Araç & Filo Takip Sistemi Nedir ve Nasıl Çalışır?

Teknolojinin nimetlerinden cömertçe faydalanabildiğimiz günümüz dünyasında, akıllı cihazlarımızın konum paylaşımı özelliğini hemen hepimiz sık sık kullanıyoruz. Yakınlarımıza nerede olduğumuzu bildirebiliyor, gitmek istediğimiz yerlere ise kaybolma endişesi duymadan varabiliyoruz. Üstelik bu teknoloji, sadece akıllı telefonlarımıza has bir özellik olmayıp araç takip cihazları yoluyla taşıtlarda da kullanılabiliyor. Bu tür konum algılama teknolojilerine ise “araç takip sistemi” adı veriliyor. 

1. Araç & Filo Takip Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?

Araç takip sistemi, kısaca ulaşım araçlarının nerede bulunduğunu ve hangi durumda olduğunu öğrenmeye yarayan bir teknoloji ürünü olarak açıklanabilir. Bu teknolojinin en önemli işlevini ise araç ve sürücü güvenliğini sağlamak oluşturuyor. Araba takip sistemi buna ek olarak, işletmeler tarafından operasyonel süreç yönetimi ve bütçe verimliliği için de oldukça yaygın bir şekilde tercih ediliyor.

2. Araç Takip Sistemi Nasıl Çalışır?

Araç takip sistemi, taşıta yerleştirilen ve yazılımsal olarak bilgi aktarımı sağlayan bir cihaz yoluyla çalışıyor. Bu cihazlarda genellikle GPS veya GLONASS uydu tabanlı radyonavigasyon sistemleri bulunuyor. Bu sistemler, aracın konumunun uydu üzerinden anlık olarak algılanabilmesini sağlıyor. Bunun yanı sıra aracın hızı, motorunun çalışır durumda olup olmadığı ve ne kadar yakıt harcadığı gibi bilgilerin de öğrenilebilmesine olanak sağlıyor. Tüm bu bilgilere anlık olarak ulaşılabildiği gibi, sistemin verileri kaydetmesi sayesinde rapor halinde sonradan da erişilebiliyor.

3. Araç Takip Çipi Nereye ve Nasıl Takılır?

Araç takip cihazı, taşıt sahibinin ihtiyaçları ve kurulumu yapan firmanın tercihine göre aracın farklı kısımlarına yerleştirilebiliyor. Ancak bu cihazlar genellikle aracın ön kısmında bulunuyor. En çok tercih edilen kısımları da torpido bölmesi, torpidonun altında bulunan sigorta kutusu, ön konsol veya şoför koltuğunun altı oluşturuyor.

4. Araç Takip Sistemini Kimler Kullanır?

Araç takip sistemi hem bireysel kullanıcılar hem de işletmeler tarafından kullanılabiliyor. Bireysel kullanıcılar bu teknolojiyi genellikle araçlarının ve yakınlarının güvenliğini sağlayabilmek adına tercih ediyor. İşletmeler ise dağıtımdaki araçlarının lokasyonlarını, güzergahlarını, hızlarını ve yakıt tüketimlerini kontrol edebilmek adına kullanıyor.

5. Araç Takip Sistemi Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Araç takip sistemleri;

  1. İş planlamalarını daha çözüm odaklı bir şekilde yapma, operasyonel süreçlerde verimliliği artırma ve yakıt giderlerinden tasarruf etme imkanı sunuyor.
  2. Teslimat veya görüşme bekleyen müşterilerin anlık olarak bilgilendirilebilmesine olanak tanıyor.
  3. Araçların sürücüler tarafından daha dikkatli ve verimli kullanılmasını sağlıyor. Böylece kaza veya gecikme olasılıkları da minimuma düşüyor.
  4. Çalışanların performans değerlendirmelerinin daha detaylı ve adil bir şekilde yapılabilmesini sağlıyor.
  5. Araçlarda meydana gelen veya gelebilecek sorunların daha hızlı tespit edilebilmesini mümkün kılıyor.
  6. Varış noktaları için daha kısa ve açık yollardan yeni güzergahlar oluşturulabilmesine yardımcı oluyor.

6. Filo Kiralama Sektöründe Araç Takip Sistemlerinin Kullanılması

Şirketler, operasyonel süreçleri için tek seferde çok sayıda araç kiraladıklarından ve bu araçları aktif olarak kullandıklarından; iş güvenliğini, süreç yönetimini ve bütçe tasarrufunu sağlamakta doğal olarak zorlanabiliyor. Araç takip sistemleri ise şirketlere tüm bu konularda kolaylık sağlıyor. Filo yönetimi için son derece etkili bir seçenek olan araç takip sistemleri, araçlara şirketlerin talepleri doğrultusunda kendileri tarafından dahil edilebiliyor.

Peki, araç takip sistemlerinin avantajları arasında sizin en çok ihtiyaç duyduğunuz yakıt tasarrufu sağlamak mı? Öyleyse Hedef Filo’nun Yakıt Yönetim Sistemi ek hizmet ürününü incelemenizin tam zamanı! Hedef Filo’nun Opet iş birliğiyle sağladığı bu hizmet, şirket araçlarınız için indirimli yakıt ikmali avantajı sunmasının yanı sıra, aylık dolum bilgilerinin de detaylı olarak incelenebilmesini sağlıyor.

Hedef Filo’dan kiraladığınız araçlar için yakıt takip sisteminden faydalanmak istiyorsanız, Yakıt Yönetim Sistemi Talep Formu’nu doldurabilir; yeni kiralama talepleriniz için ise Hedef Filo Uzun Dönem Araç Kiralama Formu’nu bize ulaştırdıktan sonra konuyu portföy yöneticilerimizle görüşebilirsiniz.