Araçlarda Tork ve Beygir Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Bir aracın tercih edilmesinin kişilere göre değişen pek çok nedeni bulunuyor. Örneğin; taşınmak istenen kişi sayısı veya yük için uygun olması, az yakıt tüketmesi, estetik görünmesi, konforlu bir deneyim sunması veya performansının yüksek olması… Bir adrenalin tutkunu olarak sizin için asıl önemli olan performans ise, bu konuda sizin de çok iyi bildiğiniz üzere dikkat etmeniz gereken belli başlı özellikler bulunuyor. Tork ve beygir gücü de elbette bunların başında geliyor.

Peki, tork ile beygir arasındaki farkın tam olarak ne olduğu hakkında bir bilginiz var mı? Eğer bu konuda hala kafanızı karıştıran bazı detaylar varsa, ihtiyacınız olan tüm yanıtları bu sayfanın devamında bulabilirsiniz!

1. Arabada Tork Nedir?

Tork, fizik biliminde en kısa tanımıyla “döndürme kuvveti” anlamına geliyor. Diğer bir ifadeyle tork kavramı, bir cismi dairesel olarak hareket ettiren kuvveti tanımlamak için kullanılıyor. Otomobil dilinde bu değer, hızı etkilemekle birlikte aslında bundan bağımsız olup direkt olarak devir sayısını ve dolayısıyla çekiş gücünü ifade ediyor.

Bir akaryakıt motoru, aracı hareket ettirebilmek için önce dairesel bir hareket üretiyor. Krank mili aracılığıyla gerçekleşen bu dairesel hareket, tekerleklere doğrusal bir şekilde iletiliyor ve araç da bu sayede hareket ediyor. Torkun hız ile ilişkisini de motorun bu çalışma şekli oluşturuyor. Tork değerinin belirlenmesinde, krank milinin bir dakika içinde yaptığı dönüş sayısı esas alınıyor. Bu değer Newtonmetre (Nm) ile ifade ediliyor. Böylece “Nm tork nedir?” sorusunun yanıtı da ortaya çıkmış oluyor.

2. Beygir Gücü (HP) Nedir?

Artık, araçlarda tork nedir ve arabada tork ne işe yarar biliyor olmalısınız. O halde sıra geliyor, beygir gücünün neyi ifade ettiğini öğrenmeye! Tork nasıl ki aracın gücünü belirleyen başlıca unsursa, beygir gücü de hız kapasitesini ifade eden bir değer olarak karşımıza çıkıyor. E, tabii bu noktada beygir nedir diye açıklamamıza da sanıyoruz ki gerek yok. Dünyanın en süratli hayvanlarından biri olan bu canlı, motorlu araçların daha icat edilmediği yıllardan beridir hız hesaplamalarında önemli bir yer tutuyor.

İlk kez 1782 yılında İskoç Mühendis James Watt tarafından kullanılan beygir gücü (Horse Power: HP) kavramı, bir atın bir saniyede bir metre mesafeye taşıyabileceği yükü, yani ağırlığı ifade ediyor. O yıllarda mucidi tarafından 50 kilogram olarak belirlenen bu değer, günümüz mühendislerince 75 kilogram olarak hesaplanıyor. Bu doğrultuda beygir gücü, tam olarak açmak gerekirse, 75 kilogramlık ağırlığı bir saniyede bir metre ileri taşımak için gereken itme kuvvetini ifade ediyor. Bir aracın beygir gücü ne kadar fazla ise ulaşabileceği azami hız da o kadar yüksek oluyor.

Güç ve hız değerlerine göre dizel ve benzinli araç karşılaştırması için tıklayın!

3. Tork ile Beygir Gücü Arasındaki Fark Nedir?

Arabada beygir nedir ve tork gücü nedir kavramlarını detaylı bir şekilde tek tek açıklayabildiğimizi umuyoruz. Şimdi ise ikisinin farklarına ve bağlantılarına ayrıntılarıyla değinerek bilgilerinizi pekiştirme vakti! Şöyle ki motor torku aracın çekiş kuvvetiyle ilişkiliyken, beygir gücü ise hızı ifade etmek için kullanılıyor.
Tork gücünün esasında hızla doğrudan bir ilişkisi bulunmuyor. Çünkü aracınızın tork gücü hakkında bilgi edinmek için gösterge panelinde devir sayısına bakmanız gerekirken, beygir gücünü görmek için hız değerine bakmanız gerekiyor. Eğer bir araç düşük devirdeyken dahi yüksek hızlara ulaşabiliyorsa bu, aracın yüksek torka sahip olduğunu gösteriyor. Toparlamak gerekirse; yüksek beygir gücü aracın daha fazla hıza ulaşmasını, tork gücü ise yüksek hızlara daha kısa sürede ulaşmasını sağlıyor. İki kavramı birbirlerine kıyasla farklı kılan en önemli ayrımı da bu oluşturuyor.

Yoğun iş temponuz için yokuş-iniş demeden hızınızı kesmeyecek şirket araçlarına mı ihtiyacınız var? Bunun için size en uygun tork ve beygir gücüne sahip dilediğiniz segmentteki aracı Hedef Filo’dan kiralayabilirsiniz!