Yaz Aylarında Lastik Kullanımı

Sürüş güvenliğini sağlamak adına asla es geçilmemesi gereken konular arasında mevsime uygun lastik seçimi geliyor. Kullanılan lastiğin mevsime uygun olmaması küçük veya büyük çapta kazalara sebebiyet verebiliyor. Dolayısıyla mal ve can güvenliğini korumak için doğru lastik seçimi yapmak büyük önem taşıyor. Kış lastiği uygulaması, hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğünde Türkiye’nin pek çok ilinde zorunlu olsa da yaz lastiği için herhangi bir zorunluluk bulunmuyor. Bu sebeple yaz aylarında doğru lastik seçimi yapmaya sürücülerin bireysel olarak özen göstermesi gerekiyor. Peki, yaz aylarında lastik kullanımı nasıl olmalı? İşte yaz aylarında güvenli sürüş için bilmeniz gerekenler!

1. Yaz Aylarında Hangi Lastik Kullanılır?

Yaz aylarında lastik seçiminin tahmin edebileceğiniz üzere mevsim şartlarına uygun olması büyük önem taşıyor. Dolayısıyla yaz aylarında yaz lastiği kullanmak gerekiyor. Yaz lastikleri yaz mevsiminde genel olarak daha az yakıt tüketimi ve daha yüksek performans sağlıyor. Bu tip lastikler, yaz mevsiminde diğer lastik çeşitlerine kıyasla daha iyi yol tutuşu sağlamaya ve dolayısıyla motoru daha az yormaya yardımcı oluyor.

1.1. Yaz Lastiklerinin Diş Derinliği Kaç Milimetre Olmalı?

Yaz lastiklerinin diş derinliğinin 3 milimetre (mm) olması gerekiyor. Aracın çekiş gücünün azalmaması ve fren mesafesinin uzamaması için lastiklerin ideal diş derinliğine sahip olması büyük önem taşıyor. Diğer yandan tüm lastik tiplerinde yasal minimum diş derinliğinin 1,6 mm olması gerekiyor. Diş derinliği 1,6 mm’nin altında olan lastiklerin kullanılmaması kritik önem arz ediyor.

2. Yaz Aylarında Kış Lastiği Kullanılırsa Ne Olur?

Yaz aylarında kış lastiği kullanmak en kısa ve net ifadeyle kaza riskini artırıyor. Yaz mevsiminde kış lastiği kullanıldığında lastikler daha çabuk ve daha çok ısınıyor. Bu durumda fren mesafesi uzayarak kazalara sebebiyet verebiliyor. Aynı zamanda yaz aylarında kış lastiği kullanımı lastiklerin çabuk aşınmasına yol açabiliyor. Bu durumda aracın yakıt tüketimi ve karbondioksit salınımı da artıyor.
Yaz aylarında kış lastiği kullanmak, sürücünün ve araçtaki diğer yolcuların konforunu da olumsuz etkileyebiliyor. Çünkü kış lastikleri yol gürültüsünün fazlasıyla duyulmasına sebep oluyor. Kış lastiğini yaz mevsiminde kullanmak, özellikle bu gürültünün şiddetini daha fazla artırabiliyor. Dolayısıyla araç içi konfor, kış lastiğinin yanlış mevsimde kullanılması sebebiyle son derece azalabiliyor.

2.1. Yazın Kış Lastiği Kullanmanın Cezası Var mı?

Yazın kış lastiği kullanmanın herhangi bir cezası bulunmuyor. Fakat maksimum güvenliği, konforu ve ekonomik avantajı sağlamak adına yaz aylarında yaz lastiğinin kullanılması büyük önem taşıyor. Cezası olmadığı için yaz mevsiminde kış lastiği kullanmaya devam etmek daha büyük ve daha masraflı sonuçlara neden olabiliyor.

3. Yaz Lastiği Ne Zaman Takılır?

Zorunlu kış lastiği uygulaması çoğunlukla 1 Aralık ve 1 Nisan dönemini kapsıyor. Dolayısıyla yaz lastiği kullanımına 1 Nisan itibarıyla başlanabiliyor. Bununla birlikte kış mevsimi hava koşullarının nisan ayı başlangıcı itibarıyla da devam etmesi durumunda bu süre uzayabiliyor. Yaz lastiğine geçişin sürücü tarafından en uygun zamanda yapılması gerekiyor.

4. Yaz Lastiği Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  1. Yaz lastiğiyle yola çıkmadan önce lastik basıncını kontrol etmelisiniz. Yaz aylarında lastikler ısındığından hava basıncı yükseliyor. Doğru hava basıncını korumak için kontrolleri yaptırmalı ve gerekiyorsa lastikleri değiştirmelisiniz.
  2. Lastiklerin balans ayarının doğru olmasına özen göstermelisiniz. Lastik montajını uzman bir ekibe yaptırarak olası riskleri ortadan kaldırmalısınız.
  3. Lastik montajı sırasında bijonların iyice sıkıldığından ve lastiklerin yerine tam olarak oturduğundan emin olmalısınız.
  4. Lastik diş derinliğini mutlaka kontrol etmelisiniz. Güvenli bir sürüş için diş derinliğinin yasal olarak belirlenen minimum milimetrenin altında olmamasına özen göstermelisiniz.

Hedef Filo, yerinde lastik değişimi hizmetiyle tüm filonuzun lastiklerini hiçbir ek bedel almadan adresinizde değiştiriyor. Üstelik lastiklerinizi bir sonraki mevsime kadar saklama imkanı da sunuyor. İhtiyaç duyduğunuz tüm çözümler, Hedef Filo ile sadece bir tık uzakta!