Buğusuz Sürüşler!

“Sürüş esnasında, paniğe yol açan sorunlar nelerdir?” denildiğinde akıllara ilk gelen cevaplar arasında soğuk havanın beraberinde getirdiği sağanak yağışlar ve buğulu camlar yer alır. Neredeyse her araç sahibinin sık sık başına gelen ve ne yaparsanız yapın inatla yenilenen sorunlardan biri olan araba camı buğulanması, görüş mesafenizi azaltarak seyir halinde sizi zorlayan ve sürüş için tehdit oluşturan unsurlar arasındadır. Buğulanma, birçok kişi için oldukça basit bir sorun olarak görülse de olumsuz sonuçlara davetiye çıkartabilir. Bu nedenle, klasik yöntemlere alternatif pratik öneriler, siz şoförler için hayat kurtarıcı olabilir.

En basit tanımıyla, araç camlarındaki buğulanmaların temel sebebi özellikle, kış aylarında dışarısı soğukken, arabanın içinin dışarıya göre daha sıcak olmasıdır. Buğulanma problemi, sıcaklık farkına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bu durum çoğu zaman güvenli sürüşü engelleyerek sürücüler için tehlike yaratabilir.

Ferahlatan İlk Çözüm, Klima!

Buharlaşma durumunda yapılabilecek en basit yöntemlerden biri, hareket halinde araç camlarını açarak ısı dengesini yakalamaktır. Bu yöntem etkili olmadığı takdirde, aracınızı çalıştırdıktan sonra klimayı açabilirsiniz. Klima sayesinde aracın içindeki buhar filtrelenecektir.

Eski Şoför Yöntemlerinden, Elma veya Limon!

“Eskilerin bir bildiği var” dediğimiz yöntemler arasında yer alan, elma ve limon buğulanma sorunu için en etkili yöntemlerden biridir. Elma veya limonu keserek aracınızın camına sürün. Bir dakika beklettikten sonra temiz bir bezle sildiğinizde, sonuca siz de şaşıracaksınız.

Temizliğin Önemi Burada da Karşımızda!

Araç buğulanmalarının önüne geçme konusunda araç iç ve dış temizliğinin önemi büyüktür. Bunun için iz bırakmayan nemli bezleri kullanabilirsiniz. Daha iyi bir sonuç için ise buğu önleyici spreylere başvurabilirsiniz. Buğu giderildikten sonra araç içini, oda sıcaklığı dengesinde ayarlayarak araca temiz hava girmesini sağlarsanız, buğu sorunun önüne geçmiş olacaksınız.

Buğu Önleyici Sprey, Torpidolarda!

Herkesin aklına gelebilecek klasik yöntemlerden bahsettik ancak en kısa sürede etkili sonuçlar sağlayan kimyasallar arasından buğu önleyici spreylere torpidonuzda bir yer ayırabilirsiniz. Spreyi buğulu cama uyguladıktan sonra bir bez yardımıyla ve dairesel hareketlerle temizlediğinizde, camlarınızın uzun bir süre buğulanmadığına şahit olacaksınız.

Buğusuz sürüşler dileriz…