Polen Filtresi Nedir ve Ne İşe Yarar? Polen Filtresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Şehir hayatında yaşamanın hava kirliliğine maruz kalmakla doğrudan ilintili olduğu malum. Bu durum hesaba katıldığında, otomobilin hayati parçalarından biri olmasa bile polen filtresinin temiz ve kaliteli bir solunum için araçta bulunması elzem! Hele de nefes alma esnasında birtakım problemler yaşayabilen kişiler için bu araç parçası bakımının aksatılmadan yapılmasına özellikle dikkat etmek gerekiyor. Öyleyse gelin, polen filtresinin ne olduğuna ve bakımının nasıl yapıldığına bir göz atalım!

1. Polen Filtresi Nedir?

Polen filtresi veya diğer adıyla kabin hava filtresi, aracın içindeki havayı temiz tutmaya yarayan bir araç parçasını oluşturuyor.

2. Polen Filtresi Ne İşe Yarar?

Polen filtresi, arabanın kabinine girmemeleri için atmosferde bulunan polenleri ve kirleri engelleyerek araçta solunan havanın kalitesini artırıyor. Bilhassa, alerjik bir bünyeye sahip sürücü ve yolcuların etrafta uçuşan polenlerden uzak kalmasına yardımcı oluyor.

2.1. Polen Filtresinin Görevi Nedir?

Araç kullanırken havadaki toz, polen, bakteri ve egzoz gazı ile birlikte solumak oldukça rahatsız edici bir sürüş deneyimine sebep olabiliyor. Özellikle de şehir içinde hava kirliliği kendisini oldukça fazla hissettiriyor. Aracın camları ile kapılarını kapatmak ise bu durumu tek başına engelleyemiyor. İşte polen filtresi, aracın havalandırma deliklerinden içeriye dolan bu kirli havayı filtreleme görevi görüyor.

2.2. Polen Filtresi Olmazsa Ne Olur?

Bir araçta polen filtresinin bulunmaması ya da bakımının düzenli olarak yapılmaması halinde havada bulunan tozlar, etraftaki araçlardan yayılan egzoz gazları, ağaçlardan dökülen polenler ve daha başka kirler aracın içine dolabiliyor. Bu da camların buğulanmasına, araç içinde kötü kokulara ve bakteri oluşumuna sebep olabiliyor. Hatta polen filtresinin düzgün çalışmaması, içeri giren toz ve polenlerin sürücünün hapşırmasına yol açarak dikkatini dağıtması durumunda kazalara da yol açabiliyor.

3. Polen Filtresi Bakımı Nasıl Olmalı?

Aracın periyodik bakımı esnasında, polen filtresinin de kontrol edilerek değiştirilmesi gerekiyor. Araba ne kadar fazla kilometre kat ederse filtre de o kadar çabuk kirleniyor. Polen filtresinin değişmesi gerektiği ise aracın havalandırma deliklerinden gelen hava akışının gücüne bakılarak anlaşılabiliyor. Klimanın açılmasıyla birlikte araç içinde artan kötü koku ise filtrenin bakım gerektirdiğine dair bir başka ipucu oluyor.

3.1. Polen Filtresi Temizlenir mi?

Polen filtresini araç sürücüleri tarafından temizlemek mümkün olsa da bu, yalnızca geçici bir süreliğine kurtarıcı oluyor. Polen filtresini temizlerken su kullanmak, kâğıda benzer bir maddeden yapıldığı için filtrenin erimesine neden olabiliyor. Bu yüzden, polen filtresinin dış katmanlarına gömülü olan kirleri elektrikli süpürge gibi bir aletle temizlemek, filtrenin performansının belirli ölçüde artmasını sağlayabiliyor. Yani bu seçenek, yalnızca kısa bir zaman için filtrenin değiştirilmesini geciktirmeye yarıyor.

3.2. Polen Filtresi Kirli Olursa Ne Olur?

Araba kabinine giren havayı filtreleyerek temiz bir solunuma imkân tanıyan polen filtresinin kirli olması halinde, araç içerisindeki hava doğru bir şekilde arındırılamıyor. Bu da sürüş esnasında havada bulunan alerjen partiküllerin ve kirlerin aracın içindeki havayı kirletmesine yol açıyor.

3.3. Polen Filtresi Ne Zaman Değişir?

Polen filtresinin her yıl ya da iki yılda bir değiştirilmesi gerektiği ifade ediliyor. Özellikle ilkbahar aylarında havaların ısınması ile beraber polenlerin arttığı biliniyor. Bu sebeple polen filtresini havadaki alerjenlerin henüz yoğunlaşmadığı soğuk havalarda değiştirmek ideal kabul ediliyor. Böylece ilkbahar ve yaz aylarında aracın içine dolabilecek polenlere karşı sağlam bir önlem alınmış oluyor.

3.4. Polen Filtresi Kaç Kilometrede Değişir?

Polen filtresinin yaklaşık 15 bin kilometrede bir değiştirilmesi tavsiye ediliyor. Ancak alerji ya da saman nezlesi gibi birtakım rahatsızlıkları bulunan kişiler için bu değişikliğin, polenlerin artmaya başladığı bahar aylarında tekrarlanması öneriliyor. Ayrıca, aracın fazlaca hava kirliliği olan bölgelerde ya da polen sayısının çok olduğu kırsal alanlarda kullanılması da polen filtresini değiştirme tarihini öne çekebiliyor.

Kurumsal araç kiralama sektöründeki yılları aşkın deneyimi ile Hedef Filo, otomobillere dair aklınıza takılan her soruyu yanıtlamak için burada!