Aracınızda Kendi Müzik Listenizi Dinlemeniz İçin Öneriler

Aracınızla trafikte veya uzun yolculuklarda keyifli vakit geçirebilmek ve her zaman pozitif kalabilmek için müzik, ihtiyacınız olanı size tek başına sunabiliyor. Gelişen teknoloji ile araçlarda müzik dinlemenin de binlerce farklı yolu ortaya çıktı. Hem tasarruf etmenizi sağlayacak hem de istediğiniz şarkıyı istediğiniz an dinlemenize yarayacak seçenekleri sizin için bir araya getirdik.

Satın aldığınız CD’leri arşivinize ekleyin

Günümüzde artık CD’ler neredeyse hiç kullanılmıyor. İnsanlar tek cihazda tüm müziklerini bir arada tutabiliyorlar fakat bu CD ile mümkün değil. Yüzlerce CD arasında, dinlemek istediğiniz şarkıyı bulmak yerine, tüm arşivinizi barındıran telefon veya MP3 çalarınıza şarkının adını yazmanız yetiyor. Satın aldığınız CD’leri önce bilgisayarınıza kaydedin ve daha sonra şarkıları MP3 Player’a kaydedin. Böylece aynı CD’yi defalarca dinlemek ya da sürekli CD değiştirmek yerine tüm arşivinizi istediğiniz sırayla tek bir cihazdan dinleyebilirsiniz.

Telefon ve MP3 çalarlar

CD’lerden tamamen vazgeçip, aracınızda telefonunuzdan veya MP3 çalarınızdan müzik dinlemeyi tercih ederseniz, dikkat etmeniz gereken bazı detayları ve bağlantı kurmanızı sağlayacak seçenekleri göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin telefonunuzun araçta müzik dinlemek için tüm bataryasını bitirmek mantıklı olmayacaktır. Bu durumda size hem şarj edecek hem de müzik dinlemenizi sağlayacak bağlantılar gerekiyor. İşte onlardan bazıları;

 • FM Transmitter

  FM Transmitter, hem kaliteli radyo yayınlarına ulaşmanızı hem telefonunuzdaki veya MP3 çalarınızdaki şarkıları dinlemenizi sağlıyor. Tüm bunları yaparken aynı zamanda telefonunuzun veya MP3 çalarınızın şarjını da dolduruyor.

 • USB Flash bellekler

  Yeni araçların sisteminde mutlaka USB girişi bulunuyor. Bu sayede, dinlemek istediğiniz müzikleri bir USB belleğe koyarak aracınızla bağlantı kurabilirsiniz. Radyo tuşlarıyla, USB belleğinizdeki şarkıları kontrol etme şansınız bulunuyor.

 • Kaset adaptörleri

  En eski ama en şaşırtıcı araçta müzik dinleme teknolojilerinin başında kaset adaptörleri geliyor. Kasetteki kablonun ucunda jag girişi bulunuyor ve bunu cihazınıza takıyorsunuz, kaseti de aracın kasetçalarına yerleştiriyorsunuz. Kablo sayesinde sinyaller kasete gönderiliyor ve aracınızın ses sisteminde müzik keyfine erişiyorsunuz.

 • Çakmak yerine müzik

  Aracın direkt olarak elektrik sistemine bağlantı kuran çakmak girişleri için özel olarak tasarlanan şarj aletleri gibi, aynı girişten müzik dinlemeniz de mümkün! Hem bataryanızı muhafaza edecek hem de aracınızda dilediğiniz müziği dinlemenizi sağlayacaktır.

Telefondan müzik dinlemek ve internet kotası

Telefonunuzda listelerinizi online takip edip, müziklerinizi de sosyal mecralarda düzenliyor olabilirsiniz. Fakat bu durumda aracınızda bu listeleri dinlemek internet kotanızın büyük ölçüde bitmesine ve daha sonra yüksek telefon faturalarıyla karşılaşmanıza neden olacaktır. Spotify, Deezer gibi programlar sayesinde dilediğiniz listeyi, internete bağlanmadan dinlemeniz mümkün. Bir kez Premium üye olarak, oluşturduğunuz listeleri internete bağlanmadan dinleyebilirsiniz. Arabada müzik dinlemek için Youtube, Fizy gibi kanalları da tercih edebilirsiniz fakat bu kanalların online servis sunduğunu ve doğal olarak internet kotanızı hızlı bir şekilde tükettiğini göz önünde bulundurmayı unutmayın.