Filo Sektöründe Yeşil ve Sürdürülebilirliğin Önemi

Özellikle araçlarda yapılan değişiklikler doğa bilinci oluşturmada büyük katkı sağlıyor. Doğal olarak filo sektörü de bu yönde büyük adımlar atmaya başladı. Trafiğe çıkan araç sayısında gördüğümüz ciddi artış çevreye verilen zararın da artmasına neden oluyor. Bunu önlemek için otomobil konusunda daha sürdürülebilir çözümler kullanmak gerekiyor. Birden fazla aracı bünyesinde bulunduran filolar, otomobil sektörünün en önemli temsilcilerinden olduğu için yapılan sürdürülebilirlik çalışmaları, dünyanın daha sağlıklı yönde ilerlemesini sağlıyor.

Hedef Filo’da Sürdürülebilirlik Adımları

Kurumsal filo kiralama hizmetine olan ihtiyaç da giderek artıyor. Son gelişmelerle birlikte elektrikli araçlar da müşterilerin ilk taleplerinden birini oluşturuyor. Özellikle uluslararası firmaların liderliğinde elektrikli araçlara filolarda çok daha fazla yer verilmeye başlandı. Yeterli bilinçlendirme ile bu sayının giderek artacağını öngörüyoruz. İklim koşullarının değişmesi, yakıt tasarrufu ve çevre dostu ulaşım gibi faktörler Hedef Filo olarak bizim de sürdürülebilirlik adına adım atmamızda çok önemli rol oynadı. Günümüz itibariyle tüm filo içinde %13 oranında hibrit ve elektrikli araçlara yer veriyoruz. Ancak bu alanda daha farklı adımlar için de çalışmaya devam ediyoruz.

Hedef Filo olarak, çevre dostu filo hizmetleri verme konusunda bazı temel kavramlara dikkat ederek bunları iş yapısına yansıtıyor ve bu sayede çevre için daha temiz ve sessiz bir gelecek vaadi sunmayı hedefliyoruz. Peki bu sürdürülebilirlik çalışmaları ne gibi faydalar sağlıyor? Plastik tüketiminin azalması, güneş ve rüzgâr enerjisine yapılan yatırımların artması gibi durumlar söz konusu. Teknolojik gelişmelerle birlikte Hedef Filo da bünyesinde daha fazla elektrikli araca yer vererek sürdürülebilirlik adına daha fazla çalışmaya devam edecek.

Sürdürülebilirlik Adına Filo Sektöründe Dünyada ve Türkiye’de Yapılanlar

Elektrikli araçlara yapılan yatırım, dünya genelinde oldukça fazla. Hatta global anlamda faaliyet gösteren teknoloji markaları, EV ve EV bataryası üreterek yenilikçi çalışmalar yapıyor. Otomobil firmalarının değişen üretim politikalarına bakıldığında ise fosil yakıt tüketen araçların gelecekte üretimden kalkacağı söylenebilir.

Özellikle elektrikli araçlar için ciddi anlamda şarj noktaları oluşturmaya başlanması bunu kanıtlar nitelikte. Başta İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirler olmak üzere diğer şehirlerde de bu şarj noktaları bulunuyor. Elektrikli araç sayısının artmasının, doğal olarak bu şarj istasyonlarının artmasında da etkili olacağını düşünüyoruz.

Elektrikli ve Hibrit Araçların Sürdürülebilirliğe Etkileri

Enerji ve bakım maliyetlerine bakıldığında, elektrikli ve hibrit araçların sürdürülebilirliğe etkisi oldukça büyük. Tabii ki elektrik enerjisine yapılan yatırımlar, benzine ve mazota yapılan yatırımlara göre çok daha düşük maliyetli. Elektriğin yenilenebilir enerji kaynakları ile üretilmesi, yalnızca EV’ler için değil, yerleşim bölgeleri için de düşük maliyetlerle sağlanabiliyor. EV’ler akaryakıta göre %75 oranında daha tasarrufludur. Büyük şehirlerde bulunan ücretsiz ya da uygun fiyatlı şarj noktaları da bu avantajı daha da artırıyor. Tüm bunların yanında EV’lerin servis ve bakım ücretleri de geleneksel araçlara göre daha az maliyetli. Yani elektrikli ve hibrit araçlar hem doğa hem de bütçe dostu olmalarıyla öne çıkıyor.

Hedef Filo’da sürdürülebilirlik adına yaptığımız elektrikli ve hibrit araçlara geçiş çalışması ile bu sektörde öncüler arasında yer alıyoruz. Özellikle firmanızın ulaşım maliyetlerini minimuma indirgemek için filo kiralama hizmetinden yararlanırken elektrikli ve hibrit araçlara ulaşmayı kolaylaştırıyoruz. Bu da şirketinizin hem çevreye katkı sağlaması hem de daha düşük maliyetlerle ulaşım ihtiyacınızı karşılamanız açısından avantaj sunuyor.

Basın Sözcüsü: Çağatay Akbulut- Satın Alma Müdürü