Kurumsal Filo Kiralama Nedir ve İşletmenize Faydaları Nelerdir?

İster küçük ölçekli bir start-up’a, ister büyümekte olan bir KOBİ’ye isterseniz de büyük ölçekli uluslararası bir şirkete sahip olun. Her şirket, büyüklüğü oranında birçok gider kalemine sahip oluyor. Bu giderler kimi zamanlarda genel kazancın önüne dahi geçebiliyor. Özellikle günümüz koşullarında, şirketler için yüklü ödenek gerektiren işlemleri yerine getirmek bu sebeple bir hayli zor oluyor.
Şirket sermayesinden yüksek harcama yapmayı gerektiren işlemlerden birini de araç satın alımı oluşturuyor. Araç satın almak, bugünün koşullarında şirketler için kârlı bir eylem olmaktan gitgide uzaklaşıyor. Otomobil fiyatlarının her geçen gün artması, şirket bütçesini zorlamayı gerektiriyor. Bunun yanı sıra araç sahibi olmanın yükümlülüklerinden gelen ek masraflar da şirket giderlerinin artmasına neden oluyor. İhtiyaç duyulan araç modellerini uzun süreli ve avantajlı seçeneklerle temin etmeyi sağlayan “kurumsal filo kiralama hizmeti”, bu noktada ilk düşünülen seçenek oluyor. Peki, kurumsal filo oto kiralama tam olarak nedir ve işletmenize sunduğu faydalar neler olabilir?

1. Kurumsal Filo Kiralama Nedir?

Kurumsal filo kiralama, kurum ve şirketlere özel olarak verilen araç kiralama hizmetlerini ifade ediyor. Genellikle en az 12 ay olmak kaydıyla uzun dönem olarak verilen kurumsal filo kiralama hizmeti, şirketlerin ihtiyaç duyduğu araç modeli ve sayısına göre özelleştirilebiliyor. Araç filosu, filo firmasının araç portföyüne bağlı olarak binek veya ticari, geleneksel veya elektrikli olmak üzere farklı araç türlerinden oluşabiliyor.

2. Kurumsal Filo Kiralamanın İşletmenize Faydaları Nelerdir?

İş süreçlerini şirket bütçesini zorlamadan yürütmeye olanak veren araç kiralama hizmeti sayesinde şirketlerin organik büyüme hızı ivme kazanabiliyor. Peki, kurumsal filo kiralama şirketiniz için başka hangi avantajlar taşıyor olabilir?

2.1. Şirket Sermayesini Koruma İmkânı

Kurumsal filo kiralama hizmeti, ihtiyaç duyulan araçları satın alma maliyeti ödemeden kullanabilmeye imkân veriyor. Böylece yüklü nakit çıkışı yapılmayacağı için şirket sermayesini korumak mümkün oluyor.

2.2. Aylık Şirket Bütçesini Verimli Kullanma Avantajı

Kurumsal oto kiralama hizmeti ile şirket sermayesi korunabildiği için, eldeki bütçe birden fazla alanda verimli şekilde kullanılabiliyor. Bu sayede ulaşım faaliyetleri yürürken, diğer taraftan şirketi büyütmek ve güçlendirmek çok daha kolay bir hale geliyor.

2.3. Uygun ve Planlı Ödeme Kolaylığı

Filo firmalarının şirketlere sunduğu esnek ödeme seçenekleri sayesinde şirketler, ödeme planlarını bütçelerine göre ayarlayabilme imkânına sahip oluyor. Böylece şirket bütçesini zorlanmadan ödemeler yapmak, şirketin kâr düzeyini korumak ve hatta artırmak mümkün hale geliyor.

2.4. Ek Masraflardan Muaf Olmak

Araç satın alımında şirkete ait olan bakım masrafları ile harç-vergi-kasko ve sigorta ödemeleri, kurumsal araç kiralama hizmetinde filo firması tarafından karşılanıyor. Böylece şirketler süreç içinde ortaya çıkacak rutin masraflardan da kurtulmuş oluyor.

2.5. Araç Yenileme Kolaylığına Sahip Olmak

Kurumsal filo kiralama sayesinde şirketler, araçların yenilenmesi söz konusu olduğunda satış işlemleriyle uğraşmak durumunda kalmıyor. Araçlar, bu hizmeti veren uygun bir filo firması seçildiği takdirde kolayca yenilebiliyor. Ayrıca bu sayede satış esnasında yaşanabilecek ikinci el değer kaybı riskinin de önüne geçilmiş oluyor.
Biliyor muydunuz?
Hedef Filo, “Sat Kazan Kirala Kazan” hizmetiyle şirket araçlarının piyasa değerinde hızlıca satılabilmesini sağlıyor. Ayıca şirketlere anında yeni araç kiralama avantajı da sunuyor. Böylece şirketler nakit elde ederken, satış süreçleriyle uğraşmaktan da kurtuluyor.

2.6. Prestijli Şirket İmajı Yaratmak

Sıfır model yüksek kaliteli araçları satın almak son derece maliyetli olduğundan, bu araçların şirketlere kurumsal filo kiralama ile temin edilmesi en ideal ve en avantajlı seçenek oluyor. Satın alımda ulaşılması zor olan filolara kiralama hizmetiyle kavuşmak, prestijli ve güçlü bir şirket imajı yaratmayı sağlıyor.

2.7. Verimli Zaman Yönetimi Sağlayabilmek

Yukarıda da detaylandırdığımız üzere araç kiralama hizmetinde, araç satın alımında şirketlerin takibinde ve sorumluluğunda olacak pek çok konu filo firmalarına ait oluyor. Bu sayede şirketler gerekli işlemlerin takip ve ödemeleriyle vakit kaybetmeden yalnızca kendi işlerine odaklanabiliyor. Bu avantaj, şirketlerin zaman yönetimini de daha verimli bir şekilde yapabilmelerini sağlıyor.

Hedef Filo, kurumsal filo kiralama hizmetinin sağladığı avantajlarla şirketlerin hedeflerine ulaşmasını kolaylaştırıyor. Siz de vakit kaybetmeden Hedef Filo kiralama hizmetlerinden yararlanmak için hemen filo kiralama teklif formunu doldurarak portföy yöneticilerimizden bilgi alabilirsiniz!