Bireysel ve Kurumsal Araç Kiralama Farkları Nelerdir?

Araç kiralama hizmetleri özellikle de son yıllarda gitgide daha fazla gelişmeye ve çeşitlenmeye başladı. Araç satın almanın zorlaşması bunda önemli bir etken olurken, günlük yaşamda şehir içi ve şehirler arası seyahatlerde de bu hizmetlerden sıkça faydalanılıyor. Gözler şirketlere çevrildiğinde ise kurumsal araç kiralama hizmetleri, sağladığı avantajlarla ulaşım faaliyetleri için öncelikli tercihlerden biri oluyor. Peki, şimdi bireysel araç kiralama ve kurumsal araç kiralama hakkında daha çok bilgi sahibi olmaya ne dersiniz?

1. Bireysel Araç Kiralama Nedir?

Bireysel araç kiralama, adından da anlaşılabileceği üzere kişilerin herhangi bir şirket adına ya da aracılığıyla değil, kişisel olarak araç kiralama hizmetinden yararlanmasını ifade ediyor. Bireysel araç kiralama hizmetlerinde kiracı, tercihine ya da ihtiyacına göre seçtiği bir araç ile dilediği süre kadar kiralama yapabiliyor. Satın alınan bir araçla kıyaslandığında bireysel araç kiralama seçeneği, kişileri ekstra maddi yükümlülükler altında bırakmadan ihtiyaçların yönetilebilmesine olanak tanıyor.

Bireysel araç kiralama, genellikle kısa dönem olarak günlük kullanımdan 12 aya varacak şekilde gerçekleşiyor. Fakat buna ilaveten, sunulan hizmetler arasında bireysel uzun dönem araç kiralama seçeneği de (12-48 ay) bulunuyor. Dolayısıyla bireysel araç kiralama sözleşmeleri, talep edilmesi halinde uzun dönemi kapsayacak şekilde de yapılabiliyor.

2. Kurumsal Araç Kiralama Nedir?

Kurumsal araç kiralama, kurum ve şirketlere özel olarak sunulan araç kiralama hizmetlerini ifade ediyor. Kurumsal oto kiralama hizmeti, şirketlerin ihtiyaçlarına bağlı olarak binek veya ticari olmak üzere, bir veya birden fazla araçla gerçekleşebiliyor. Genellikle uzun dönem olarak gerçekleştirilen kurumsal araç kiralamaları, filo kiralamanın şirketler için önemi göz önüne alındığında şirketlere finansal ve operasyonel anlamda ciddi avantajlar sağlıyor.
Araç satın almanın günümüzde sermayelerden yüklü ödenek çıkarılmasını gerektirmesi, şirketlerin iş süreçlerini yönetmek için yaptığı bütçe planlamasını olumsuz etkileyebiliyor. Birçok gider kalemine sahip olan şirketlerin mali yükünü azaltma noktasında ise, kurumsal araç kiralama hizmeti hiç şüphesiz birkaç adım öne çıkıyor.

2.1. Biliyor muydunuz?

Kurumsal araç kiralamada Hedef Filo, esnek ödeme seçenekleri sayesinde şirketlerin bütçelerine ve kazanç grafiklerine uygun birbirinden cazip seçenekler sunuyor. Firmanın aynı zamanda düzenli araç bakımı ile kasko-sigorta-harç-vergi takibi ve ödemeleri; hasar/kaza durumlarında araç değişimi, 7/24 destek hizmeti ve avantajlı ek paketleri de bulunuyor. Kısacası Hedef Filo, işinizi büyütmeye daha fazla odaklanabilmeniz için size sayısız kolaylık vadediyor!

3. Bireysel ve Kurumsal Araç Kiralamanın Farkları Nelerdir?

Bireysel ve kurumsal araç kiralama arasında adet, süre ve koşullara yönelik birtakım farklılıklar bulunuyor. Bunlardan bazıları:

 1. Bireysel araç kiralama sözleşmeleri genellikle tek bir araç için yapılırken, kurumsal araç kiralama bir veya birden çok araçla gerçekleştirilebiliyor. Şirketler, ihtiyaç olması durumunda kendilerine küçük veya geniş bir araç filosu kurabiliyor.
 2. Bireysel araç kiralama sözleşmeleri çoğunlukla kısa dönem yapılırken, kurumsal araç kiralama hizmeti ise ağırlıklı olarak uzun dönemi kapsıyor. Uzun ve kısa dönem araç kiralama farkları seçilen araçların modelleri, kullanılacak süre ve sözleşme maddelerine bağlı olarak şekilleniyor.
 3. Bireysel araç kiralamada sorumluluk yalnızca kişiye ait iken kurumsal araç kiralamada önce kendisine, sonra şirkete ait oluyor. Bu yönüyle bireysel araç kiralama işlemleri kişi ile filo firması arasında, kurumsal araç kiralama süreçleri ise kişi-şirket-filo firması ekseninde yürütülüyor.
 4. Bireysel kiralamalarda filo firmasının talep ettiği evraklar, kurumsal kiralamaya göre daha farklı oluyor.

3.1. Bireysel ve Kurumsal Araç Kiralama için Neler Gereklidir?

Şahıs adına kiralamalarda;

 1. Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 2. İkametgâh belgesi,
 3. Ev ve iş adresi,
 4. Yeterli limite sahip kredi kartı ve
 5. Kiralanacak aracı kullanmaya uygun ehliyet fotokopisi gerekiyor.

Kurumsal kiralamalarda ise;

 1. Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi kaydının fotokopisi,
 2. Şirket faaliyet belgesi,
 3. Şirket yetkililerinin nüfus cüzdanı fotokopileri,
 4. Araç kullanacak kişilerin nüfus cüzdanı ve ehliyet belgesi fotokopileri ile
 5. İmza sirkülerinin filo firmasına beyan edilme zorunluluğu bulunuyor.

Kurumsal araç kiralama hizmeti ile şirketlerin bütçe yönetimi ve iş süreçlerinde verim artarken, tüm sorumluluk ve hizmetler ise Hedef Filo tarafından karşılanıyor. Siz de bu olanaklardan yararlanmak için araç kiralama fiyat teklififormunu doldurabilir, portföy yöneticilerimizden detaylı bilgi alabilirsiniz!