Özellikle işe geliş ve iş çıkış saatlerinde kullanılabilecek alternatif yollar ve zamanlama ayarlamaları ile daha az trafikte kalmak mümkün.

Bu yazımızda; Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne alternatif yollar nelerdir, alternatif yolların ücretleri ve saatleri hakkında bilgi ve önerilerimizi sizinle paylaşacağız. 

İstanbul için halihazırda en büyük problemlerden biri olan trafik, 27 Haziran’da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün bakım-onarım çalışmasına girmesi ile durma noktasına geldi. Köprüde yapılacak çalışmaların 52 gün sürmesi ve 17 Ağustos’a kadar devam etmesi planlanıyor. Çalışmalar sırasında FSM Köprüsü'nün Avrupa-Asya istikametindeki (Güney platform) 4 şerit ulaşıma kapatıldı. Trafik akışı kuzey platformdan 2'şer şeritten gidiş-geliş olarak sağlanıyor. Yani geliş ve gidiş için köprü üzerindeki kapasite yarıya inmiş oldu. Güney platformdaki çalışmaların tamamlanmasının ardından, köprünün Asya-Avrupa istikameti yönündeki (Kuzey platform) 4 şerit trafiğe kapatılarak, ulaşım güney platformdan 2'şer şeritten gidiş-geliş şeklinde devam edecek. Belirtmekte fayda gördüğümüz bir diğer konu, her iki köprüde de bakım-onarım çalışması olmasına rağmen trafiğe kapalı şeritler yalnızca Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde. Sosyal medyada 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde de bazı şeritlerin kapatıldığı bilgisi doğruyu yansıtmıyor, birinci köprüdeki trafik akışı normalde olduğu gibi devam ediyor.

Alternatif Yollar ve Ücretleri

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde 4 şeridin trafiğe kapatılmasının ardından sürücülerin ilk düşündüğü konu elbette ki alternatif yolların neler olduğu. Alternatif yol olarak üçüncü köprü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli karşımıza çıkıyor. Ancak bu iki yolu kullanmanın maliyet farkını bilmekte de fayda var.

Rotamız Kozyatağı-Levent olsun. Levent’e Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden gidecekseniz;

Öncelikle Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne 51,5 km gitmeniz gerekiyor. Burada hem köprü geçiş ücretini hem de ücretli yol kullanım bedelini de hesaplamalısınız. Buna göre siz Paşaköy’den Uskumruköy’e kadar köprüyü kullanacağınız için 23.75 TL bedelinde bir ücret ödemeniz gerekir. Köprüyü geçtikten sonra ayrıca 33 km daha yol gitmeniz gerekiyor.

Birinci sınıf araçlar için FSM köprüsünün geçiş ücreti 8.75 TL, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün geçiş ücreti ise 19.15 TL’dir. Yani yol ve köprü ücretlerini ele aldığınızda önceden FSM Köprüsü’nü kullanırken 8.75 TL öderken, YSS Köprüsü’nü kullanmak için yol ücreti ile birlikte 23.75 TL ödemeniz gerekecek.

Levent’e Avrasya Tüneli üzerinden gidecekseniz;

Kozyatağı’ndan Levent’e gitmek için Avrasya Tüneli’ni kullanacaksanız geçiş ücreti olan 23,30 TL vererek yaklaşık 29 km’lik bir yolculuk yapmanız gerekiyor.

 

Kozyatağı – Levent Yavuz Sultan Selim Köprüsü Güzergahı Avrasya Tüneli Güzergahı
Mesafe

84.5 km

28.8 km

Ücret

23.75 TL

23.30 TL

Alternatif Saatler

Alternatif yollar mesafeyi uzattığından, özellikle şirket aracı kullananlar için ikinci bir seçenek işe gitmek için evden çıkış saatinde ve eve gitmek için işten çıkış saatinde değişiklik yapmak. Özellikle iş giriş-çıkış saatlerinde şirketlerin servis araçları trafikte olduğundan ve toplu taşıma seferleri de daha sık olduğundan trafikte bir sıkışıklık meydana gelmektedir.

27 Haziran’dan bu yana trafik verilerine bakıldığında özellikle trafik yoğunluğunun köprülerde 07:30 ile 08:00 arasında yoğunluk gösterdiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle saat 07:30’dan önce köprüden geçtiğiniz takdirde sabahları trafik yoğunluğunu büyük ölçüde atlatmış olacaksınız. Diğer yandan akşam saatleri için de 16:00’dan itibaren trafiğin başladığını ve 17:00-17:30 arasında köprülerde yoğunlaştığını söyleyebiliriz. Bu durumda eğer bu zamana kadar köprüyü geçemediyseniz, trafikte saatler harcamak yerine iş yerinden biraz daha geç çıkmak daha iyi bir alternatif olacaktır. Saat 18:30-19:00’dan sonra trafik köprülerde çok daha açık olmaktadır. Örneğin, 18:00’de yola çıkarak 20:00 – 20:30’da eve varmak yerine 19:30’da çıkarak, hemen hemen aynı saatlerde evde olabilirsiniz.

Bir Alternatif Daha

Özellikle bir kişinin, sadece iş-ev arasındaki mesafeyi katetmek için araç kullanımında oluşan verimsizliği ortadan kaldırabilmek için tavsiye edilen diğer bir yöntem de toplu taşıma araçlarını kullanmak olabilir. Diğer yandan FSM Köprüsü’nün bakım onarım çalışmalarına başlandıktan sonra Marmaray ve metrobüslerde de ciddi bir sıkışıklık yaşandığını da göz önünde bulundurmanızı öneririz. Uzun zamandır kullanmadığınız şehir hatları vapurlarını da simit ve çay eşliğinde deneyebilirsiniz.

Fiyat Teklifi Al