Şirket Aracı Kiralamanın Firmanıza Getirileri Nelerdir?

Araç satın almak mı yoksa kiralamak mı? Ulaşım ve taşımacılık faaliyetleri yürüten pek çok şirket, hangi seçimin daha mantıklı olduğu konusunda çeşitli kararsızlıklar yaşıyor. Araç satın almak, mülkiyetin sizin üstünüzde olmasından dolayı ilk bakışta daha avantajlı bir seçenek gibi gözüküyor olabilir. Peki, gerçekten durum böyle mi? Aslına bakarsanız kurumsal şirketler için araç satın almakla beraber gelen zorluklar, avantajlarına göre bir hayli fazla olabiliyor.

Örneğin; şirket sermayesinin büyük bir kısmını elden çıkarmak, krediler ile bankalara borçlanmak ya da araçların ek masraflarına yetişmeye çalışmak… Araçları elden çıkarırken daha düşük fiyatlandırmalar ve özelliklerle satışa sunmak durumunda kalmak da cabası. Bu nedenle satın alma kiralama karşılaştırması yapan şirketler, kiralama hizmetlerinin satın almaya kıyasla çok daha avantajlı olduğunu görüyor. Bu sayfayı inceledikten sonra araç kiralama hizmetinin firmanıza getirilerini pek çok yönüyle keşfetmiş olacaksınız!

1. Şirket Sermayesini Koruyabilme İmkânı

İster küçük ölçekli bir şirket olun, ister büyümekte olan bir KOBİ veya büyük ölçekli uluslararası bir şirket… Ulaşım ve taşımacılık alanında faaliyet gösteriyorsanız, yüksek ihtimalle birden çok araca sahip olmanız gerekiyordur. Ancak günümüzde filo satın almanın maliyetleri büyük ölçekli şirketleri dahi zorlayabilecek bir seviyeye ulaşmış durumda.

Şirkete araç kiralama hizmeti, şirket sermayesini koruyabilmenin bir yolunu sunuyor. İhtiyaç duyulan araçları satın alım masraflarından çok daha az bir ücretlendirmeyle kullanmak kiralama hizmetiyle mümkün oluyor. Böylece şirket sermayesinin çoğunu ilgili işin belirli bir koluna aktarma yükü ortadan kalkıyor.

2. Şirket Bütçesini Farklı Alanlarda Kullanabilme Avantajı

Araç kiralama hizmeti sayesinde şirketler, ihtiyaç duydukları araçları yüklü ödeme yapmak zorunda kalmadan kullanabiliyor. Üstelik kiralama hizmetine ayıracakları bütçe, esnek ödeme seçenekleri ile şirketin kazanç grafiğine uygun şekilde ayarlanabiliyor. Bu sayede şirket bütçesi en verimli şekilde kullanılabiliyor. İş süreçleri sorunsuzca yürürken farklı alanlara yatırım yatma imkânı şirketlerin büyümesine katkı sağlıyor.

3. İstenen Sayıda Sıfır Araç Temin Edebilme Avantajı

Sıfır araç almak bilindiği üzere fazlasıyla maliyetli oluyor. Bununla birlikte günümüz koşullarında ikinci el araç fiyatları da oldukça fazla. Dolayısıyla satın alarak bir filo oluşturmak söz konusu olduğunda son derece yüksek maliyetler ortaya çıkıyor. Şirkete araç kiralama, istenen sayıda aracı sıfır model olarak kullanabilmeye imkan veriyor. Bu durum, uzun dönem araç kiralama avantajları arasında ayrıca öne çıkıyor. Çünkü böylelikle, satın almaya kıyasla çok daha hesaplı bir seçimle şirketinizin filosu sıfır araçlardan oluşabiliyor.

4. Prestijli Bir Marka İmajı Oluşturmak

İstenen marka ve modeldeki sıfır araçları kullanabilmek şirket imajını güçlendirmeye yardımcı oluyor. Son teknolojilerle donatılmış kaliteli ve lüks araçlar şirket çalışanlarından üst düzey yetkililere kadar herkes için saygın bir görünüm yaratıyor. Bu sayede yeni müşteri kazanımı ve sektörde öne çıkma gibi birçok avantaj ortaya çıkıyor.

5. Yalnızca Nakitten Değil, Vakitten de Tasarruf Etme İmkanı

Araç kiralama hizmeti, şirketleri vakit alan pek çok işten muaf tutuyor. Örneğin; araç kiralamada satın alımlarda olduğu gibi uzun süren ruhsat, plaka vb. evrak işlemleri size yasımıyor. Araçları kullanıma hazır hale getirmek için yapılan çeşitli işlemler veya kaskolatma aşamaları filo şirketi tarafından hızlıca tamamlanıyor. Böylece filo firmasından kiralanan tüm araçlar gerekli işlemlerden geçmiş ve kaskoları yapılmış şekilde şirketlere gönderiliyor.

Şirket aracı kiralama işlemleri, resmi dairelerde uzun süren işlemler yapılmadığı için hızlı bir değerlendirme süreciyle tamamlanabiliyor. Araç kiralama sürecinin en kısa sürede tamamlanmasıyla, kiralanan tüm araçlar şirketlerin istediği adreslere teslim ediliyor. Şirket yetkililerin araçları filo firmasından gelip almasına dahi gerek olmuyor.

5. Vergi Avantajları

Bilindiği üzere satın alınan araçların tüm sorumluluğu ve ek ödemeleri şirkete ait oluyor. Şirket aracı kiralama, en önemli ek ödemelerden biri olan vergiler konusunda önemli avantajlar sağlıyor. Şöyle ki şirkete kiralanan araçlar şirket gideri olarak gösterilebiliyor. Bu sayede şirketler Katma Değer Vergisi (KDV) indiriminden yararlanabiliyor.

Ayrıca, şirket aracı kiralamada Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) de filo firmasından üstleniliyor. Şirketler için büyük bir iş ve ödeme yükü oluşturan araç vergileri, kiralama hizmeti sayesinde sorun olmaktan çıkıyor. Tüm ödeme tarihleri ve tutarlar, filo firması tarafından takip edilerek zamanında yatırılıyor.

Hedef Filo, uzun dönem araç kiralama avantajlarını şirket bütçenize en uygun ödeme seçenekleri ile sunuyor. Siz de hemen araç kiralama teklif formunu doldurun, Hedef Filo’nun avantajlı dünyasına giriş yapın!