KOBİ'ler için Uzun Dönem Araç Kiralama Avantajları

Araç kiralama, ister tek bir araba ister tüm bir filo olsun, araca ihtiyaç duyan işletmeler için sunduğu çözümler bakımından yaygın olarak başvurulan bir alternatif. Daha çok büyük ölçekli ve uluslararası şirketler tarafından tercih edilmesiyle bilinen kiralık araçların sağladığı faydalar, sektörün KOBİ’ler arasında da sık tercih edilen bir seçenek haline gelmesini sağlıyor.

Uzun dönem araç kiralamaya yönelen KOBİ’ler, şirketlerinin nakit akışlarını düzenlerken araçların sebep olabileceği beklenmedik giderlerden de kaçınarak bütçelerini kontrol altında tutabiliyor. Bundan hareketle yıllık araç kiralama firmaları, sunduğu fırsatlar ile işletmelerinin çıkarını ve geleceğini düşünen KOBİ’ler için eşsiz bir çözüm ortağı oluyor!

1.  KOBİ'ler için Uzun Dönem Araç Kiralama Avantajları

Birçok küçük işletme sahibi için özellikle de şirketlerinin kurulma aşamasında, ulaşım ve seyahat ihtiyaçlarını karşılamak sorun yaratan bir mesele haline gelebiliyor. Bu sorunun çözümü olarak doğrudan satın almaya göre daha uygun maliyetli bir alternatif olan uzun dönem araç kiralama avantajları, KOBİ’ler tarafından da tercih konusu oluyor. Peki, Hedef Filo ile birlikte bu avantajlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya var mısınız?

1.1. Şirket Bütçesine Tam Destek

KOBİ’ler için araç kiralama veya satın almaya karar verme aşamasında, yapılacak tercihin toplam maliyetinin ne olacağını kestirebilmek önemli bir faktör. Uzun dönem araç kiralamayı seçen şirketler, araçlara ait giderleri sabitlediklerinden kendi işlerine yapacakları yatırımlardan kısmak ve sonradan çıkabilecek masraflara bütçelerinden pay ayırmak zorunda kalmıyor.
Uzun dönem araç kiralamak, aynı zamanda işletmelerini büyütme hedefine sahip küçük çaplı şirketler için de en ideal tercih oluyor. Çünkü araç satın almaya ayrılacak bütçeyi karşılamak KOBİ’ler için zorlayıcı olabiliyor. Üstelik satın alınan aracın, vergilendirmesi ve bakımı gibi pek çok masrafı da beraberinde geliyor. Giderlerini en aza indirecek şekilde bir planlamaya yönelen KOBİ’ler için uzun dönem yapılan kira sözleşmeleri çözümün büyük bir parçası oluyor.

1.2. Daha Az Evrak İşi

Büyük kurumsal şirketlerin aksine, küçük işletmelerin yalnızca operasyonel yönetime ayıracak yeterli sayıda personeli olmayabiliyor. Birden fazla araca sahip olmanın getirdiği vergi ile periyodik bakım tarihlerini takip etmek ve onarım masraflarını üstlenmek gibi ek sorumluluklar, şirketin esas meselelerine odaklanmayı zorlaştırabiliyor.

Uzun dönem araç kiralamanın KOBİ’ler için başka avantajı da sağladığı kolaylık oluyor. Şirketlerin bir araca sahip olmanın tüm sorumluluklarıyla uğraşmak yerine, yalnızca araçların aylık taksit ödemelerini karşılayarak yakıt ikmallerini sağlamaları yeterli oluyor. Araçların standart giderler ve operasyonel süreçleri de filo temsilcileri tarafından yönetilerek, şirketlere düzenli olarak gerekli bilgilendirmeler yapılıyor.

1.3. Son Model Araçlar

Lüks araçlar, şirketlerin prestiji açısından oldukça büyük önem taşıyor. Fakat yeni teknolojilerle donatılmış son model araçları satın alabilmek KOBİ’ler için pek kolay sayılmıyor. Satın almak yerine uzun dönem kiralamak ise normal şartlarda alınması mümkün olmayacak araçlara dair geniş bir portföy sunarak, bu araçların küçük ve orta ölçekli şirketlere tahsis edilmesini mümkün kılıyor.

Bilindiği üzere yeni bir araç, satın alındıktan sonra yola çıkılan ilk andan itibaren değer kaybetmeye başlıyor. Kiralanan araçlarda ise yapılan kontratın süresi dolduğunda mevcut araçlarını teslim eden şirketler, sözleşmelerini yenileyerek tekrar son model bir araca sahip olabiliyor. Ayrıca, kira anlaşmaları uzun dönemli yapıldığında şirketlere tahsis edilen araçlar da sıfır oluyor. Bu da ikinci el araçlara dair çıkabilecek olası sorunlarla uğraşılmayacağı anlamına geliyor.

Siz de şirketinizin ulaşım ihtiyaçlarını karşılayacak bir çözüm ortağı arayışındaysanız filo araç kiralamada Türkiye'nin lideri Hedef Filo’yu tercih ederek en uygunfilo kiralama tekliflerini değerlendirebilirsiniz!