Filo ve Sürücü Güvenliğini Arttırırken Riskleri Azaltmanın Yolları Neler?

Filo ve sürücü güvenliği hem filo firmalarının hem de araç kiralayan şirketlerin en çok önemsediği konuların başında geliyor. Yüksek güvenlik standartlarının sunulmadığı filo kiralama hizmetleri, başta sürücülerin sağlığını riske atmakla beraber birçok maddi ve manevi hasara da neden olabiliyor. Bu durumun önüne geçmek içinse elbette filo güvenliğini sağlamak ve olası riskleri azaltmak hayati önem taşıyor. Bunun için de çeşitli yöntemler ve stratejiler uygulamak şart haline geliyor. Filo ve sürücü güvenliğini artırırken olası riskler nasıl azaltılır, bu yazımızda tüm detaylarıyla sizin için açıkladık!

1. Araçlara Düzenli Olarak Bakım Yaptırın

Filo kiralama süreci devam ettiği müddetçe aracınıza düzenli bakımlar yaptırarak olası riskleri azaltabilirsiniz. Bunun için anlaşmalı servis noktalarında ücretsiz bakım hizmeti sunan filo firmalarını tercih ederek filo güvenliğinizin kesintisiz bir şekilde devam etmesini sağlayabilirsiniz. Sürpriz gider kalemleri yaratma endişesi duymadan ücretsiz araç bakım hizmetlerinden yararlanarak fren sistemi ya da motor kaynaklı arıza ve kazaların önüne geçmeniz mümkün.

2. Sürücülerinize Güvenli Sürüş Eğitimleri Aldırın

Tecrübeleri sürücülerin dahi güvenli sürüş becerilerini sürekli olarak geliştirmesi çok önemli. Bunun için uzun dönem araç kiralama hizmeti aldığınız süre boyunca şirketinizde çeşitli eğitimler düzenleyerek sürücülerinizin ve filonuzun güvenliğini artırabilirsiniz. Uzmanlardan alınacak teorik ve pratik eğitimler, sürücülere hiç bilmedikleri ya da farklı öğrendikleri konularda en doğru şekilde bilgilenme imkanı sunabilir. Bu da olası risklerin ortadan kalkmasını sağlayabilir.

3. Risk Yönetimi Politikaları Uygulayın

Filonuzun güvenliğini korumak adına net prosedürler uygulayarak sürücülerinizin dikkat seviyelerini ve güvenli sürüş becerilerini artırabilirsiniz. Örneğin; hız sınırlarına uymayan ya da farklı şekillerde tehlikeli sürüş alışkanlıkları sergileyen sürücülerinizin risk yönetimi politikaları çerçevesinde mevcut haklarını düzenlemek iyi bir adım olabilir. Bu düzenlemelerin varlığından haberdar olan sürücüleriniz, güvenlik uygulamalarına daha çok dikkat edebilir. Filo kiralama seçeneklerini değerlendirdiğiniz aşamada bu konuyu da ayrıca araştırabilirsiniz.

4. Az Riskli Rotaları Tercih Edin

Özellikle ticari araç kiralama hizmeti aldıysanız, sürücülerinizin rotalarını en güvenli şekilde planlamaya dikkat etmelisiniz. Riskli ve tehlikeli yollar sürücülerinizin dikkatini zorlayabileceği gibi kaza riskini de doğrudan artırabilir. Bu sebeple kamyon, otobüs ya da tırlardan oluşan filonuz yola çıkmadan önce rotanızı en güvenli yollardan planlamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca hava durumlarını düzenli olarak kontrol etmeniz de çok önemli. Özellikle yoğun yağış ve sisin olduğu zamanlarda mümkünse iş süreçlerinizi ertelemelisiniz.

5. Dinlenme ve Mola Sürelerini Düzenleyin

Yetersiz dinlenme ve mola süreleri sürücülerin dikkatine zarar vererek kaza riskini artırabilir. Bu sebeple tüm sürücülerinizin yeterli şekilde dinlendiğinden ve sık sık mola verdiklerinden emin olmalısınız. Hem ticari hem de binek araç kiralama hizmeti aldığınız süre boyunca rota ve zaman planlamasını buna göre yaparak sürücülerinizin çok daha sakin ve güvenli bir yolculuk geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

6. İletişime Açık Olun

Filo ve sürücü güvenliğini artıracak adımlar atarken sürücülerinizle düzenli olarak iletişim kurmaya da özen göstermelisiniz. Sürücülerinizin endişelerini ve önerilerini dinleyerek güvenli sürüş konusunda onlarla iş birliği yapmalısınız. Bunun için belirli aralıklarla sürücülerinizle bir araya gelmeniz ve her an ulaşılabilir olmanız çok önemli.

7. Filo Takip Programlarından Yararlanın

Klasik filo kiralama şartlarına ek olarak alabileceğiniz filo takip programı ürünleriyle sürücülerinizi ve ulaşım araçlarınızı çok daha etkin şekilde yönetebilirsiniz. Fleet safety program yani filo güvenliği yönetimi programı sayesinde araçların konumlarını anlık olarak görüntüleyebilir, gerçek zamanlı trafik bilgilerine erişebilir, araçlardaki muhtemel sorunlardan erkenden haberdar olabilir veya sürücülerinizin hatalı kullanımlarını tespit edebilirsiniz. Bu sayede filo ve sürücü güvenliğini artırırken potansiyel riskleri ortadan kaldırmanız da mümkün.

Güvenilir ve verimli bir filo deneyimi için siz de yola Hedef Filo ile çıkmaya ne dersiniz? Hadi, Hedef Filo’nun filo kiralamada esnek ödeme seçenekleri ve birbirinden cazip avantajları hakkında hemen bilgi alın, kararınızı şimdiden verin!