Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken 8 Husus

Ulaşım söz konusu olduğunda araba kiralamak; sağladığı esneklik, konfor ve pratiklik sayesinde birçok kişinin ortak tercihi oluyor. Üstelik kişileri taksi masraflarından ve toplu taşımanın sebep olabileceği çeşitli aksaklıklardan da kurtarıyor! Ancak bu konuda yeterince bilgi sahibi olunmadığında; giderleri karşılaştırmak, aracı sigortalatmak ve hatta yakıt ikmali yapmak gibi standart görevler bile mesele haline gelebiliyor.
Olası sorunlardan kaçınmak için hem ilk kez araç kiralayacakların hem de bu konuda deneyimli sürücülerin unutmaması gereken birtakım unsurlar bulunuyor. Bu yazımızda, günlük veya haftalık gibi kısa dönem araç kiralamayı düşünen herkesin dikkat etmesi gereken kritik noktaları, Hedef Filo olarak sizler için ele alıyoruz.

1. Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken 8 Husus

Gerek keyifli bir gezi gerekse de acil bir iş seyahati… Hangi durumda olursa olsun araba kiralamak, direksiyona geçmeden önce bir dizi seçim yapacağınız anlamına geliyor. Peki, deneyiminizi iyileştirmek adına nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

1.1. İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin

Araçta kaç kişi olacağınıza ve aracı nerede, ne için, ne kadar süre kullanacağınıza uygun olarak araç seçmeniz önem taşıyor. Yurt dışına çıkacaksanız, bazı ülkelerde koltuk sayısından fazla sayıda kişinin araca alınmadığını bilmeniz gerekiyor. Şehir içi ulaşımlarınız içinse küçük bir araç kiralamak hem yakıt tasarrufu hem de park yeri açısından avantajlı bir tercih olabiliyor. Ancak GPS, bebek koltuğu vb. ihtiyaçlarınızın ek ücrete tabii olabileceğini unutmamalısınız.

1.2. Araç Teslim Noktalarını Araştırın

Şehir merkezinden kiralanan bir aracı teslim ettikten sonra dönüş yapılacak noktaya gidilirken çeşitli zorluklar yaşanabiliyor. Bu yüzden aracınızı havaalanı ya da otogar gibi şehre giriş yaptığınız noktalardan kiralamak kolaylık sağlayabiliyor. Pek çok noktada araç teslimi seçeneği sunan firmaları tercih etmek ise alternatifleri değerlendirmeniz için daha ideal oluyor.

1.3. Doğru Firmayı Bulun

Size en uygun firmayı seçebilmek adına araç kiralamadan önce iyi bir alan araştırması yapmanız gerekiyor. Bu sayede araç kiralama şirketleri hakkında ön bilgi edinmeniz mümkün olabilir. Aklınıza yatan firmalarla ilgili daha kapsamlı bilgi edinmek için ise müşteri hizmetlerinden bilgi alabilirsiniz. Bu, bazı şirketlerin size özel sunacağı kampanya ve fırsatları öğrenerek bütçeniz için oldukça avantajlı tercihler yapmanızı da mümkün kılacaktır.

1.4. Erken Rezervasyon Şart

Araç kiralayacağınız noktaya gelmeden önce masraflardan kısmak ve vakit kaybetmemek için en az bir gün öncesinden kiralama firması ile iletişime geçip rezervasyonunuzu yaptırmanız oldukça önemli. Özellikle aracınızı havaalanından teslim alacağınız durumlarda, firmayı önceden uçuş bilgilerinize dair bilgilendirmeniz yararınıza olabilir.

1.5. Sigorta Yaptırın

Sigortasız araç kullanmanız durumunda olası tüm sorunlardan sizin sorumlu olacağınızı aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor. Kişisel sigortanız kiralık araçları da kapsıyorsa bir başka sigorta poliçesi almanız gerekmiyor. Fakat aksi durumda da kiralama firmasının size sunduğu sigortadan yararlanmanız mümkün. Kaza esnasında yasaklı madde etkisinde olmak ve hız sınırlarına riayet etmemek gibi durumlarda ise sigortanın geçerli olmayacağını ve kiralama firmasının hasara dair tüm masrafları sizin karşılamanızı talep edeceğini de bilmelisiniz.

1.6. Sözleşme Maddelerini Okuyun

Araç kiralamadan önce, sizin için hazırlanmış sözleşmeyi etraflıca okuyup anlamanız gerekiyor. Böylece sizi zor duruma sokabilecek durumlardan kaçınabilirsiniz. Okuduğunuz maddelerde aklınızı karıştıran yerler olması durumunda ise soru sormaktan ya da bilirkişilere danışmaktan çekinmemelisiniz.

1.7. Hasar Tespitini Unutmayın

Kiralık aracınızla yola çıkmadan önce arabanın detaylı bir incelemesini yapmanız ve bir hasar varsa bunu firmaya mutlaka belirtmeniz gerekiyor. Çünkü araç teslim edilirken yapılan incelemede hasar tespit edilmesi durumunda, bu hasar size ait olmasa bile önceden belirtilmediği için firma hasarı sizin üzerinize kaydedebilir.

1.8. Depoyu Kontrol Edin

Araç kiralama firmaları, kiraladığınız aracı size genelde dolu bir depo ile teslim ediyor. Bu nedenle, firmaya iade etmeden önce sizin de aracın yakıt tankını aynı seviyede doldurmanız gerekiyor. Aksi halde firma sizden benzin istasyonlarında olduğundan daha fazla bir ücretlendirme ile yakıt parası alabilir.

2. Neden Hedef Filo’yu Seçmelisiniz?

Hedef Filo olarak, işletmelerin bir yıl ve daha fazla süreli uzun dönem filo kiralama ihtiyaçlarına cevap veriyoruz. Üstelik her aracımızı kaskosu ve trafik sigortası yapılmış olarak şirket adresinize teslim etmek gibi pek çok avantaj sağlıyoruz. Sahip olduğumuz geniş araç portföyü ile her kullanıcıyı tatmin edecek sıfır model araç seçenekleri sunuyoruz. Siz de 7 gün 24 saat hizmetinizde olan müşteri temsilcilerimizle konuşarak, aklınıza takılan sorulara ayrıntılı cevaplar bulabilir ve size en uygun araç kiralama tekliflerimizden yararlanmaya başlayabilirsiniz!