Ticari Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Şirketlerin bünyesine dahil edeceği ticari araçlar için filo kiralama yöntemi, avantajları sayesinde çokça tercih ediliyor. Ticari araç kiralamanın avantajlarını deneyim edinmeden önce, konuyla alakalı bilgi sahibi olmak ise süreci çok daha kolaylaştırıyor. Bu noktada dikkat edilmesi gereken ilk konu ise ticari araçlar için gereken yetki belgelerini temin etmek. Ticari araç kiralamaya dair bilinmesi gereken tüm detaylar, bu yazının devamında…

1. Ticari Araç Kiralama

Ticari araç kiralamanın birçok avantajı bulunuyor. Öyle ki şirketlerin araç satın alma mı kiralama mı ikileminde kalmaları, kiralamanın avantajlarını öğrenene kadar sürüyor. Araç satın alma yerine kiralamanın, bu alanda harcanan yüksek maliyetleri farklı alanlarda daha verimli bir şekilde değerlendirme imkanı bulunuyor.
Yapılan anlaşmalar ile belirli süre boyunca sınırsız araç kullanım hakkı doğuyor. Böylece kiralama süresince ve sonrasında araç şirkete zimmetli olmadığından, araçla ilgili çoğu ayrıntının üstüne emek ve zaman ayırmak zorunda da kalınmıyor. Araç kiralamada dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de daha önce değindiğimiz üzere doğru yetki belgesinin edinilmesi… Uzun dönem araç kiralarken hangi yetki belgesinin gerektiği ise ticari ve binek araç farklarına göre belirleniyor.

1.1. Yolcu Taşımak için Ticari Araç Kiralarken Dikkat Edilecekler

Yolcu taşımak için ticari araç kiralamadan önce, Ulaştırma Bakanlığının düzenlediği yolcu taşıma izin belgesinin temin edilmesi gerekiyor.. Bu belgeleri de ihtiyaca göre D2, D3 veya D4 yetki belgeleri oluşturuyor.

  1. D2 yetki belgesini tarifesiz olarak yurt içi ticari yolcu taşımacılığı yapacak kişilerin,
  2. D3 yetki belgesini sadece kendi esas iştigal konusu ile ilgili personelini yurt içinde taşımak üzere yolcu taşımacılığı yapacak kişilerin,
  3. D4 yetki belgesini ise taşıma mesafesine bakılmaksızın il içi ve 100 kilometreye kadar olan şehirlerarası tarifeli ve tarifesiz olarak ticari yolcu taşımacılığı yapacak kişilerin bulundurması gerekiyor.

1.2. Yük Taşımak için Ticari Araç Kiralarken Dikkat Edilecekler

Yük taşımak için ticari araç kiralamadan önce de Ulaştırma Bakanlığının düzenlediği yük taşıma izin belgeleri gerekiyor. Bunları da aracın cinsine ve hangi amaç ile yük taşıdığına göre değişen K1, K2 ve K3 yetki belgeleri oluşturuyor.

  1. K1 yetki belgesinin ticari amaçla yurt içi eşya taşımacılığı yapacak gerçek ve tüzel kişilerin alması gerekiyor. Örnek olarak; hem kendi şirketinin hem de başka şirketlerin yük taşımacılığının yapıldığı durumlarda K1 yetki belgesi isteniyor.
  2. K2 yetki belgesinin sadece kendi esas iştigal konusu ile ilgili eşya taşımacılığı yapacak kişilerin alması gerekiyor. Örneğin; şirkete ait ürünlerin yük taşımacılığının yapıldığı ancak başka bir şirkete ait ürünlerin taşınmadığı durumlarda K2 yetki belgesi isteniyor.
  3. K3 yetki belgesini ise ticari amaçla ev ve büro eşyası taşımacılığı yapacak kişilerin alması gerekiyor.

Ticari araç kiralama ile ilgili aklınızdaki tüm soru işaretlerine cevap bulmak ve işletmenize sunulabilecek ayrılacakları öğrenmek için en iyisi Hedef Filo’ya gelin!