Şirketler için Araç Kiralama Hizmeti İhtiyacı ve Önemi

Araç kiralamanın satın almaya kıyasla şirket bütçesi ve verimliliği için birçok faydası bulunuyor. Özellikle hareketin ön planda olduğu kuruluşlar, kiraladıkları arabalar sayesinde filolarını genişleterek müşterileri, çalışanları ve yöneticileri için avantajlı ulaşım seçeneklerine sahip olabiliyor.
Pek çok avantajına rağmen bazı şirket yöneticileri araç kiralama noktasında hala çekimser davranabiliyor. Fakat araç satın almanın beraberinde getirdiği birçok yükümlülükle karşı karşıya kaldıklarında, satın almak yerine kiralamak kefenin ağır basan tarafını oluşturuyor. Öyleyse şimdi, araç kiralama hizmetinin şirketler için tam olarak neden kritik öneme sahip olduğunu öğrenme zamanı!

1. Araç Kiralama Hizmeti Nedir?

Araç kiralama, bireysel veya kurumsal olarak kullanılmak üzere faydalanılabilen bir ulaşım hizmeti olarak tanımlanıyor. Özellikle işletmeler tarafından şirketin ulaşım ihtiyaçlarına bir çözüm olarak tercih edilen araç kiralama hizmetleri güvenlik, konfor ve rahatlık açısından bir adım öne çıkıyor. Bunun yanı sıra bütçe dostu olmasıyla da araba satın almaktan çok daha avantajlı bir konumda yer alıyor.

1.1. Şirketler Araç Kiralama Hizmetine Neden İhtiyaç Duyar?

İster şirket çalışanları ve müşterileri ister şirket yöneticileri için olsun; araç kiralama, işletmelerin ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak adına en uygun seçeneklerden birini oluşturuyor. Kiralama süresi boyunca şirketler, karşılıklı olarak belirlenmiş birtakım şartlara uymak kaydıyla kiralama firmalarının sunduğu pek çok avantajdan faydalanabiliyor. Araç kiralama, özellikle ulaşım ve taşımacılığın ön planda olduğu şirketlere büyük kolaylıklar sağlıyor.
Kurumsal olarak kiralanan araçlar hem tek tek hem de filo olarak kiralanıp şirket bünyesine dâhil edilebiliyor. Kiralama sözleşmeleri ise kullanım sürelerine göre uzun ya da kısa dönem olarak düzenlenebiliyor. Kısa süreliğine kiralanan araçlar kullanım süresi kısıtlı olduğundan çoğunlukla ikinci el olarak kiralansa da uzun dönem kiralamalarda araçlar, kiralama firmasından sıfır model olarak teslim alınabiliyor. Üstelik şirketlerin kiraladıkları araçlarla ilgili vergi ödemek gibi zorunlulukları da bulunmuyor.

1.2. Kurumsal Oto Kiralama Neden Önemlidir?

Kurumsal oto kiralama, araç fiyatlarının giderek arttığı şu günlerde şirketlerin kazançlarını artırmak için giderek daha çok yöneldiği bir seçenek oluyor. Kiralamanın önemi, sağladığı avantajlarla doğru orantılı olarak artıyor. Bunlardan en ön planda olanlar ise şu şekilde:

  1. Bütçe Dostu: Şirkete ait öz sermayenin filo satın almak için kullanılması, özellikle de küçük çaplı işletmeler için fazlasıyla zorlayıcı olabiliyor. Araç kiralama ise filo kurmak için harcanacak miktarın önceden belirlenmesini sağladığından olası ek masrafların önüne geçiyor. Bu sayede şirketin hedeflerine yönelik yapacakları harcamalardan kısmasına gerek kalmıyor.
  2. Ek Masraf Yok: Satın alınan araçların vergi ve bakım masrafları da hesaba katıldığında maliyetler gittikçe artıyor. Araç kiralama ise şirketlerin, araçların kira bedelini aylık gider olarak gösterebilmelerine imkân tanıyor. Bununla birlikte Motorlu Taşıtlar Vergisi, zorunlu araç sigortası ve periyodik bakım masrafları gibi giderler de araç kiralama hizmetine dâhil olduğu için ekstra masraf yaratmıyor.
  3. Kaza Durumlarında Yanınızda: Şirkete alınan araçlardan herhangi birinin kazaya karışması durumunda bu, şirket adına sorun yaratabiliyor. Oysa kiralama durumlarında süreç kiralık araç firması tarafından yönetiliyor. Bununla birlikte hasar gören aracın onarımının beklenmesine gerek kalmadan, hasarlı aracın yerine firma tarafından yeni bir araç tahsis edilebiliyor.
  4. Araç Bakımı ve Takibi: Uzun ya da kısa dönem olması fark etmeksizin, kiralanan araçların bakımları kiralama firması tarafından takip ediliyor. Aynı zamanda periyodik bakım takibi de filo kiralama firmaları tarafından şirket yerine yapılarak zamandan tasarruf ediliyor.
  5. 7/24 Destek: Alınan kiralama hizmeti süresince araçlarla ilgili kapsamlı bilgilere kiralama firmasından erişim sağlanabiliyor. Süreç boyunca yaşanabilecek her türlü sorun için firmanın görevlendirdiği yetkili kişiler destek vermeye hazır bulunuyor.

 
Hedef Filo, şirketinizin tüm operasyonel süreçlerinde en büyük destekçiniz olmak üzere çıktığı yola 2003’ten beri hizmet kalitesini artırarak devam ediyor. Siz de aklınıza takılan sorularla ilgili bilgi almak ve avantajlı filo kiralama tekliflerimizden faydalanmak için 7/24 müşteri temsilcilerimizden destek alabilirsiniz!