12, 24 ve 36 Ay Araç Kiralama Koşulları Nelerdir?

Büyük veya küçük ölçekli olması fark etmeksizin her şirket, iç işleyişine göre binek ve ticari araçlara ihtiyaç duyabiliyor. Satın almayla kıyaslandığında pek çok avantaja sahip olan araç kiralama hizmeti, filo firmalarında genellikle kısa dönem kiralama ve uzun dönem kiralama olarak ikiye ayrılıyor. Kısa dönem kiralamalar 12 aya kadar olan kiralama süreçlerini ifade ederken, uzun dönem kiralamalar en az 12 aylık kira sözleşmelerinden oluşuyor. Bu doğrultuda kiralamalar, şirketlerin araç ihtiyaçlarına göre 24 ay araç kiralama, 36 ay araç kiralama ve 48 ay araç kiralama olarak da gerçekleşebiliyor.

İsteğe ve ihtiyaçlara bağlı olarak değişebilen bu süre zarfı için şirketlerin bazı kiralama koşullarını karşılayabilmesi gerekiyor. Peki, bunlar neler olabilir? Şöyle ki 12 ay araç kiralama, 24 ay araç kiralama ve 36 ay araç kiralama arasında birbirinden farklı koşullar bulunmuyor. Kiralama süresinin artmasıyla şirketlerin ek koşullar yerine getirmesi de beklenmiyor. Uzun dönem kiralama yapılabilmesi için şirketlerin bazı evrak ve bilgileri filo firmasına beyan etmesi yeterli oluyor.

1. 12, 24 ve 36 Ay Araç Kiralama için Gereken Belgeler Nelerdir?

12 ay araç kiralama, 24 ay araç kiralama ve 36 ay araç kiralama hizmetleri için, kiralamayı yapacak olan şirketin resmî varlığına ilişkin belgelerin filo firmasına ulaştırılması gerekiyor. Bu belgeler arasında; şirketin Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi kaydının fotokopisi, şirket faaliyet belgesi, şirket yetkililerinin nüfus cüzdanı fotokopileri, araç kullanacak kişilerin nüfus cüzdanı ve ehliyet belgesi fotokopileri ve imza sirküleri bulunuyor. Bu belgeleri filo firmasına beyan eden şirketler, kira sözleşmesi ve araç teslimi işlemlerine en kısa sürede başlayabiliyor.

2. Uzun Dönem Ticari Araç Kiralama Koşulları Nelerdir?

Ticari araçlar, yük ve yolcu taşıyan ve ticari plakaya sahip olan motorlu taşıtları ifade ediyor. Hafif ticari araç ve ağır ticari araç olmak üzere ikiye ayrılan ticari araçlar, şirketlerin en çok ihtiyaç duyduğu otomobil çeşitlerinden birini oluşturuyor. Kısa ve uzun dönem olması fark etmeksizin, ticari araç kiralayabilmek için öncelikle K2 belgesine sahip olunması gerekiyor.

K2 belgesi, yurt içinde ticari maksat olmaması kaydıyla verilen taşımacılık belgesini oluşturuyor. Bunun yanında ticari araç kiralaması için gereken diğer belgeler, aracın kullanım alanına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Şirketlerin 12, 24 ve 36 ay ticari araç kiralaması için gereken belgelerin ise yine burada da filo firmasına beyan edilmesi gerekiyor.

Hedef Filo, sadece şirketlere ve yalnızca uzun dönem olacak şekilde araç kiralama hizmetisunuyor. 12, 24, 36 ve 48 ay sürelerle yapılan uzun dönem kiralamalarda tüm sorumluluk ve yükümlülükler baştan sona Hedef Filo’ya ait olurken; firmanın araç kiralamada uygun ödeme seçenekleri ve ek ürünleri sayesinde ise avantajlar ikiye katlanıyor.

Kurumsal uzun dönem araç kiralamada neden Hedef Filo diye soracak olursanız, yanıtı çok! Peki, hemen şimdi öğrenmeye ne dersiniz?