Şirketler İçin Elektrikli Araç Kiralama

Modern ve göz alıcı tasarımlarından sundukları ileri teknolojik imkanlara kadar düşünüldüğünde, şirketlere elektrikli araç kiralamanın avantajları neredeyse sonsuz! Elektrikli araç (EV: Electric Vehicle) teknolojisindeki ilerleme artık EV'lerin şehir içi seyahat ve daha uzun yolculuklar için geleneksel araçlar ile aynı oranda uygun olduğuna işaret ediyor. Türkiye genelinde bulunan 2 bin 322 şarj istasyonu henüz yeterli seviyede görünmese bile, bunların sayısı arttıkça elektrikli otomobiller sizi fark ettiğinizden daha uzaklara götürebilir.

1. Neden Elektrikli Araç Kiralamayı Tercih Etmelisiniz?

Elektrikli araçlar günden güne yollarda daha fazla görünür hale geliyor. Buradan hareketle, otomobil kullanıcılarının kiralık araç sektöründe de EV’lere yönelim gösterdiğini fark etmek şaşırtıcı olmuyor. Elektrikli bir otomobil seçmenin çevreye fayda sağlamaktan potansiyel maliyetleri düşürmeye kadar avantajları bulunuyor. Dolayısıyla EV’lere olan yönelimin artması umut vadeden bir gelişme kabul ediliyor. Peki, şirketleri araç kiralamada elektrikli otomobilleri tercih etmeye yönlendirecek sebepler, tam olarak neler olabilir?

1.1. Çevre Dostu Ulaşım

Tamamen elektrikle çalışan araçlar (Battery Electric Vehicles: BEV) denildiğinde akla gelen ilk şey, şüphesiz sıfır karbon salınımı oluyor. Çünkü bilhassa da yenilebilir kaynaklardan şarj edildiğinde, EV’ler sıfır egzoz emisyonu üretiyor. Yani daha temiz arabalar, daha temiz bir hava ve dolayısıyla daha sağlıklı bir doğa anlamına geliyor.
EV’ler ile fosil yakıt kullanan araçlar çevreye etkileri bakımından kıyaslandığında, fosil yakıtlı araçların daima sınıfta kalacağı daha da kesinleşiyor. Çalışanları ve firma gereksinimleri için elektrikli araç filosu kiralamayı seçen şirketler, karbon emisyonlarını benzinle çalışan araç kullananlara kıyasla yaklaşık üçte iki oranında azaltabiliyor. Bu da zararlı gazların iklim değişikliği ve yerel hava kalitesi üzerindeki etkilerini azaltmak için atılmış çok anlamlı bir adım oluyor.

1.2. Daha Az Parça

Elektrik motoru ile çalışan elektrikli araçlar, içten yanmalı motorlu araçlara göre çok daha az hareketli parça barındırıyor. Bu motorlar yağ değişimi, yeni bujiler veya yakıt filtreleri gerektirmiyor. Üstelik EV’lerin rejeneratif frenleme özelliği, aracı yavaşlatmak için elektrik motorunu kullanarak fren balatalarının ömrünü de uzatıyor. Bu da genel bakım maliyetlerinin düşürülmesi ve daha fazla tasarruf sağlanması anlamına geliyor.

1.3. Yakıt Tasarrufu

Elektrikli araçlar için yakıt maliyetleri dizel veya benzinli araçlardan daha az oluyor. Bilhassa benzine yapılan zamlardan sonra EV kiralamak, şirket maliyetlerinden tasarruf etmek için son derece güçlü bir çözüm olarak öne çıkıyor. Genel olarak bakıldığında elektrik fiyatları benzin veya motorin fiyatlarından çok daha az dalgalanıyor. Yani yakıt harcamalarını tahmin etmek ve yönetmek, EV’ler söz konusu olduğunda daha kolay görünüyor.
Üstelik elektrikli otomobiller sadece şarj istasyonlarında değil, evden ya da ofisten de şarj edilebiliyor! Şehir şebekesinden gelen elektriğin şarj istasyonlarına oranla daha uygun fiyatlı olduğu düşünüldüğünde, EV’leri çok daha az maliyetle şarj etmek mümkün oluyor. Sözün özü, elektrikli araçlar yakıt noktasından değerlendiği zaman da geleneksel araçlara kıyasla maliyet avantajları ile dikkat çekiyor.

1.4. Yüksek Performans

Elektrikli araçlarda, geleneksel araçlardan farklı olarak tek vitesli bir şanzıman bulunuyor. Dolayısıyla bu parçayı, şanzımanın bilinen anlamından ayrı düşünmek gerekiyor. Bir EV'yi çalıştırmak, şanzımanın motordan güç alarak bu gücü tekerleklere aktarması ile mümkün oluyor. Tork olarak bilinen bu güç, otomobilin ısınma veya rölantide kalma ihtiyacını ortadan kaldırarak aracı hemen kullanılabilir hale getiriyor ve araç durmadan en yüksek torku üretebiliyor.

1.5. Sessiz Sürüş Deneyimi ve Maksimum Alan Avantajı

Bir elektrik motorunun çıkardığı tek ses, hafif bir uğultu sesinden fazlası olmuyor. Dolayısıyla EV kullanıcılarının sürüş esnasında duyacağı tek ses lastik, rüzgâr ve yol gürültüsünden ibaret! Bununla birlikte, aküler genellikle arabanın altına monte edildiğinden bir elektrik motoru, içten yanmalı motordan daha az yer kaplıyor. Bu sayede yolcu bölmesi de benzer boyuttaki bir benzinli/dizel arabaya göre daha fazla alan sunuyor.

Hedef Filo olarak, elektrikli araçlarla ilgili gelişmeleri anbean sizin için takip ediyoruz! Sunduğumuz geniş kiralık araç portföyümüzü inceleyerek, siz de şirketiniz için en avantajlı filo kiralama tekliflerimizden hemen şimdi yararlanabilirsiniz!