Filo Yönetimi Nedir? Filo Yönetiminin Avantajları Nelerdir?

Son dönemde akaryakıt ve yazılım şirketlerinin de gündeminde olan filo yönetimi, bilhassa da filo kiralama şirketlerinin ana iş kollarından birini oluşturuyor. Filo yönetiminin doğru yürütülmesi ise hem sürücüler hem de tedarikçiler için büyük avantajlar sağlıyor. İşletmeler büyüyüp geliştikçe ihtiyaçları da bu doğrultuda değişiyor ve artıyor. Bu yüzden filo yönetimi, birden fazla kurumsal araç kullanımı söz konusu olduğunda şirketler için en önemli ihtiyaçlardan biri haline geliyor.

1. Filo Yönetimi Nedir?

Filo yönetimi, işletmelerin ticari amaç ile kiraladıkları araçların operasyonel, finansal ve hukuki süreçlerinin yönetilmesini sağlayan tüm hizmetleri kapsıyor. Filo yönetim hizmeti, bu doğrultuda filonun takibini de çok daha kolay bir hale getiriyor. Bunlara ek olarak yönetim sürecini tedarikçi, sürücü ve araç bazlı olarak tek çatı altında topluyor. Nitekim şirketlere en uygun stratejiler, filo şirketindeki uzman ekipler tarafından mümkün olan en hızlı ve kolay bir şekilde belirlenebiliyor.

2. Filo Yönetimini Oluşturan Bileşenler Kimlerdir?

Filo yönetimi genel anlamda dört ana bölüme ayrılıyor. Bunlar yönetim (operasyon, dokümantasyon, takip), destek araçları (çekici, römorklar, forklift ve vinçler), bakım-onarım (kademe, garaj) ve insan kaynakları bileşenlerinden oluşuyor. Bir işletmenin bünyesinde filo yönetim ekibi yoksa, filo yönetim hizmeti veren şirketlerin tercih edilmesi iş yükünün hafiflemesini sağlıyor. Filo yönetimi ile ilgilenen uzman ekip;

 1. Araç bakım onarımlarının verimli bir şekilde yürütülmesi,
 2. Kazaların ve hasar işlemlerinin takip edilmesi,
 3. Araç bakım-onarım-hasar dosyalarının tutulması,
 4. Kiralama sözleşmelerinin takibinin yapılması,
 5. Yakıt yönetiminin yapılması,
 6. Sürücü ve araç güvenliğinin sağlanması için gerekli iş güvenliği tedbirlerinin alınması gibi süreçler ile birebir ilgileniyor.

 

3. Filo Yönetiminde Kullanılan Araçlar ve Sistemler Nelerdir?

Filo yönetim sistemi, bir filonun yük optimizasyonu ve planlanması, sorumlu araç kullanımı ve güvenliğin onaylanması gibi süreçlerde uçtan uca hakimiyet sağlıyor. Bu sistem ile ayrıca, araçlarla taşınan yüklerin müşteriye teslimine kadar yönetilmesi ve diğer tüm yardımcı süreçlerin de iyileştirilmesi amaçlanıyor. Filo yönetim sistemi ile birlikte normal şartlarda takibi zor ve zaman alan süreçler ise filo kiralama yazılımı ile çok daha kolay bir hale geliyor. Böylece muhtemel hata ve tutarsızlıklar sıfıra indirgenirken, süreçlerin olabilecek en hızlı şekilde ilerlemesi sağlanıyor.

4. Filo Yönetiminin Avantajları Nelerdir?

 1. En iyi araç ve filo uygulamalarının şirketinize uyarlanabilmesi,
 2. Sürdürülebilirlik, maliyet ve sürücü güvenliği gibi konularda bilgi edinilebilmesi,
 3. Tedarikçilerle stratejik ortaklıklara girme yoluyla büyük ölçekli finansmanlardan yararlanılabilmesi,
 4. Şirket departmanlarındaki iş yükünün hafifletilmesi,
 5. Güncel araç politikası, rehberlik ve bilgi sağlanarak araç kullanıcılarının memnuniyetinin sağlanması,
 6. Değişikliklerin kolay bir şekilde uygulanması ve bu değişikliklere daha hızlı adapte olunabilmesi.

5. Hedef Filo’nun Filo Yönetiminde Size Sundukları

Filo kiralama alanında Türkiye’nin öncü firmaları arasında bulunan Hedef Filo’nun müşteri memnuniyetini sağlayan başarısı, sadece filo kiralama ile sınırlı kalmıyor. Firma, filo yönetimi hizmeti ile kiraladığınız binek ve ticari araçların servis, lastik değişimi, HGS, muayene, vale, bakım ve sigorta gibi tüm operasyonel işlemlerini sizin yerinize yönetiyor. Filo Yönetimi hizmetimizden yararlanmak için teklif formumuzu doldurabilirsiniz.