve bu sayede şirketler, vergi takibi ya da ödemesi gibi süreçlerle ilgilenmek durumunda da kalmıyor.

2.4. Araç Bakım Masrafından Muafiyet

Aracın satın alınması durumunda şirket bütçesinden ödenecek olan araç bakım masrafları, filo rent a car seçeneğinde filo firmalarına ait oluyor. Araçların periyodik bakım zamanının ne zaman olduğuna dair takip ve bakım işlemleri de şirkete atanan filo yöneticisi tarafından takip ediliyor. Aracın filo firması tarafından yapılan bakımı için kira sözleşmesine herhangi bir ek ücret yansıtılmıyor. Ayrıca Türkiye’nin pek çok ilinde bulunan anlaşmalı bakım servisleri ile seyahatlerde ve şehir değişikliklerinde de bakım ve onarım işlemleri sorunsuzca tamamlanabiliyor.
Hedef Filo’nun Türkiye genelindeki tüm anlaşmalı servislerinde yaz ve kış ve lastiği değişimleri de herhangi bir ücret ödemeden yapılıyor. Belirlenen kilometrelerde yapılan lastik değişimlerinin yanı sıra, istenildiği takdirde sözleşmeye eklenerek lastik saklama hizmeti de alınabiliyor. Bu doğrultuda sizin düşüneceğiniz her süreç, Hedef Filo tarafından üstlenilmiş oluyor.

2.5. Kaza ve Hasar Durumlarında Destek

Ulaşım ve taşımacılık faaliyetleri sırasında yaşanabilecek kaza ve hasar durumları, şirketlerin iş planlamalarını ve süreçlerini aksatabiliyor. Fakat filo rent a car seçeneği sayesinde, kiralanan araçların hasar ve arıza onarımlarının 24 saati aşması durumunda filo firması tarafından şirketlere ikame araç temin ediliyor. Bu sayede şirketler, herhangi bir aksaklık yaşamadan iş süreçlerine sorunsuz devam edebiliyor.

2.6. Filo Yönetimi Hizmeti ile Sorunsuz Süreç

Filo rent a car hizmeti, şirketlerin operasyonel süreçlerini kolaylaştıran ve bu noktada onlara çeşitli avantajlar sağlayan bir seçenek olarak öne çıkıyor. Araçların hem operasyonel hem finansal hem de hukuki süreçlerinin yönetilmesini sağlayan filo yönetimi hizmeti, şirketlerin filo takibi süreçlerini çok daha sistemli bir yapıya dönüştürüyor. Yönetim, destek araçları, bakım-onarım ve insan kaynakları bölümlerinden oluşan filo yönetimi ile şirketinizin iş süreçlerini sağlamak almak oldukça kolay!

Filo rent a car fiyatlandırmaları kiralama süresi, araç sayısı ve ek hizmetler gibi pek çok etkene bağlı olarak değişebiliyor. Neyse ki Hedef Filo’nun bütçenize uygun ödeme seçenekleri sayesinde, şirketinizin kârını ve verimliliğini en üst noktaya çıkarmanız mümkün!