Ticari Araç Kiralamada Yönetmelik Değişikliği

2009 yılında yasaklanmadan önce Türkiye’de toplam kiralık araç pazarının yaklaşık %20’si ticari araçtan oluşmaktaydı. Bunların %90’ı ise hafif ticari araçlardı. 

Peki ticari araç kiralaması nasıl yapılır? Yük veya yolcu taşımak için belirlenmiş yetki belgelerine istinaden, her türden ticari araç kiralanabilmektedir. Burada önemli olan; firmanızın hangi faaliyetler için hangi yetki belgelerine sahip olduğudur. Hedef Filo’da ise alanında uzman portföy yöneticilerimiz faaliyetinize uygun ticari araçların kiralanması konusunda danışmanlık vermektedir.

Ticari araç kiralanmasının özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için büyük avantajları olduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle, firmalar yüksek finansman maliyetlerinden kurtulup, bütçelerini kendi işlerine ve yatırımlarına kaydırma fırsatı bulacaklar. Ticari aracın 2. el değerini düşünmelerine gerek kalmayacak. Ek olarak, yapılan anlaşmalar belirli dönemleri kapsadığı için, araçlarda değişen ve gelişen teknolojik gelişmeleri daha hızlı yakalayacaklar. 

Öte yandan, oluşacak taleplerin Türkiye’deki ticari araç üretimini ve operasyonel filo kiralama sektörünü canlandırmak adına önemli bir adım olarak nitelendirilebiliriz.