Dünyanın Farklı Ülkelerinden 10 Tuhaf Trafik Kuralı

Dünyanın dört bir yanından, akıl almaz olayları haber bültenlerinde sürekli duyuyoruz ve dünya sadece duyduğumuz haberlerle değil her şeyiyle akıl almaz bir yer. Bizi ilgilendiren taraftan bakalım dedik ve akıl almaz dünyanın, inanması güç trafik kurallarını araştırdık. Bir arabayı kirli sürmenin bile ceza sayılabildiği yerler var ve onlar da Türkiye’de araçlarda yangın tüpü taşımayı anlamsız buluyor. İşte dünyanın dört bir yanından akıl almaz trafik kuralları;

Danimarka

Danimarka’da yaşayan her sürücü, aracına binmeden önce arabasının altında birisi var mı diye kontrol etmek zorundadır. Çünkü belki de altında biri vardır. Bu ihtimali nasıl göz ardı edebilirsiniz ki?

Kıbrıs

Kıbrıs’ta araç kullanırken, nedeni ne olursa olsun bir şeyler yemek veya içmek kesinlikle yasak. Çılgınlar gibi suya ihtiyaç duysanız da, kan şekeriniz yerlere düşse de hiçbiri araba kullanırken yemek yemeniz veya su içmeniz için geçerli sebepler değil.

İspanya

İspanya’da akıl almaz bir trafik kuralı olarak güneş gözlüğü kuralı çıkıyor karşımıza çünkü hangi mevsim olursa olsun araçlarda yedek bir gözlük bulundurmak sürücüler için zorunlu.

Almanya

Otobanları ve düzeniyle meşhur olan Almanya’da, otobanda benzininizin bitmesi kesinlikle yasak ve cezaları da oldukça ağır boyutlarda. Yani Almanya’da trafik cezası bile aşırı derecede düzenli ve öngörülü olmanızı söylüyor.

Japonya

Japonya kibar insanların ülkesi olarak biliniyor ve bunun hakkını da veriyorlar. Japonya’da selamlaşmak bile yarım saat sürüyor. Konu trafik kurallarına gelince de nazik ve kibar davranmanız lazım. Su birikintisine hızla girip de bir yayayı ıslatırsanız, trafik cezası ödemeniz gerekiyor.

Singapur

Singapur’da yayalara oldukça önem veriliyor. Mesela araçla, yayanın 50 metre yakınına gitmek yasak. Bu davranış cezalı bir trafik kuralı.

Amerika – Nevada

Amerika’nın meşhur çölü Nevada’da trafik kurallarından biri “deve ve anayol” içeriyor. Doğru tahmin ettiniz, Nevada’da deveyle ana yola çıkmak yasak.

Fransa

Fransa’da aracınızda alkolmetre bulundurmak zorundasınız. Eğer polisler durdurduğu zaman gösteremezseniz ödemeniz gereken 11 Euro var demektir.

Amerika – Alabama

Sweet Home Alabama şarkısından aşinası olduğumuz Amerika eyaletinde, dünyada kimsenin aklına gelmeyen bir kural kullanılıyor. Sürücü araba kullanırken gözlerini kapatmak yasak! Neyse ki birileri bunu düşünüyor.

10- Amerika – Kaliforniya

Amerika’nın en güneşli eyaleti Kaliforniya’da ne kadar rahat ve konforlu görünürse görünsün bir otoyolu yatak olarak kullanamıyorsunuz. Maalesef.