Uzun Dönem Araç Kiralama Şirketinize Nasıl Tasarruf Ettirir?

Ulaşımın kritik öneme sahip olduğu işletmelerde hem çalışanlar hem de şirket sahipleri için uzun dönem araç kiralamanın sağladığı pek çok kolaylık mevcut. Çünkü uzun dönem olarak imzalanan sözleşmeler sayesinde, araç kiralama firmalarının sunduğu fırsatlar bir hayli artıyor. Bu da uzun dönem kiralamaları, firmalar için mali açıdan en makul seçenek haline getiriyor. Neden mi? Tüm yanıtlar sayfanın devamında sizleri bekliyor!

1. Verimli Nakit Yönetimi

Filo satın almak ile uzun dönem araç kiralamak arasındaki en temel fark, araçların kiralanması durumunda satın alıma dair her türlü giderden kurtulmak oluyor. Çünkü kiralanan araçlar şirketlerin tek seferde yüklü nakit çıkışı yapmak zorunda kalmasının önüne geçiyor. Bu masraflardan kurtulmak, özellikle de küçük ve orta ölçekli işletmelerin araç kiralaması (KOBİ’lerin) satın alım giderlerinin şirket yararına olacak şekilde çok daha verimli kullanılabilmesini olanaklı kılıyor.

2. Aylık Taksitlendirmeler

Uzun dönem araç kiralama ücretleri esnek ödeme seçenekleriyle aylık olarak taksitlendiriliyor ve aylık kullanım masrafları faturaya ayrıca eklenmiyor. Ödenecek tutar önceden belirlenmiş olduğu için şirketin araç kiralama giderleri her ay net ve sabit oluyor. Bu da işletmelerin araç satın alım maliyetlerinden kurtulmaları ve bütçe planlamalarını daha dayanaklı bir şekilde yapabilmeleri anlamına geliyor.

3. Operasyon Yönetimi

Uzun dönem otomobil kiralamayı tercih eden şirketlerin, araçların operasyonel süreçlerini yürütmek için yeni personel almalarına ya da var olan çalışanlarını bu işe atamalarına gerek kalmıyor. Çünkü bütün süreç araç kiralama firmaları tarafından yönetiliyor. Bu da kuruluşlara hem maddi hem de zamansal açıdan büyük bir tasarruf sağlıyor.

4. Sigorta ve Bakım Masraflarından Muafiyet

Satın alınan araçların trafik sigortası ile kasko ve periyodik bakım masrafları, mülk sahibine yani şirkete ait oluyor. Oysa uzun dönem kiralamalarda tüm bunlarla kiralama firması ilgileniyor. Aynı zamanda bu, kiralanan otomobillerin güvenle kullanılabileceği anlamına da geliyor. Çünkü kullanılan her bir aracın bakımı belli aralıklarla yapılıyor. Bir sorun olması halinde ise herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına, onarım süreci boyunca işletmelere yeni araç tahsis ediliyor.

5. Vergi Avantajları

Filo kiralamanın eşsiz özelliklerinden bir diğerini de şirketlere tanınan vergi avantajları oluşturuyor. Çünkü satın alınan her bir araç için kurumların Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve Kurumlar Vergisi ödemesi zorunlu tutuluyor. Uzun dönem kiralamalarda ise Kurumlar Vergisi satın alım sürecinde olduğundan daha düşük ödendiği gibi; KDV, MTV ve ÖTV de şirket gideri olarak gösterilerek vergiden düşürülebiliyor.

6. Araç Yenileme Kolaylığı

Araç satın almak söz konusu olduğunda ya tek bir modelle yetinmek ya da eldeki aracı ikinci el olarak satıp filoyu yenilemek gerekiyor. Bu da şirketler için ekstra iş yükünün yanı sıra mülkün yüksek bir değer kaybıyla elden çıkarılması demek oluyor. Çünkü sahip olunan aracın değeri, araç trafiğe çıktığı andan itibaren düşüyor.
Satın alınmış otomobiller ikinci el fiyatından satılmak istendiğinde aracın defter değeri ile satış değeri arasında ortaya çıkan farkın da vergilendirilmesi gerekiyor. Oysa uzun dönem kiralamalarda böyle bir ek masraf söz konusu olmadığı gibi kiralanan otomobiller isteğe göre seçilerek, daha sonrasında ihtiyaca uygun olarak değiştirilebiliyor.

Uzun dönem araç kiralama denildiğinde akla gelen ilk markalardan olan Hedef Filo, fırsatlarla dolu filo kiralama teklifleriyle şirketinizin ulaşım ihtiyaçları için her daim yanınızda!