Ticari Araç Kiralama, Fiyatları ve Avantajları Nelerdir?

Şirketiniz ister büyük isterse de küçük ölçekli olsun, araç ihtiyacınızı karşılamak için kiralama yöntemi satın almaya göre çok daha avantajlı bir seçenek oluyor. Üstelik filo firmalarından kiralanarak temin edilen araçlar sayesinde iş yükü de azaltılıyor. Ticari araç kiralamayı düşünüyorsanız fakat henüz konuyla alakalı yeterli bilgiye sahip değilseniz, merak ettiğiniz ayrıntılar bu sayfanın devamında sizi bekliyor!

1. Ticari Araç Kiralama

Ticari araç kiralama, şirketlerin taşımacılık ve ulaşım ihtiyaçlarını gidermek için kullanabileceği bir araç temin etme yöntemini ifade ediyor. Araçlar, yapılan sözleşme kapsamında belirli sürelerle ve ücretlerle kiralanıyor. En az bir adet aracın kiralanabileceği gibi birden çok araç da kiralanabiliyor. Buna ek olarak şirket ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, farklı model ve kullanım deneyimlerine sahip araçlar da kiralanabiliyor.

1.2. Ticari Araç Nedir?

Ticari araç terimi, ticari amaçlarla kullanılan araçların bütününü oluşturuyor. Geniş bir iç dizayna sahip olan kamyon, otobüs, tır gibi araçlar da bu gruba dahil oluyor. Ticari araçların her yıl muayeneye girmeleri gerekiyor. Ayrıca bu araç grubu binek araçlara göre daha yüksek vergilendirmelere tabi tutuluyor.
Ticari araçlar için edinilmesi gereken yetki belgeleri bulunuyor. Ulaştırma Bakanlığının gerçek ve tüzel kişilere yolcu ve yük taşıması için çalışma izni vermek amacıyla düzenlediği belgeye yetki belgesi deniyor. Bu yetki belgeleri, araç cinsine ve yapılacak işe göre K1, K2 ve K3 olmak üzere üçe ayrılıyor.

2. Uzun Dönem Ticari Araç Kiralama

Uzun dönem ticari araç kiralama, şirketlerin yük ve yolcu taşımacılığı amacıyla bir yıl veya daha uzun süre zarfında olan araç kiralama işlemlerine deniliyor. Sözleşme kapsamında araçlar 12, 24, 36 ve 48 ay süreyle kiralanabiliyor. Uzun dönem araç kiralamada araçların mülkiyeti ile ilgili (plaka tescili, ruhsat vb.) tüm yasal işlemler ve sorumluluklar filo firmasına ait oluyor. Ayrıca yangın söndürücü, ilk yardım paketi, zincir gibi donanımlar da yine filo firması tarafından karşılanıyor.

3. Ticari Araç Kiralama Fiyatları

Ticari araç kiralama fiyatları araç sayısı, modeli, kiralama süresi gibi birçok değişkene bağlı oluyor. Bunların yanında ek hizmetler, ihtiyaçlara yönelik sözleşme şartları vb. etkenler de göz önünde bulundurulduğunda, filo firmasından ticari araç kiralama teklifi almak net fiyat tutarını birinci ağızdan öğrenebilmek adına en ideal seçenek oluyor.

4. Ticari Araç Kiralamanın Avantajları Nelerdir?

Şirketinizin bünyesine dahil etmek için ticari araç kiralamanın araç satın almaya nazaran birçok avantajı bulunuyor. Bunlardan bazıları:

  1. Araçların bakım ve onarımlarının düzenli periyotlarla anlaşmalı servislerde yapılabilmesi,
  2. Filodaki araçların kolayca değiştirilip değerinde satılması için uğraşılmaması,
  3. Sigorta, vergi, lastik değişimi, muayene ve periyodik bakım masraflarının filo firması tarafından karşılanması,
  4. Sermayeye yansımayan sabit ödemeler sayesinde nakit kaynakların farklı alanlarda değerlendirilebilmesi,
  5. Önceden belirlenen sabit tutarlarla kira ödeme kolaylığı,
  6. Araç ile ilgili işlemlerin uzman filo ekibi ile kolayca çözümlenmesi…

5. Hedef Filo’dan Ticari Araç Kiralama

Sıfır araçların şirket yetkililerine elden teslimi, bakım ve onarımın anlaşmalı servislerce sağlanması, ihtiyaca göre farklı ödeme seçenekleri, yasal ve vergisel yükümlülüklerin takibi… Ticari ve hafif ticari araçlarınızı kiralarken tüm bunların yanı sıra çok daha fazla ayrıcalıktan yararlanmaya ne dersiniz?

Hedef Filo’dan araç kiralamanın finansal ve operasyonel hizmet avantajlarını keşfetmek için uzman portföy yöneticilerimizle iletişime geçin ve size özel kiralama teklifinizi hemen öğrenin! Şimdi, ticari araç kiralamanın rahatlığını Hedef Filo ayrıcalığıyla deneyimleme zamanı…