Araba Nasıl Kullanılır? Adım Adım Araba Sürmeyi Öğrenmek

Hayatı kolaylaştıran becerilerden biri de kuşkusuz ki araba kullanmak… Araba sürmeyi öğrenmek tam da bu sebeple pek çok kişinin hayali desek yanılmış olmayız. Kimileri için oldukça keyifli ilerleyen ve kolaylıkla sonlanabilen araba kullanmayı öğrenme süreci, kimileri için son derece meşakkatli hale gelebiliyor.
Hatta kimi zaman kişilerde araba sürme korkusu bile ortaya çıkabiliyor. Bunda trafiğe çıkmak, aynı anda birçok şey düşünüp hızlı karar vermek ve hata yapmaktan korkmak gibi pek çok sebep bulunabiliyor. Aslında araba kullanmak, teorik bilgiler ile pratik uygulamalar soğukkanlılıkla buluştuğunda son derece keyifli bir eyleme dönüşüyor. Öyleyse gelin, araba sürmeyi öğrenme sürecinde adım adım ilerlemeniz gereken yolu birlikte çizelim!

1. Önce Güvenli Bir Sürüş için Gerekenleri Bilin

Araba sürmeye başlamadan önce mutlaka uygulamanız gereken bazı detaylar bulunuyor. Örneğin; arabayı çalıştırmadan önce koltuğunuzu kendinize göre ayarlamalı, pedallara zorlanmadan ulaşabilmeli ve aynaları rahatlıkla gördüğünüzden emin olmalısınız. Arabayı çalıştırmadan önce aynaları ayarlamak hem daha güvende hissetmenizi hem de daha güvende olmanızı sağlayacaktır.

Koltuğunuza yerleşip aynalarınızı ayarladıktan sonra, kapılarınızı kilitlemeli ve ardından emniyet kemerinizi bağlamalısınız. Ayrıca aracın gösterge panelinde gösterge işaretlerinin olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. Burada gözüken motor hararet göstergesi ve benzin uyarı lambası gibi işaretlere mutlaka dikkat ederek önleminizi almalısınız. Ayrıca arabayı çalıştırmadan önce son olarak cep telefonu ve müzikçalar gibi araçları dikkatinizi dağıtmaması adına kullanmaya ara vermeli ya da kapatmalısınız.

2. Manuel Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?

Manuel vitesli araçlar otomatik vitesli araçlara kıyasla daha karmaşık görülse de, pek çok kişi için çok daha keyifli bir sürüş deneyimi sağlıyor. Manuel vitesli araçların kullanımı için aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekiyor:

 1. Motorun çalıştığını duyana kadar kontak anahtarı saat yönünde çevrilir. Bu esnada vitesin boşta ve el freninin çekili olmasına dikkat edilmelidir.
 2. Sol ayak ile debriyaja basılır ve ayak debriyaj üzerinde tutulur.
 3. Araba çalıştırılırken ayak debriyaja basılı tutularak vites 1’e alınır. Ardından el freni indirilir.
 4. Ayak debriyajdan yavaşça kaldırılır ve gaz pedalına hafifçe basılır.
 5. Bir süre ilerledikten sonra hızlanmak için vites yükseltilir. Vites değiştirmek için debriyaja basılarak kavrama devre dışı bırakılır. Vites kolu ile vites değiştirilir, ayak debriyajdan hafifçe çekilirken yeniden yavaşça gaz pedalına basılır.
 6. Fren yapmak için debriyaja basılır ve vites boşa alınır. Vitesin boşa alınmasıyla motor artık şanzımanı hareket ettiremez ve frene basılarak yavaşlandığında motor stop etmez.
 7. Aracı park etmek için uygun bir araç yeri bulunur. Araç park yerine yerleştirildikten sonra, araba vitese takılı (1’inci viteste veya geri viteste) bırakılır. (Eğer vites boşta kalırsa araba kayabilir.)
 8. Anahtarlar kontaktan çıkarılır, farlar kontrol edilir, araçtan çıkılır ve araç kilitlenir.

3. Otomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?

Debriyaj bulunmadığı için otomatik vitesli araçları çalıştırmak daha kolay öğrenilebiliyor. Öyle ki otomatik araçları sürmek için aşağıdaki adımları uygulamak yeterli oluyor:

 1. Anahtar kontağa yerleştirilir ve çevrilir. Motor sesi duyulduktan sonra frene basılır ve el freni indirilir.
 2. Otomatik vitesteki P, R, N ve D harfleri sırasıyla park, geri, boşta ve ileri anlamlarına gelir. Vitesin D’ye getirilmesiyle araç ileri doğru hareket eder.
 3. Ayak frenden kaldırılır ve aracın hareketi hissedilir. Hızlanmak için yavaşça gaz pedalına basılır.
 4. Araç, uygun bir park yerine doğru şekilde yerleştirilir ve frenle durdurulur.
 5. Vites P’ye getirilir, motor stop ettirilir ve el freni çekilir.
 6. Son olarak anahtar kontaktan çıkarılır, farlar kontrol edilir ve araçtan çıkılarak kilitleme düğmesine basılır.

Filo kiralama sektörünün öncü markalarından Hedef Filo otomobiller, kiralama hizmetleri, elektrikli araçlar ve daha pek çok konuda bilgi sahibi olabilmeniz için daima yanı başınızda!