Uzun Dönem Araç Kiralarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Uzun Dönem araç kiralama, erken iade maliyetinden dolayı üzerine uzun uzadıya düşünülmesi gereken bir konu. Bunun için risk almamak adına uzun dönem yerine kısa dönem kiralama yapmak da bir seçenek. Fakat diğer yandan yıllık kiralık araçlar sıfır model olarak kullanıma sunulduğu için bu seçenek size daha cazip geliyor olabilir.*

Üstelik Uzun Dönem araba kiralama sayesinde şirket aracınızı size aitmişçesine uzun süre boyunca kullanabileceğiniz gibi, satın alımdan farklı olarak araç mülkiyeti ve vergi ödemeleri ile ilgili işlemleri üstlenmenize de gerek yok. Ancak bu noktada pek çok kişi gibi sizin de aklınızda şu gibi soru işaretlerinin belirmesi muhtemel: “Ya seçtiğim araçtan pişman olursam? Aracın kapasitesi ya ilerleyen süreçte işlerim için yeterli olmazsa? Ya filo firması beni bazı konularda yüzüstü bırakırsa?” Öyleyse hadi, bu konudaki endişelerinizi şimdiden giderelim!

*Uzun dönem ve kısa dönem kiralama farklarını daha detaylı incelemek için…

1. Hangi Yakıt Tipi Sizin için Daha Uygun?

Bu noktada düşünmeniz gereken ilk konu, araçları kullanacağınız alanın şehir içi mi; şehirlerarası mı olduğu… Eğer şirket araçlarınız sık sık uzun yola çıkacaksa seçiminizi dizel araçlardan yana yapabilirsiniz. Ancak dizel araçlar daha sık bakım istediği, sesli çalıştığı ve soğuk hava koşullarından daha çabuk etkilendiği için birtakım dezavantajlara da sahip. Önceliğiniz sessiz sürüş, konfor ve dayanıklılık ise ve araçları şehir içinde kullanacaksanız, benzinli araçlar sizin için daha uygun olabilir.

2. Aracı Hangi Amaçla Kiralayacaksınız?

Yük mü yoksa yolcu mu taşıyacaksınız? Peki yük ise ne kadar yük, yolcu ise ne kadar yolcu taşıyacaksınız? Özellikle son soruların yanıtları zamana göre değişebileceğinden, bunu öngörebilmek 1 yıllık araç kiralama konusundaki başlıca karar noktalarından biri. İşinizin kapsamını ve kiralama amacınızı düşünmek bir yana, buna karar verirken işletme sahibi olarak ileri görüşlülüğünüzden de yardım almalısınız.

3. Kiralayacağınız Aracın Kaskosu Var mı?

Seçeceğiniz aracı gönül rahatlığıyla kullanabilmek, belki de geri kalan her şeyden daha önemli. Kaskonun bu alandaki rolü ise herkesçe malum. Ancak şunu henüz bilmiyorsanız mutlaka öğrenmelisiniz: Kiralık araçlar için yapılan kaskolar, standart kaskolardan daha farklı oluyor. Bu nedenle kaskoyu sizin değil, aracı kiralayacağınız şirketin yaptırmış olması gerekiyor. Yapılan kaskonun standart kasko mu yoksa kiralık araç kaskosu mu olduğu da son derece mühim. Aksi durumda herhangi bir kaza veya hasar halinde zararlı çıkmanız kaçınılmaz olabilir.

Kiralık araç kaskosu hakkında merak ettiklerinizi linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

4. Sigorta ve Vergi Ödemeleri Size mi Ait Olacak?

Trafik sigortası, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)… Bunların ödenmiş olması, bir aracın trafiğe çıkabilmesi için en önemli koşullar. Peki, söz konusu işlemlerin takip ve ödemeleri sizin tarafınızdan mı yapılacak, yoksa filo firması tarafından mı? Eğer filo firması üstlenecekse, yapılan ödemeler size ayrıca yansıtılacak mı?

Tercihiniz Hedef Filo ise bunları dert etmenize hiç gerek yok! Çünkü Hedef Filo, uzun dönem araç kiralarken dikkat edilecekleri sizin yerinize titizlikle düşünüyor. Firma, kaskonun beraberinde sigorta ve vergi ödemelerini de aylık kiraya ek tutar olarak yansıtmaksızın kendisi üstleniyor.

5. Sözleşme Süresince Aylık Ödemelere Herhangi Bir Zam Yansıtılabilir mi?

Şirket bütçenizi planladığınız gibi yürütebilmeniz için aylık giderlerinizin beklendik ve mümkün olabildiğince sabit olması gerekiyor. Dolayısıyla araç kirasının da her ay sizin tarafınızdan belirlenmiş tutarlarda olması önem taşıyor. Hedef Filo, her şey dahil hizmet anlayışı ile araçlara yönelik standart giderleri faturaya yansıtmadan üstlenirken, ek paketleri ile sizin sorumluluğunuzda olan işlem ve masraflar için de pek çok kolaylık sunuyor.

Peki, Hedef Filo’nun şirketlere bir de araç kiralamada esnek ödeme seçenekleri sunduğunu biliyor muydunuz? Yıllık oto kiralamak için Hedef Filo’yu tercih ederek, bütçenize en uygun planlamayı en baştan yapabilir ve ödemelerinizi rahatlıkla yönetebilirsiniz.

O halde şimdi de uzun dönem araç kiralama nasıl yapılır onu öğrenme vakti! Bağlantıya tıklayarak sürece dair tüm adımlar hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.