Efsane Küllerinden Doğuyor: Volkswagen Yeni Minibüs

İlk kez Ocak ayında konsept araç olarak sunulan bu yeni nesil Volkswagen Minibüs, modern dokunuşlarla geliştirilmişse de, orijinal modele sadık kalınmasına özellikle özen gösterildiği dile getiriliyor. Kaportanın merkezine yerleşen 7 inçlik ekranın yanı sıra bir başka 7 inçlik ekran da tavana yerleştirilerek, sürücünün arkadaki aracı görmesi sağlanmış. Her 400 km’de bir şarj edilebilme kapasitesi ile elektrikli olarak tasarlanan Volkswagen Yeni Minibüs, aynı zamanda benzinli ve dizel varyasyonlarıyla da satışa sunulacak.

Aslen Volkswagen, bu ikonik aracını tekrar hayata geçirmek için 2001 yılından bu yana girişimlerde bulunuyor. Hatta aynı yıl Detroit Otomobil Fuarı’nda, 2003 yılında satışa çıkacak şekilde lanse edilmesi bile planlanmıştı. Ancak efsane hiç bir şekilde fuarda kendini göstermedi. İkinci bir girişim ise daha küçük bir konsept araç olarak, 2011 yılında görücüye çıkarılan Bulli oldu. Ancak o da hiç bir zaman showroomlarda boy gösteremedi.

Bulli adıyla meraklılara göz kırpan model ne oranda Volkswagen Yeni Minibüs’ü temsil ediyor tam olarak henüz bilinmiyor. Ancak VW geliştirme departman şefinin açıklamasına göre Volkswagen Yeni Minibüs, kısa ön kaporta ve kalın hatlarıyla oirijinali gibi yine kutu görünümlü olacak.

Hippie Van lakaplı efsane minibüsün yepyeni varyasyonu olan Volkswagen Yeni Minibüs’ün, resmi bir açıklama henüz yapılmış olmasa da 2017’de üretime geçirileceği söyleniyor.