Şirkete Araç Kiralama için 16 Neden

Şirkete araba kiralamak, ister sadece sizin kullanımınıza özel isterseniz de şirketinizin tüm operasyonel süreçleri için olsun, satın almaya kıyasla pek çok avantaj sağlıyor. Buna rağmen şirket yöneticilerinin önemli bir kısmı hala “Satın almak mı kiralamak mı?” sorusuna yanıt aramaya devam ediyor. Çünkü satın alınan araçların tüm mülkiyeti şirket üzerine olacağı için, bu seçeneğin ilk bakışta kullanım imkanları bakımından daha uygun olabileceği düşünülüyor.

Ancak konu araçların tüm sorumluluğunu üstlenmeye ve bütçe planlamasına gelince, şirkete araç kiralamak işletmelerin işini çok daha fazla kolaylaştıran bir seçenek oluyor. Üstelik şirkete kiralık araç almanın artıları sadece bunlarla da sınırlı kalmıyor. Bu sayfayı incelediğinizde, şirkete araç kiralamanın avantajlarını siz de tüm yönleriyle keşfetmiş olacaksınız!

1. Şirketinize Araç Kiralamak için 16 Neden

Uzun dönem kiralamanın kısa döneme kıyasla belli başlı farklılıkları bulunuyor. Kısa dönemde kullanım süresi kısıtlı olduğu için araçlar genellikle ikinci el olarak kiralanıyor. Ancak uzun dönem kiralamada, istediğiniz sıfır araçlar sizin neredeyse hiçbir yükümlülük üstlenmenize gerek olmaksızın, pek çok avantaj eşliğinde şirketinizin bünyesinde dahil olabiliyor.

1.1. Şirketinize İstediğiniz Sayıda Sıfır Araç Temin Etme Ayrıcalığı

Sıfır araç almak günümüzde oldukça maliyetli olduğu için şirketler araç satın alırken tercihlerini genellikle ikinci elden yana yapıyor. Ancak uzun dönem kiralamada, şirketin ihtiyacı veya talebi olan tüm araçlar sıfır model olarak kullanıma sunuluyor.

Uzun dönem araç kiralama nasıl yapılır merak edenler için…

1.2. Kredi Çekmeden veya Peşinat Ödemeden Filo Kurma Olanağı

Filo araç kiralamada toplam tutar sözleşme süresi boyunca taksitli olarak ödeniyor. Üstelik işletmeler tarafından tercih edilmedikçe herhangi bir peşinat ödenmesi de gerekmiyor. Böylece şirketler, sermayelerinden yüklü pay ayırmadan tüm ulaşım ihtiyaçlarını karşılamaya hemen başlayabiliyor.

1.3. Bütçenizi Daha Verimli Yönetebilme Avantajı

Filo kiralama sözleşmeleri yapılırken, aylık tutarlar şirketlerin bütçelerine en uygun şekilde belirleniyor. Üstelik şirket tarafından sadece önceden belirlenmiş olan tutarlar ödeneceği için sürpriz giderler de ortadan kalkıyor.

Şirket bütçeniz için esnek çözümler sunan Hedef Filo ödeme seçeneklerini keşfedin!

1.4. Hızlı Araç Teslimatı ile Hedeflerinize Daha Erken Ulaşma İmkânı

Araç satın alımlarında, finansal işlemlerin yanı sıra ruhsat vb. mülki işlemler de yapılacağı için süreçler uzun ve meşakkatli olabiliyor. Kiralama seçeneğinde ise hızlı yönetilen değerlendirme süreçleri sayesinde, şirketin ihtiyacı olan tüm araçlar mümkün olan en kısa sürede işletme adresine teslim ediliyor.

1.5. Araç Satışı ile İlgili İşlemlerden Muafiyet

Belirli bir süre sonra araçlarda kapasite bakımından değişiklik gereksinimi yaşanabildiği için şirketler, satın aldıkları araçları elden çıkararak yenisini almayı tercih edebiliyor. Bu noktada ise yeni araç bulmanın beraberinde mevcut olanı elde çıkarmak da yoğun bir çaba gerektiriyor. Ancak operasyonel kiralamada, sözleşme bitimi sonunda araçları filo firmasına iade ederek ihtiyaca göre yeni bir sözleşmeye imza atmak yeterli oluyor.

Operasyonel filo kiralama ve finansal kiralamanın farklarını öğrenmek için tıklayın!

1.6. Vergi Ödemelerinde KDV İndirimi

Kiralık araçlara ödenen aylık tutarlar şirketlerin Kurumlar Vergisi ödemelerinde gider olarak gösterilebileceği için, KDV indiriminden de faydalanılabiliyor. Aralık 2021 yılında yapılan düzenlemeye göre aylık 8 bin TL araç kira bedeli ödeyen bir firmanın, kurumlar vergisini 1440 TL daha az ödeme hakkı bulunuyor.

1.7. MTV ve ÖTV Takibi ve Ödemelerinden Muafiyet

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödemelerinin takibi ve zamanında yatırılması, şirketler için ayrı bir iş yükü anlamına geliyor. Ancak araç kiralamada, şirketlerin kullanacağı araçların MTV ve ÖTV ödemeleri filo firmaları tarafından gerçekleştiriliyor. Şirketlere de sadece kendi işlerine odaklanmak kalıyor.

1.8. Araç Mülkiyeti ile İlgili İşlemlerin Gerekmemesi

Operasyonel kiralamada araçların plaka ve ruhsat işlemleri filo firması tarafından yapılıyor. Diğer bir deyişle araçlar, mülkiyeti filo firmasına ait olmak kaydıyla şirketlere teslim ediliyor. Böylece şirketler istedikleri araçları kiraladıktan sonra, teslim alır almaz hiçbir kayıt işlemi gerekmeksizin kullanmaya başlayabiliyor.

1.9. Trafik Sigortası Yaptırma Yükümlülüğünden Muafiyet

Trafikte olan her bir araç için Trafik Sigortası yaptırma zorunluluğu bulunuyor. Trafik Sigortası olmayan araçların tespit edilmesi halinde ilgili birimler tarafından cezai yaptırım uygulanabiliyor. Ancak filo kiralama tercih edildiği müddetçe, bu konuda da endişeye gerek kalmıyor. Trafik Sigortası takip ve ödeme işlemleri de filo firması tarafından yapılıyor.

1.10. Kasko Sigortası Yaptırma Sorumluluğunun Olmaması

Kiralık araçlar için standart kaskolama yerine kiralık araç kaskosu yaptırılması gerekiyor. Aksi durumda herhangi bir kaza veya hasar durumunda aracın kullanıcısı ve bağlı olduğu işletme zor durumda kalabiliyor. Bu kasko türü için yapılması gereken ödemeler, standart kaskoya kıyasla daha yüksek oluyor. Ve bu da şirketin kendisi yerine filo firması tarafından üstleniliyor.

Araç kaskosu ve türleri hakkında detayları linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

1.11. Ücretsiz Periyodik Bakım Avantajı

Filo firmalarının sunduğu hizmetler arasında ücretsiz periyodik bakım da bulunuyor. Araçların periyodik bakım zamanı geldiğinde şirkete atanan filo yöneticisi, işletmedeki yetkili kişilerle iletişime geçerek bakım işlemlerinin zamanında yapılmasını sağlıyor. Anlaşmalı servis noktalarında yapılan bu bakım işlemleri için herhangi bir ek tutar da yansıtılmıyor.

1.12. Anlaşmalı Servis Noktaları ile Hızlı Bakım ve Onarım

Filo firmalarının verdikleri kapsamlı hizmetler gereği pek çok anlaşmalı servis noktası bulunuyor. Üstelik bunlar belirli hizmet noktalarıyla sınırlı olmak yerine, genellikle Türkiye’nin pek çok ilini kapsıyor. Böylece araç kullanıcıları, uzun soluklu seyahatlerinde herhangi bir sorun yaşadıklarında bakım ve onarım işlemlerini sıra beklemeden yaptırabiliyor.

1.13. Kaza/Hasar Durumlarında Yardım Desteği

Araç kullanıcıları herhangi bir nedenle yolda kaldıklarında, filo yöneticileri ile gün ve saat fark etmeksizin iletişime geçerek en kısa sürede çekici veya servis desteği alabiliyor. Böylece bir sorun söz konusu olduğunda personellerin bu gibi işlemlerle ayriyeten uğraşmasına gerek kalmıyor.

1.14. Kaza/Hasar Durumlarında İkame Araç Temini Avantajı

Kiralanan araçların kullanımını engelleyen bir sorun meydana geldiğinde, filo firması tarafından şirketlere ikame araç temin ediliyor. Bu sayede iş süreçleri, teslim tarihleri aksamadan kaldığı yerden sorunsuz bir şekilde devam edebiliyor.

1.15. Zamanında Yapılan Yaz/Kış Lastiği Değişimleri

Araçlar için yasal zorunluluk kapsamında bulunan veya önem taşıyan her ihtiyaç, filo firmaları tarafından üstlenilerek garanti altına alınıyor. Bu doğrultuda sunulan hizmetler arasında yaz ve kış lastiği değişim işlemleri de yer alıyor. Araçların lastik değişimleri, yasal geçerlilik süresi başlamadan anlaşmalı servis noktalarında hızlıca tamamlanabiliyor.

1.16. Filo Yönetim Hizmetleri ve Ek Ürünler ile Daha Verimli İş ve Zaman Yönetimi

Filo firmaları şirketlere sadece ihtiyaç duydukları sayı ve modelde araç değil, bu araçların operasyonel yönetimine dair de pek çok hizmet sunuyor. Araçların vergi ödemeleri, periyodik bakımları ve lastik değişimi gibi hizmetlerin yanı sıra bütçe ve zaman yönetimi alanındaki gereksinimler de filo yetkilileri tarafından takip ediliyor. Üstelik sunulan ek paketler sayesinde müşteriler, kendi yükümlülüklerinde olan süreçlerin takibini ve yönetimini de filo firmasına devredebiliyor.

Hedef Filo tarafından sunulan ayrıcalıklı hizmetler hakkında tüm detayları öğrenmek için, bağlantıyı tıklayarak araç kiralama teklif formunu doldurmanız yeterli!