Filo Nedir? Araç Filosu Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Şirketinizi kârlı bir şekilde yönetebilmek için göz ardı etmemeniz gereken pek çok detay bulunuyor. Reel sektörde faaliyet gösteren bir işletmeye sahipseniz, ulaşım maliyetlerini minimuma düşürmek de bunlardan biri. Tabii maliyetleri düşürmek isterken, şirket araçlarınızın sayı ve nitelik bakımından iş süreçlerinizi aksatmayacağından da emin olmanız gerekiyor.

Filo şirketleri, ulaşım gereksinimlerine dair sundukları geniş imkanlarla işletmeler için eşi bulunmaz bir çözüm ortağı oluyor. Ancak faydalanabileceğiniz çözümlerin neler olacağı, elbette nasıl bir filo firması ile anlaştığınıza da bağlı. Bu yazımızda sizler için “Araç filosu nedir?” ve “Filo kiralarken nelere dikkat edilmelidir?” sorularını yanıtlıyor olacağız. Haydi, başlayalım!

1. Filo Nedir?

Filo adlandırması, aynı amaca hizmet eden birden fazla ulaşım aracını tanımlamak için kullanılıyor. Bu araçlar bir şirkete ait gemi, uçak vb. büyük taşıtları kapsayabildiği gibi karayollarında kullanılan binek veya ticari araçlardan da meydana gelebiliyor. “Araç filosu ne demek?” sorusunun yanıtı da bu doğrultuda açıkça ortaya çıkıyor. En kısa tanımıyla araç filosu, bir şirketin ulaşım ve/veya taşımacılık faaliyetleri için kullandığı taşıtların tümünü ifade ediyor.

2. Şirketiniz için Araç Filosu Oluştururken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Şirketinizin tüm gereksinimlerini karşılayacak geniş bir filo kurmak doğrusu pek kolay değil. Bunun için işletmenizde ihtiyaç duyulabilecek araç sayısı başta olmak üzere gereksinim alanları, toplam masraflar ve yasal süreçler gibi hususları önceden bilmeniz gerekiyor.

Tüm bu analiz, karar ve yürütme süreçleri, filo kiralama şirketleri sayesinde çok daha kolay bir şekilde çözüme kavuşabiliyor. Üstelik satın almak yerine filo kiralamak, şirket bütçelerinin daha efektif ve verimli yönetilebilmesi noktasında da uygun bir seçenek olarak öne çıkıyor. Ancak iş tabii ki bunu bilmekle de bitmiyor. Filo oluştururken dikkat etmeniz gereken daha pek çok nokta bulunuyor.

Filo kiralama nedir ve çeşitleri nelerdir öğrenmek için tıklayın!

1. İhtiyaçlarınızı Belirleyin

İlk sırada bütçe değil, ihtiyaçlar geliyor. Filo kiralamaya karar vermeden önce, şirketinizin ihtiyaçlarını eksiksiz bir şekilde karşılamak için kaç adet araca ihtiyacınız olduğunu, araçların hangi nedenlerle gerektiğini ve şehir içi mi şehirlerarası mı kullanılacağını belirlemeniz gerekiyor.

2. Aylık Cironuza Göre Bir Bütçe Aralığı Oluşturun

Unutmayın, konu araç olduğunda aylık bütçenizi zorlamadan tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek çözümler bulmanız mümkün. Bu nedenle filo oluşturma süreçlerinde bütçe planlaması yapmak, ihtiyaç analizinden sonra geliyor. Sizi düşünen bir filo firması ile çalıştığınız müddetçe, bütçe planlamasını sizin düşünmenize bile gerek olmuyor!

3. Araçlara İhtiyaç Duyacağınız Süreyi Kesinleştirin

Şirket aracına veya araçlarına sadece birkaç aylığına mı ihtiyacınız var? Yoksa ulaşım konusunu uzun yıllar boyunca dert etmeden işlerinizi büyütmeye mi odaklanmanız gerekiyor? Buna karar verdikten sonra, sizin için kısa dönem kiralamanın mı yoksa uzun dönem kiralamanın mı daha uygun olduğunu tam olarak belirleyebilirsiniz.

Uzun dönem filo kiralama nasıl yapılır adım adım incelemek için linke tıklayabilirsiniz.

4. Gereken Yetki Belgelerini Önceden Temin Edin

Şirket araçlarını yolcu veya yük taşımak için kiralamak istiyorsanız, Ulaştırma Bakanlığından almanız gereken bazı yetki belgeleri bulunuyor. Ticari araçla yolcu taşımak için gereken evraklar D2, D3 veya D4 yetki belgeleri olurken; yük taşımak için ise K1, K2 veya K3 yetki belgeleri gerekiyor.

Merak edenler için ticari araç kiralarken dikkat edilmesi gerekenler, linkin ardında!

5. Kurumsal Hizmet Veren Araç Kiralama Firmalarına Yönelin

Alacağınız hizmetlerin geniş kapsamlı olması ve iş yükünüzü hafifletmesi gerekiyor. Dolayısıyla kiralama yapacağınız firmanın kurumsal olup size profesyonel çözümler sunabilmesi büyük bir önem taşıyor. Kurumsal filo kiralama şirketleri, anlaşmalı firmaları ve geniş hizmet ağı ile şirketlerin ulaşıma yönelik her ihtiyacında yanında yer alıyor.

Hangi şirketle anlaşacağınıza hala karar veremediniz mi? Öyleyse şimdi, Hedef Filo’yu daha yakından tanıyın!

6. Kiralama Yapacağınız Firmanın Anlaşmalı Servis Noktası Ağını Araştırın

Araçlarınızı ihtiyacınız kadar sayıda ve uygun fiyat avantajıyla kiralayabilmek kadar, kullanım esnasındaki gereksinimlerini kolayca karşılayabilmeniz de oldukça önemli. Bunun için filo kiralama şirketlerinin pek çoğu, müşterilerine anlaşmalı noktalarda bakım ve onarım için servis önceliği imkânı sunuyor. Ancak bu imkânın sunulup sunulmadığını öğrenmekle birlikte hangi lokasyonları kapsadığını da göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Hedef Filo’nun, Türkiye’nin her bölgesinde geniş bir anlaşmalı servis noktası ağı olduğunu biliyor muydunuz?

7. Faydalanabileceğiniz Tüm Filo Yönetimi Hizmetlerini Öğrenin

Bir şirket için filonun kurulması kadar zaman ve maliyet bakımından yönetimini planlamak da en önemli ihtiyaçlardan biri. Filo yönetimi süreçlerinin şirket içerisinde sürdürülmesi ise işletmeler için zaman, efor ve maliyet kayıplarına neden olabiliyor. Filo yönetimine ek olarak araçların kullanımına, servisine ve teslimine yönelik ek hizmetlere başvurulması, bu alanda şirketlere çok daha fazla kazanç sağlıyor.
Hedef Filo ek hizmet ürünlerini yakından incelemek için tıklayın!

8. Alacağınız Tüm Hizmetlerin Aylık Faturalara Dahil Tutulacağını Kesinleştirin

“Alacağım ek hizmetlerden dolayı şirketimin bütçesini çok fazla aşmış olmaz mıyım?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Şöyle ki alacağınız ek hizmetler ve seçeceğiniz paketlerin, kira tutarında belirli bir artış yaratması muhtemel. Ancak önemli olan, bu hizmet ve paketlerin tutarını sürpriz fiyatlandırmalar olmaksızın sözleşme aşamasında belirleyebilmek.

Hedef Filo, sunduğu ek hizmetleri ayrıca faturalandırmak yerine, başlangıç aşamasında sizin belirleyeceğiniz aylık kira tutarlarına dahil edecek şekilde planlıyor. Böylece beklenmedik masraflar ortadan kalkıyor. Size de Hedef Filo’nun ayrıcalıklı hizmetlerinden gönül rahatlığıyla faydalanmak kalıyor.

Hedef Filo’dan araç kiralamak için uzun dönem filo kiralama teklif formunu hemen şimdi doldurarak, faydalanabileceğiniz fırsatları portföy yöneticilerimizden detaylı olarak öğrenebilirsiniz!