Mini Otomobil Türleri Sözlüğü

Ülkemizde fazla sayıda sedan modeller tercih ediliyor; fakat sedan modelin ne olduğunu bilmeyenlerin sayısı, sedan model arabalardan daha fazla. Bu nedenle mini otomobil türleri sözlüğünü sizin için oluşturduk. Çünkü özellikle binek otomobillerde oldukça fazla sayıda kasa tipi bulunuyor. İşte araç kasa tipleri ile ilgili bilmeniz gerekenler:

Sedan, hatchback ve station wagon

Bu üç kasa tipi, ihtiyaca göre ülkemizde en çok kullanılan kasaları oluşturuyor. Neredeyse her marka, sedan, hatchback ve station vagon araçlar üretiyor. Diğerlerine göre en çok tercih edilen ise sedan modeller.

Sedan

Sedan, klasik dört kapılı araç tiplerine verilen ad. Özellikle ailelerin ve kurumsal şirketlerin tercih ettiği sedan otomobillere en güzel örnek Ford ve Nissan markalarının modellerinde karşımıza çıkıyor. Sedanı kısaca özetlemek gerekirse, arka camdan geriye uzanan bagajı bulunan kasa tipleri diyebiliriz.

Hatchback

Bagaj hacmi daha küçük olan kasa tiplerine hatchback deniyor. En iyi örnek ise Ford Focus diyebiliriz. Özellikle şehir hayatında hatchback araçlar oldukça kullanışlı olabiliyor. Ülkemizde sedandan sonra en çok hatchback araba kasaları tercih ediliyor. Hatchback kasaları, station vagon arabaların daha kısa ve kompakt modelleri olarak kabul edebiliriz.

Station wagon

Ülkemizde son yıllarda ilgi gören station vagon araçlar özellikle aileler için doğru seçim kasa tipini oluşturuyor. Arkası uzun otomobil olarak kısaca özetleyebileceğimiz station wagonlara örnek olarak Volvo V60’ı gösterebiliriz.

Cabrio

Cabrio araba kasalarının üstü açık olduğu düşünülür; ama bir aracın cabrio olabilmesi için mutlaka üstünün açık olması gerekmez. Tek kapılı ama arkada da koltuk bulunduran araç kasaları cabrio olarak kabul edilir.

Pick up

Amerikan filmlerinde, çiftliklerde başkarakterin kullandığı arabalar genelde pick up kasa tipinde olurlar. 2015 yılının en başarılı pick up modeli olarak Toyota Tacoma gösteriliyor.

SUV

Hem çekme kapasitesine hem de kamyonet özelliklerine sahip araçlara SUV deniyor. SUV’nin 4x4, arazi aracı gibi kullanımları da var. Ford Explorer en iyi SUV örneği diyebiliriz. Hem şehir içinde hem de sportif faaliyetlerde keyfine düşkün olanlar, tercihini SUV’den yana yapıyor.