Filo Kiralama ve Operasyonel Filo Kiralama Nedir?

İster yılların işletmecisi olun, isterseniz de henüz yolun çok başında olan bir girişimci... Ya da sadece, iyi bir şirket yönetiminin nasıl olması gerektiğini merak eden bir araştırma tutkunu… Çevrenizde iş yapan kişilerin hatırı sayılır bir kısmının filo kiralama hizmetlerinden faydalandığını mutlaka fark etmişsinizdir. Peki, şirket yöneticileri tarafından bu denli rağbet gören bir hizmet modeli sizce neleri kapsıyor olabilir? Bu soru başta olmak üzere filo kiralamanın avantajlarına dair merak ettiğiniz pek çok detay, bu yazıda sizi bekliyor!

Filo ve Araç Filosu Nedir?

Araç filosu adlandırması, aynı hizmeti karşılamak için oluşturulan veya sadece aynı şirket bünyesinde yer alan araç topluluklarını belirtmek için kullanılıyor. Buna göre araç filoları, birden fazla olmak kaydıyla bir şirketin ulaşım ve taşıma ihtiyaçları için kullanılan tüm araçları kapsıyor.

Filo Ne Demek?

Filo kelimesinin, İtalyancanın Venedikçe lehçesine ait bir sözcük olduğu biliniyor. Venedikçede “iplik, tel, dizi, sıra” anlamlarına gelen bu sözcük, en eski cümle örneklerinde gemi katarlarını tanımlamak üzere yer alıyor. Günümüzde ise bir arada bulunan çok sayıdaki ulaşım aracını ifade eden bir topluluk adı olarak kullanılıyor.

Filo Kiralama Nedir?

Filo kiralama, şirketlerin ulaşım ve/veya taşımacılık ihtiyaçları için belirli süreliğine ve belirli ücretlerle araç kullanım hakkına sahip olmasını ifade ediyor. B2B (şirketten şirkete) iş modellerinden biri olan bu hizmet şekli, (tanımı gereği) filo şirketlerinden birden fazla araç kiralama işlemini belirtiyor. Ancak iş özelinde kullanım için en az bir adet taşıtın sınırlı süre kullanımı da araç filo kiralamanın kapsamı içerisinde yer alıyor.

Operasyonel Filo Kiralama Nedir?

Operasyonel filo kiralama, şirketlerin bir veya birden fazla araç ihtiyacını farklı bir firmadan belirli süre ve ücret doğrultusunda satın almadan karşılaması anlamına geliyor. Bu tanımın başına getirilen “operasyonel” kelimesi, yapılan işlemin “finansal araç kiralama”dan daha farklı olduğunu belirtmek üzere kullanılıyor.

Finansal Kiralama ile Operasyonel Kiralamanın Farkı Nedir?

“Operasyonel kiralama nedir?” sorusunun yanıtındaki “satın almadan” ifadesi, bu hizmetin finansal kiralamadan ayrılan en önemli özelliğini oluşturuyor. Finansal kiralamada kiracı, kiralama süresi sonunda araçları rayiç bedellerinden (güncel fiyatlar) daha düşük rakamlarla filo şirketinden satın alma hakkına sahip oluyor. Bu noktada, finansal kiralamanın avantajları ile operasyonel kiralamanın avantajları da bütçe bakımından birbirinden ayrılıyor.

Filo Kiralama Hangi Hizmetleri Kapsar?

Filo kiralama modelinde, 3 aydan başlayan kısa dönem kiralama ile 12-48 ay arası değişen uzun dönem kiralama olmak üzere iki farklı hizmet seçeneği bulunuyor.

Uzun dönem kiralamada;

 • Araçlar, filo kiralama şirketleri tarafından sıfır model olarak üretici veya ana tedarikçi firmalardan satın alınıyor.
 • Araçların mülkiyeti ile ilgili (plaka tescili, ruhsat vb.) tüm yasal işlemleri ve sorumlulukları filo şirketi üstleniyor.
 • Araçlara zincir, yangın söndürücü ve ilk yardım paketi gibi gerekli donanımlar da filo şirketi tarafından ekleniyor.
 • Kasko, trafik sigortası, vergi ödemeleri ve periyodik/diğer bakımlar filo şirketi tarafından üstlenilerek düzenli bir şekilde takip ediliyor.
 • Araçların lastik bakımı/onarımı ve yaz-kış lastiği değişimleri filo şirketi tarafından gerçekleştiriliyor.
 • Araçların onarım ihtiyaçları anlaşmalı servislerde ekstra ücret ödenmeksizin yapılabiliyor.
 • Araçların belirli süre kullanılamaması durumunda filo şirketi tarafından ikame araç temini yapılıyor.
 • Filo şirketi, aylık fatura ödemeleri harici tüm finansal işlemleri kiracı firmaya yansıtmadan kendi bünyesi içerisinde yönetiyor.

Filo Kiralama Şirketi Olarak Neden Hedef Filo'yu Seçmelisiniz?

 • Hedef Filo, sektörünün önde gelen filo araç kiralama şirketlerinden biri olarak profesyonel kadrosu ile araçların tüm operasyonel süreçlerini uçtan uca etkin bir şekilde yönetiyor.
 • Portföy yöneticileri, müşteri adaylarının Hedef Filo ile iletişime geçtikleri ilk andan itibaren firma yetkilileriyle yakın temas kuruyor.
 • Görüşmeler sonunda kira sözleşmeleri, esnek ödeme seçenekleri ile müşterilerin ihtiyaçları, sermayeleri ve dönemsel bütçelerine en uygun şekilde hazırlanıyor.
 • Hedef Filo’nun 7/24 ulaşılabilir müşteri temsilciliği sayesinde firma yetkilileri, kullanımdaki araçlara ilişkin tüm soru ve sorunlarıyla ilgili anında hizmet alabiliyor.
 • Hedef Filo tarafından firmalara, kiralama sürecinin başından sonuna dek hizmet verecek belirli bir müşteri temsilcisi atanıyor. İlgili temsilci, müşterilerin tüm süreçlerine hâkim olarak gereksinimleriyle yakından ilgileniyor.
 • 81 ilde bulunan yetkili servisleriyle Hedef Filo, müşterilerine sıra önceliği ile Türkiye’nin dört bir yanında çözüm sunuyor.
 • Ayrıca ek ürünleri aracılığıyla, müşterilerinin tercihlerine göre kendi sorumluluklarında olan hizmetlerin yönetimini de sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

Konu şirket aracı ihtiyacı ise Hedef Filo, işletmenizin en verimli çözüm ortağı olmaya aday!