Değer Yaratan İş Ortağı Olmak En Büyük Rekabet Avantajımız!

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Firmanızdaki göreviniz nedir?

İTÜ Makina mühendisliği Lisans ve Yüksek Lisans mezunuyum. Yaklaşık 27 yıldır otomotiv sektöründe farklı marka ve şirketlerin satış, satış sonrası, proje yönetimleri, CRM, perakende ve operasyon birimlerde görev yaptım. 2023 Ocak ayından beri Hedef Filo şirketinde Operasyon Direktörü olarak çalışıyorum.

Operasyonel araç kiralama nedir?

Operasyonel filo kiralama, şirketlerin otomobil ihtiyaçlarını operasyonel kiralama firmasından belirli süre ve kira bedeli karşılığında otomobili satın almadan karşılaması anlamına geliyor. Operasyonel filo kiralamada; araç tedarik ve teslimat koordinasyonu ile sözleşme de dahil olmak üzere evrak takibinin tamamı kiralamayı yapan şirket tarafından yerine getirilir. Otomobillerin kira süresi boyunca ihtiyaç duyacağı periyodik bakım hizmetleri, lastik ihtiyaçları, kaza durumunda hasar onarımları, sigorta ile olan süreçlerin takibi, ikame araç yönlendirmeleri, Kasko, trafik sigortası ve MTV gibi takip edilmesi gereken vergiler operasyonel kiralama firmasınca takip edilir ve araç kiralama yapan firmaların bu tür süreçlerin takibi için personel istihdam etmesine gerek kalmaz. Operasyonel avantajların ötesinde aylık kira bedellerinin, gider olarak kurumlar vergisi matrahından düşülebilmesi, kiralama faturasındaki KDV’nin indirim konusu yapılabilmesi firmalar için maliyet avantajı sağlar. Ayrıca sabit aylık taksitler nakit akışı planlamasını kolaylaştırırken firmalar için bankalardaki kredi limitlerinin sadece kendi işlerine kullanmalarına olanak tanır. Tüm bu açıdan baktığımızda operasyonel araç kiralamayı, otomobil ihtiyacı konusunda firmaların ve meslek erbaplarının hayatını kolaylaştıran bir sistem olarak tanımlayabiliriz.

Kurumsal araç kiralamada sektörde birçok marka var Hedef Filo’nun bu markalar içindeki en büyük farklılığı nedir? Siz neleri farklı yapıyorsunuz?

Hedef Filo, sektörünün önde gelen filo araç kiralama şirketlerinden biri olarak profesyonel kadrosu ile araçların tüm operasyonel süreçlerini uçtan uca etkin bir şekilde yönetmektedir.

Portföy yöneticilerimiz, müşteri adayları iletişime geçtikleri ilk andan itibaren firma yetkilileriyle yakın temas kurarlar. Görüşmeler sonunda kira sözleşmeleri, esnek ödeme seçenekleri ile müşterilerin ihtiyaçları, sermayeleri ve dönemsel bütçelerine en uygun şekilde hazırlanır. Her noktada müşterilerimiz her zaman odağımızda olduğu için farklı müşteri ihtiyaçlarına göre farklı tipte esnek ödeme seçenekleri sunma konusunda farklı olduğumuzu düşünüyorum.

Hedef Filo’nun 7/24 ulaşılabilir müşteri temsilciliği sayesinde firma yetkilileri, kullanımdaki araçlara ilişkin tüm soru
ve sorunlarıyla ilgili anında hizmet alabilirler. Hedef Filo tarafından firmalara, kiralama sürecinin başından sonuna dek hizmet verecek belirli bir müşteri temsilcisi atanır ve ilgili temsilci, müşterilerin tüm süreçlerine hâkim olarak gereksinimleriyle yakından ilgilenmektedir.

81 ilde bulunan yetkili servisleriyle Hedef Filo, müşterilerine sıra önceliği ile Türkiye’nin dört bir yanında çözüm sunmaktadır. Ayrıca müşterilerimiz, kendi ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre seçebilecekleri ek ürünleri aracılığıyla, kendi sorumluluklarında olan hizmetlerin yönetimini de sorunsuz bir şekilde yönetilmesi için Hedef Filo tercih edebilirler.

Müşterilerimiz için değer yaratan iş ortağı olmak, ihtiyaç duyulduğunda müşterilerimizin yanında durduğumuzu hissettirmek bence diğer firmalara göre en büyük rekabet avantajımızı oluşturuyor.

Piyasadaki artışlar özellikle otomobil fiyatlarındaki artış sizi nasıl etkiledi? Satın Alma gücü düştü, şirketler bu durumu nasıl yönetebilir?

Operasyonel kiralamaya talep olmasına rağmen araç tedariğinde azalan ama devam eden sıkıntılar ve mevcut ekonomik görünümdeki olumsuzluklar söylediğiniz gibi araç fiyatlarını hızlı şekilde yukarı doğru çıkardı. Bu faktörler finansmana ulaşım zorluğu ile birleşince tüm sektörü olduğu gibi Hedef Filo olarak bizleri de beklenen büyümeyi yakalama konusunda frenlediğini söylemem doğru olur. Hedef Filo olarak satın alma ve filo yönetimindeki uzmanlığımızla yarattığımız verimliliği, uygun maliyetler olarak müşterilerimize yansıtmaya çalışıyoruz.

Bu noktada şirketlerin ekonomik araç tercihlerine yöneldiğini görüyoruz. Şirketler araç kiralama ihtiyaçlarını detaylı olarak tekrar değerlendiriyorlar. Düşük donanım seviyesi araçlar daha ön plana çıkmaya başlıyor ayrıca şirket filolarında elektrikli ve hibrit araçlara ilginin arttığı gözlemlemekteyiz. Bu dönemde piyasa koşulları nedeniyle araç parkını küçültenlerin firmalara da rastlamaktayız. Ancak şunu söylemeliyim operasyonel kiralama hem maliyet hem yaratılan katma değer perspektifinden avantajını hala güçlü olarak korumaktadır.

Pandemi ile ciddi bir çip krizi problemi vardı bu sorun giderildi mi?

Pandemi ile hissetmeye başladığımız çip üretim probleminin kaynağında Uzakdoğu da toplanmış çip üreticilerinin salgın önlemleri ve doğal afetler sonucunda yeterli üretim yapamamaları ve çip tedarik zincirinin kırılması olarak görebiliriz. Otomotiv sektörü bu gelişmelerden dersler çıkardı ve çip üretimi için teknoloji şirketleriyle anlaşıp yatırımları ABD ve Avrupa’ya getirdiler. Şu andaki takip ettiğimiz öngörüler 2024 yılının sonunda çok büyük oranda problemin çözüleceği yönünde.

Tabi bu arada otomotiv sektörü tedariği etkileyen başka krizlerle de yüz yüze geldi ve bazılarının etkileri devam ediyor. Rusya-Ukrayna savaşı hammadde fiyatlarında ciddi artışlara sebep oldu. Otomotiv sektörü için önemli olan hammaddelerin birçoğu bu iki ülkede üretildiği için tedarik konusunda olumsuz etkileri devam ediyor. Avrupa’daki lojistik krizi ve pandemi süreçlerinde yaşanılan konteyner krizleri otomotiv üretimine olumsuz etkileri oldu.

Elektrikli araçlar ve hibrit araçları artık Türkiye’de çok fazla görmeye başladık, sizin bu konuda bir girişiminiz var mıdır? Sizce nasıl bir gelecek bekliyor bizi bu konuda?

Voltify markası altında tamamen elektrikli araç kiralama amacıyla tasarlanan bir platformla hizmet vermeye başladık. Bu platform 3-12 aylık abonelik modelleriyle, kurumlar ve bireylerin elektrikli araçların performansını ve konforunu deneyimlemelerini sağlamak istiyoruz. Şu anda voltify.com.tr adresi üzerinden 3 aydan başlayan abonelik modeliyle deneyimleyebileceğiniz otomobiller arasında Tesla Model Y, MG ZS EV, MG4 Electric, Volvo C40 Recharge, Volvo XC40 Recharge, Hyundai Kona, Leap Motor T03 Pro, Mercedes-Benz EQA, Mercedes-Benz EQC, Nissan X-Trail E-4ORCE, Nissan Qashqai E-power, Opel Corsa-e, Opel Mokka-e, Renault Zoe, Skywell ET5 gibi piyasaya ilk girdikleri andan itibaren büyük merak uyandıran modeller bulunuyor. Paylaşım ekonomisi çağında, artık varlık edinme yaklaşımı yerini varlık paylaşımı yaklaşımına bırakıyor. Bu dönüşümün etkilerini ilerleyen yıllarda daha da net bir şekilde göreceğiz. Elektrikli otomobiller çağında ise otomobil kullanma alışkanlıklarımız tamamen değişecek. Voltify olarak, bu iki dönüşümün kesişim noktasında yer alıyoruz ve herkesin kendi yaşam tarzına ve koşullarına uygun tercihler yapabileceği, bağlayıcı olmaktan çok özgürlük sağlayan bir mobilite ekosistemi oluşturmayı hedefliyoruz.