Uzun Süreli Araç Kiralama Kimler Tarafından Tercih Etmeli?

Operasyonel araç kiralama, bir diğer adıyla “faaliyet kiralaması” olarak da adlandırılmakta olup kiralanan taşıtların kullanım hakkının kiracıya belirli süreliğine verilmesini ifade ediyor. Bu kiralama çeşidinde kiraya konu olan araçlar, sözleşme bitiminde kiracıya devrolmak yerine filo şirketine teslim ediliyor. Böylece şirketler, araçları uzun süre boyunca kendi öz malları gibi kullanabilmekle birlikte; araçların mülki işlemleriyle de uğraşmak durumunda kalmıyor.

Uzun dönem operasyonel kiralamanın diğer öne çıkan avantajlarından bazıları da araçların satış işlemleriyle zaman kaybedilmemesi ve yeni araç teknolojilerinden daha aktif bir şekilde faydalanmaya imkânı sunması… Tüm bunları gözden geçirince, uzun süreli araç kiralamanın aslında tüm şirketler için ideal bir seçenek olduğu en başından açıkça ortaya çıkıyor. Fakat dilerseniz, bu konuyu bir de ihtiyaç ve bütçe özelinde detaylandıralım:

1. Uzun Süreli Araç Kiralama Hangi Şirketler için Uygun?

Uzun dönem operasyonel araç kiralama, bir yıldan daha fazla süreleri kapsadığı için en çok da ulaşım ve taşımacılık ihtiyaçları süreklilik arz eden şirketler tarafından tercih ediliyor. Yani özetle; bu kiralama yöntemi, kısa dönem araç kiralamayı kullanım süresi bakımından yeterli bulmayan her şirket için en güçlü çözüm yollarından birini* oluşturuyor! (*Operasyonel kiralama ve finansal kiralamanın farklarını öğrenmek için tıklayın.)

Bakalım; uzun dönem operasyonel araç kiralama, başka ne gibi gereksinimleri olan şirketler için uygun?

1.1. Öz Sermayesini Korumak İsteyen Şirketler

Uzun dönem araç kiralamada, şirketler kendileri talep etmedikçe herhangi bir peşinat ödeme şartı aranmıyor. Böylece istenen sayıda ve modeldeki araç, direkt olarak taksitli ödemelerle doğrudan kullanılmaya başlanabiliyor. Bu da şirketlerin, ulaşım ve taşımacılık faaliyetleri için ihtiyaç duydukları araçlara bütçelerini zorlamadan sahip olma şansı veriyor. Yıllık araç kiralamanın avantajları arasında belki de en önemlisi bu olabilir, değil mi?

1.2. Nakit Akışlarını Kontrol Altında Tutmak İsteyen Şirketler

Kiralık araçların bakım, vergi, kasko, sigorta vb. giderleri filo şirketine ait olduğu için işletmelere genellikle sadece aylık kira tutarını ödemek kalıyor. Ödeme sorumluluğu kiracıya ait olan işlemler ise genellikle kaza/hasar durumları ve erken iade bedelleri oluyor. Ancak ek paketlerle şirketlerin bu gibi masraflardan da muaf olması sağlanabiliyor.

Hedef Filo’nun birbirinden avantajlı ek hizmet ürünlerine göz atmak için tıklayın!

1.3. Aylık Giderlerini Gelirlerine Göre Belirlemeye Öncelik Veren Şirketler

Araç kiralama sözleşmeleri yapılırken, filo firması temsilcileri ile kiracı adayı şirketlerin yetkilileri arasında tüm koşullara yönelik bir anlaşma süreci yürütülüyor. Aylık ödenecek tutarlar, uzun dönem araç kiralama adımlarının bir parçası olarak kiracı adayı şirketlerin ciro dağılımına en uygun şekilde belirleniyor. Bu da işletmelere gelir ve gider dengelerini daha kontrollü bir şekilde yönetme imkânı tanıyor.

Hedef Filo’nun ihtiyacınıza uygun esnek ödeme seçeneklerini keşfedin!

1.4. Vergi Ödemelerini Minimumda Tutmak İsteyen Şirketler

Vergi ödemeleri, özellikle de gelirleri düzenli olmayan start-up düzeyindeki firmalar ve küçük işletmeler için bazen zorlayıcı olabiliyor. Araç kira bedelleri gider olarak gösterilebildiği için uzun süreli araç kiralama, şirketlerin Kurumlar Vergisi dahilinde ödemesi gereken KDV tutarından düşürülebiliyor. Bu da “Neden uzun dönem araç kiralamalısınız?” sorusuna verilebilecek bir diğer güçlü yanıtı oluşturuyor.

1.5. Filo Yönetimi için Yeterli İnsan Kaynağı ve Bütçesi Olmayan Şirketler

Uçtan uca hizmet sunan bir çözüm ortağı ile anlaşılması halinde; kiralık araçların standart giderlerinin yanı sıra operasyonel süreçleri de filo şirketi tarafından yönetiliyor. Araçların kullanımına yönelik önemli tüm bilgiler, şirketlere aylık raporlar halinde sunuluyor. Bu da operasyonel süreçlerin yönetimi için şirket içerisinde ayrı bir iş alanı oluşturma ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

1.6. İkinci El Araç Kullanmayı Tercih Etmeyen Şirketler

Uzun dönem araç kiralamada otomobiller bir yıldan daha fazla süre kullanılacağı için şirketlere ikinci el yerine sıfır araç teslimatı yapılıyor. Böylece şirketler, ikinci el araçların muhtemel bakım sorunlarıyla uğraşmaksızın tüm ulaşım ve taşımacılık gereksinimlerini yüksek standartlar dahilinde karşılayabiliyor.

Kısa dönem ve uzun dönem araç kiralama farklarını tüm detaylarıyla öğrenin!

1.7. Yeni Araç Teknolojilerini Yakından Takip Etmeye İhtiyaç Duyan Şirketler

İster ihtiyaç gereği olsun isterse de yalnızca prestij için… Yeni teknolojilere sahip son model otomobiller kullanmak, şirketlere pek çok alanda avantaj sağlayabiliyor. Uzun süreli araç kiralama süresinin sonunda şirketler, mevcut araçlarını teslim ettikten sonra kısa sürede yeniden sıfır araç kiralayarak bu imkândan rahatlıkla faydalanabiliyor.

Filo kiralama fiyat teklif formunu doldurun, Hedef Filo’nun şirketinize özel sunacağı tüm ayrıcalıkları bir de temsilcilerimizden dinleyin!