Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması Başladı! Peki, Sizin Aracınız Kışa Hazır mı?

İklim değişikliğinden dolayı mevsim sıcaklıkları her yıl, önceki senelerin aynı dönemlerine kıyasla büyük oranda farklılaşmaya başladı. Bu durum, hava koşullarında sadece yıldan yıla değil; birkaç gün içerisinde dahi ekstrem değişikliklerin yaşanma olasılıklarını beraberinde getiriyor. Bundan dolayı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Trafik Kanunu doğrultusunda önlem amaçlı olarak kış lastiği uygulamasına geçilmesini her yıl aynı dönemler içerisinde şart kılıyor. Böylece kış başlangıcından itibaren araçların, olası tüm hava değişikliklerine karşı güvende olması sağlanıyor.

1. Kış Lastiği Uygulaması Neden Zorunlu?

Sıcaklık 7 derece ve altına düştüğünde, kuru ve sıcak hava koşullarına göre üretilen yaz lastiklerinin yapısal özelliklerinde birtakım değişiklikler oluyor. Yaz lastiklerinin yol tutuş kabiliyeti belirtilen sıcaklığın altında azaldığı için trafik kazalarının oluşma riski de artıyor. Bu nedenle mevsim normallerinin 7 derece ve altına inmesi söz konusu olduğunda, kış lastiği uygulaması devlet kontrolünce zorunlu tutuluyor.

2. Yaz Lastiği ve Kış Lastiğinin Farkı Nedir?

Yaz lastikleri, kuru ve ıslak yollarda aracın hakimiyetini sağlama amacıyla yumuşak kauçuk malzemeden üretiliyor. Ayrıca yol tutuşunun daha fazla artması için bu lastikler, daha az diş derinliğine sahip oluyor. Sıcaklık 7 derecenin altında indiğinde, yaz lastikleri yumuşaklık özelliğini kaybederek katılaşıyor. Bu durum, diş derinliği de az olduğu için yol tutuş kabiliyetini önemli ölçüde azaltıyor.

Kış lastiklerinin üretiminde de yaz lastikleriyle aynı şekilde, yumuşak kauçuk malzeme kullanılıyor. Ancak iki lastik çeşidinin bileşenleri farklı olduğu için kış lastikleri, soğuk hava koşullarında yumuşaklık özelliğini korumaya devam ediyor. Bu da lastiklerin yola daha iyi tutunmasını sağlayarak araç güvenliğini sağlamaya yardımcı oluyor. Kış lastiklerinin aynı zamanda diş derinliği de daha fazla oluyor. Ayrıca bu lastiklerin dişleri daha keskin olmakla birlikte, yüzeylerinde kar ve suyu dışarıya aktaran yarıklar da bulunuyor.

2.1. Dört Mevsim Lastiği Hangi Özelliklere Sahiptir?

Sıfır araçlar, alıcılarına genellikle dört mevsim lastiği takılı olarak teslim ediliyor. Yaz ve kış lastiği özelliklerini bir araya getiren bu lastikler, kauçuk yumuşaklığı ve diş derinliği bakımından optimum yol tutuşu için tasarlanıyor. Kuru-ıslak zeminde ve hafif kış şartlarında ideal bir yol tutuşu sağlayabilen bu lastikler, karlı ve çamurlu yol koşullarında ise kış lastikleri kadar yüksek güvenlik sağlayamıyor. Bu nedenle hava sıcaklıkları özellikle de 0’a yakın sevilere düştüğünde, direksiyon hakimiyetinin ve araç performans seviyesinin korunması için kış lastiğine geçilmesi gerekiyor.

3. Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması Hangi İllerde Geçerli?

Zorunlu kış lastiği uygulaması, 1 Aralık - 1 Nisan ayları içerisinde, mevsim sıcaklıkları ortalama 7 derece ve altında seyreden 54 ilde uygulanıyor. Söz konusu iller, ağırlıklı olarak Türkiye’nin kuzey ve doğu bölgeleri ile karasal iklime sahip iç kesimlerinde yer alıyor.

Türkiye’de Kış Lastiği Uygulamasının Zorunlu Olduğu İller

A
1. Afyonkarahisar
2. Ağrı
3. Aksaray
4. Amasya
5. Ankara
6. Ardahan
7. Artvin

B
8. Batman
9. Bayburt
10.Bilecik
11. Bitlis
12. Bolu
13. Burdur
14. Bursa

Ç
15. Çankırı
16. Çorum

D
17. Denizli
18. Düzce

E
19. Edirne
20. Elazığ
21. Erzincan
22. Erzurum
23. Eskişehir

G
24. Gümüşhane

H
25. Hakkâri

I
26. Iğdır
27. Isparta

İ
28. İstanbul

K
29. Karabük
30. Karaman
31. Kars
32. Kastamonu
33. Kayseri
34. Kırıkkale
35. Kırklareli
36. Kırşehir
37. Kocaeli
38. Konya
39. Kütahya

M
40. Manisa
41. Muş

N
42. Nevşehir
43. Niğde

S
44. Sakarya
45. Samsun
46. Sivas

Ş
47. Şırnak

T
48. Tekirdağ
49. Tokat
50. Tunceli

U
51. Uşak

V
52. Van

Y
53. Yozgat

Z
54. Zonguldak

 

Bahsi geçen iller için bu yıl da 1 Aralık tarihinde başlayan kış lastiği uygulamasının, 1 Nisan 2022 tarihinde sona ermesi planlanıyor. Araçların denetimi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından görevlendirilen personelin yanı sıra, Bakanlık kararına göre illerin Valilikleri tarafından da gerçekleştirilebiliyor. Bu durumda denetimler, Emniyet Genel Müdürlüğüne veya Jandarma Genel Komutanlığına mensup görevliler tarafından yapılıyor. Buna ek olarak, Ticaret Bakanlığı bünyesindeki sınır birimleri ve belediyelerin denetim birimlerinin de bu konuda yetkisi bulunuyor.

4. Zorunlu Kış Lastiği Hangi Araçlar için Geçerli?

Kış lastiği uygulaması, yük ve yolcu taşımacılığı yapan tüm araçlar için zorunlu tutuluyor. Uygulama, özel (hususi) araçlar için zorunluluk kapsamında bulunmuyor. Ancak hem güvenli seyahat hem de en iyi araç performansı için hususi araçların da -bilhassa 0’a yakın sıcaklıklarda- kış lastiği takması büyük bir önem taşıyor.

4.1. Kış Lastiği Uygulaması Hangi Araçlara Zorunlu?

  1. Otobüsler
  2. Minibüsler
  3. Kamyonlar
  4. Kamyonetler
  5. Çekiciler
  6. Tüm ticari araçlar

5. 2021-2022 Kış Lastiği Takmama Cezası Kaç TL?

Yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlarda kış lastiği zorunluluğuna uyulmaması durumunda, denetim birimleri tarafından sürücülere (şirketlere) 846 TL cezai yaptırım uygulanıyor. Söz konusu tutarın, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından mevcut koşullar uyarınca yapılacak değerlendirmelere göre, 1 Ocak 2022’den itibaren güncelleneceği belirtiliyor. Tutarın yeni yılda önemli oranda artacak olması ise kuvvetle muhtemel.

6. Hedef Filo ile Şirket Araçlarınızın Lastikleri Emin Ellerde!

Şirket araçlarınızın kış lastiği değiştirme işlemleri için siz hala ekstra zaman ve iş gücü hesaplaması mı yapıyorsunuz? Operasyonel araç kiralama ihtiyaçlarınız için tercihiniz Hedef Filo ise, bu konuda telaşınız olmasın! Çünkü Hedef Filo’da kış lastiği temini ve değişim bedeli, sözleşmeniz kapsamında fatura tutarına yansıtılmadan karşılanıyor. Ayrıca Hedef Filo’nun müşterilerine ek ürün olarak sunduğu Lastik Valesi hizmeti sayesinde, lastik değişim işlemleri hem doğru zamanda hem de sizin işlerinizi aksatmadan, Hedef Filo ekipleri tarafından gerçekleştiriliyor.

“Vale Hizmetleri” kapsamında yer alan Lastik Valesi ürününden faydalandığınız takdirde; Hedef Filo tarafından yönlendirilen bir personel, lastik değişimleri için aracınızı şirketinizin önünden alıp işlemleri tamamlayarak kısa sürede teslim ediyor. Kış lastiği takılmak üzere çıkarılan mevcut lastikler ise bir sonraki değişime dek Hedef Filo tarafından muhafaza ediliyor. Size de yılın her döneminde, iş süreçlerinizi hiçbir aksaklık yaşamadan sürdürmenin rahatlığını yaşamak kalıyor!

Uçtan uca hizmet modeliyle Hedef Filo, bir numaralı çözüm ortağınız olarak sadece şirket araçlarınızı temin etme konusunda değil; ulaşıma dair tüm gereksinimlerinizde yanı başınızda!